Szukaj

Korzyści z karmienia piersią zawyżone?

Podziel się
Komentarze0

Środowiska medycznie jednomyślnie twierdzą, że najlepsze dla odżywiania niemowląt jest karmienie piersią. Jednakże nowe badania wskazują, że karmienie piersią matki nie przynosi wcale więcej korzyści, niż długoterminowe karmienie butelką.

Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie Social Science & Medicine przeprowadzone zostało przez zespół Cynthie Colen, która jest profesorem socjologii na Ohio State University. Naukowcy analizowali i porównali wyniki rodzin różniących się rasą i pochodzących z odmiennych środowisk społecznych. Okazało się, że rezultaty były zbliżone, jednoznacznie wykazując, że karmienie piersią przewyższa karmienie z butelki. Badacze ocenili również korzyści zdrowotne i edukacyjne karmienia dzieci w wieku 4-14.

Colen mówiąc, że karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlęcia jest narodowym priorytetem, dodaje, że to może piętnować kobiety, które nie są zdolne do karmienia piersią.

- Nie mówię, że karmienie piersią nie ma korzyści, szczególnie dla pobudzania odżywienia i odporności u noworodków. Ale jeśli chcemy poprawić zdrowie matki i dziecka w tym kraju, skupmy się również na rzeczach, które mogą coś zdziałać długoterminowo, np. dotowanie opieki dziennej, lepsza polityka urlopu macierzyńskiego, lub więcej zatrudnienia dla matek o niskich dochodach – dodaje.

Naukowcy analizowali dane z 1979 roku z grupy National Longitudinal Survey of Youth (NLSY) – narodowej próbki młodych mężczyzn i kobiet w wieku od 14 do 22.

Wszystkie dzieci w czasie trwania badania były pomiędzy 4. a 14. rokiem życia, około 25% z rodzeństwa było inaczej karmione w tej samej rodzinie. Innymi słowy jedno z rodzeństwa karmione było piersią, drugie – butelką.

W sumie, badanie przeanalizowało 11 wyników w porównaniu do innych badań zajmujących się karmieniem piersią, zawierając BMI, otyłość, astmę i nadpobudliwość. Dodatkowo mierzono przewidywania szkolnych osiągnięć i kompetencji.

Łączne wyniki pokazały te same rezultaty innych badań, mianowicie, że karmienie piersią skutkuje lepszymi efektami niż karmienie butelką.

- Musimy spojrzeć i być bardziej ostrożni na to, co dzieje wcześniej, że pierwszy rok życia i zrozumienie, że karmienie piersią może być bardzo trudne, nawet nie do przyjęcia dla pewnych grup kobiet. Zamiast brać całą winę na siebie, bądźmy bardziej realistyczni na to co karmienie piersią robi lub nie robi – dodaje.

Komentarze do: Korzyści z karmienia piersią zawyżone?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz