Szukaj

Kiedy dziecko ulega presji rówieśników

Podziel się
Komentarze0

Rzeczą naturalną jest, że człowiek chce być akceptowany przez społeczeństwo, niestety w związku z tym często musi dostosowywać się do grupy i ulegać jej presji. To samo dotyka dzieci, zważywszy na ich młody wiek, jeszcze bardziej niż dorośli, narażeni są na presję ze strony swoich rówieśników.

Kiedy dziecko ulega presji rówieśników


Kiedy mamy do czynienia z presją rówieśników?


Presja danej grupy występuje wtedy gdy, znajomi lub przyjaciele starają się wzbudzić w Twoim dziecku uczucie, że powinno coś zrobić, coś na co być może jeszcze nie jest gotowe lub czego zwyczajnie nie chce robić. Jednak dzieci, nie mają jeszcze do końca wypracowanej asertywności, dlatego też często ulegają presji znajomych. Najczęściej grupa rówieśnicza wywiera nacisk np. na palenie papierosów, picie alkoholu czy nawet na wczesne stracenie dziewictwa. Po co to wszystko? Właśnie po to by nie być „gorszym”, by przypodobać się grupie i nie wyjść na mięczaka. Należy jednak pamiętać, że takie całkowite przypasowanie się do grupy nigdy nie jest dobre. Wtedy dziecko zatraca swoją osobowość, staje się bezbarwne co w konsekwencji może prowadzić do nieprzyjemnych skutków w życiu dorosłym.

Asertywność jest ważna!

Już od wczesnych lat, rodzice powinni uczyć dziecko, że zawsze powinno mieć swoje zdanie i nie zgadzać się na wszystko, co proponują rówieśnicy. Jak dobrze wiemy, dzieci w młodym wieku mają przeróżne szalone pomysły, które zazwyczaj nie są dobre. Często po prostu dla zabawy, chcą próbować wielu nowych rzeczy a reszta grupki zgadza się na to by nie zostać wykluczonym chociaż często dostosowują się do rówieśników całkowicie nieświadomie.


Jak pomóc dziecku podejmować właściwe decyzje?

Każdy rodzic chciałby mieć pewność, że jego dziecko w dorosłym życiu będzie potrafiło dokonywać trafnych i właściwych wyborów. Opiekunowie powinni jednak pamiętać, że żadne dziecko nie jest idealne, wszystkie popełniają błędy, podejmują nietrafione decyzje i nie rzadko wpadają w tarapaty. Dlatego też, rodzice muszą nauczyć swojego malucha by umiał rozróżniać co jest dobre a co złe i przede wszystkim pomagać mu, nakierowywać go na dobrą drogę i co najważniejsze, dawać odpowiedni przykład.

Pomóż dziecku budować jego osobowość

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zbytnie dostosowywanie się do grupy rówieśniczej może prowadzić do zatracenia osobowości dziecka. W związku z tym rodzice muszą pomóc mu czuć się lepiej i być bardziej pewnym siebie. Dzięki temu podopieczny będzie skuteczniej odpierać ataki i różnego rodzaju namowy ze strony innych dzieci.

Stwórz odpowiednią atmosferę w domu

Dzieci, powinny czerpać przykład ze swoich rodziców. Jednak wiemy, że młodym wieku głównym wzorcem do naśladowania dla dzieci są ich rówieśnicy. Mimo to rodzice powinni postarać się o stworzenie przyjaznej atmosfery w domu, by dziecko chętnie do niego wracało, czuło się swobodnie i bezpiecznie. Przede wszystkim rodzic musi słuchać dziecka i poświęcać mu dużo czasu. Im większy nawiąże z nim kontakt, tym większy będzie miał na niego wpływ.

Presja rówieśników nie jest fikcją, chyba każdy z nas tego doświadczył. W tym przypadku niezmiernie ważna jest pomoc rodziców lub opiekunów, by właściwie nakierowali swoje dziecko, uczyli asertywności i uświadomili, że odmowa kolegom nie jest czymś złym.


Autor: Kinga Setera

Komentarze do: Kiedy dziecko ulega presji rówieśników

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz