Szukaj

Kiedy nie wolno karmić piersią

Podziel się
Komentarze0

W niektórych przypadkach zdarza się, że kobiety z przyczyn zdrowotnych nie mogą karmić swoich dzieci w sposób naturalny. Nie zawsze wina leży po stronie matki, czasami stan zdrowia dziecka nie pozwala na odżywiane go piersią.Nie jest wskazane, aby matka karmiła swoje dziecko piersią, gdy:


 • Cierpi na schorzenia nerek i silną niedokrwistość lub poważną niedowagę. Tym schorzeniom najczęściej towarzyszy niewielka ilość zapasów tłuszczu w organizmie, który jest niezbędny do wytwarzania naturalnego pokarmu. W związku z tym niektóre kobiety po prostu go nie mają.
 • Matka ma czynną, nieleczoną gruźlicę, AIDS lub jest zakażona wirusem HIV, który jest przekazywany przez płyny organiczne a mleko matki jest do nich zaliczane. Wirusowe zapalenie wątroby typu C również wyklucza karmienie dziecka piersią.
 • Kiedy matka podlega stałemu leczeniu lekami, które mogą z jej pokarmem przechodzić do organizmu dziecka i go uszkadzać. Do grupy takich leków należą:
leki stosowane przy leczeniu tarczycy,
leki przeciwnowotworowe,
leki przeciwnadciśnieniowe,
lit i leki uspakajające

 • W czasie karmienia dozwolone jest stosowanie penicyliny oraz antybiotyków, które były stosowane jeszcze w czasie porodu lub są przyjmowane z powodu zapalenia sutka. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem dawkowania nowego leku powinno się skonsultować z pediatrą.
 • Kobieta powinna zrezygnować z karmienia piersią kiedy nadużywa leków uspokajających oraz innych środków odurzających, takich jak: heroina, metadon, kokaina, marihuana. Również niewskazane jest karmienie w przypadku spożywania dużych ilości alkoholu.
 • Kobiety pracujące w miejscach narażonych na działanie substancji toksycznych, również powinny zrezygnować z karmienia dziecka piersią. Aby zasięgnąć takiej informacji warto skontaktować się z Sanepidem i na tej podstawie ocenić czy karmić swoją pociechę naturalnym pokarmem, czy tez nie.

 • Budowa piersi kobiety decyduje również o możliwości karmienia dziecka w sposób naturalny. Często zdarza się, że kobiety ze względu na nieprawidłowa tkankę gruczołową piersi  lub uszkodzenie połączenia nerwowego z brodawką  nie są w stanie karmić dziecka piersią.
 • W przypadku operacji raka piersi, wskazana jest konsultacja z lekarzem, czy istnieje możliwość karmienia malucha drugą piersią.

Zdarza się także, że stan zdrowia noworodka nie pozwala na odżywianie go w sposób naturalny. Najczęściej przyczynami takiego stanu są zaburzenia metabolizmu u dziecka, takie jak:


 • Fenyloketonuria lub nietolerancja laktozy
Dzieci cierpiące na fenyloketonurię leczy się poprze podawanie im preparatów pozbawionych fenyloalaniny. W przypadku dzieci chorych na na to schorzenie istniej możliwość karmienia ich łącząc odżywianie piersią i butelką. Wymaga to jednak stałego kontrolowania  stężenia fenyloalaniny we krwi dziecka. Leczenie oraz odżywianie dzieci cierpiących na fenyloketonurię jest prowadzone w specjalistycznych placówkach służby zdrowia.

W przypadku nietolerancji laktozy, ten rodzaj schorzenia powoduje, że organizm dziecka nie jest w stanie trawić ludzkiego ani krowiego mleka. Wówczas do matczynego mleka dodaje się laktozę, dzięki czemu mleko matki może być ponownie stosowane do karmienia niemowlaka.

 • Galaktozemia
Jedynym schorzeniem u dziecka, które całkowicie wyklucza możliwość odżywiania go pokarmem naturalnym jest galaktozemia. Jest to choroba metaboliczna, która polega na braku enzymu odpowiedzialnego za rozkład galaktozy - podstawowego składnika mleka.

 • Wszelkiego rodzaje deformacje u dziecka również uniemożliwiają karmienie go piersią

Rozszczep wargi i/lub podniebienia utrudniają niemowlakowi ssanie piersi. W przypadku takich schorzeń istnieje coraz więcej urządzeń,  które pozwalają dziecku ssać pierś matki. Warto też wziąć pod uwagę ściąganie pokarmu z piersi i karmienie dziecka w ten sposób do czasu operacji, aby po zabiegu móc rozpocząć karmienie dziecka piersią.

Komentarze do: Kiedy nie wolno karmić piersią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz