Szukaj

Kąpiel niemowlaka - wskazówki

Podziel się
Komentarze0

Kąpiel niemowlaka jest stresującym zajęciem zarówno dla niedoświadczonych rodziców jak i samego bobasa. Początkowo wskazane jest mycie noworodka przy pomocy gąbki, po wygojeniu pępka malca można kąpać w wanience. Dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi obu sposobów kąpieli malucha.Ogólne wskazówki dotyczące kąpieli niemowlaka:


 • Nie jest konieczne kąpanie niemowlaka codziennie. Wystarczy jedynie obmywać, przy pomocy gąbki,  miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia, czyli twarz i szyję bobasa oraz rączki i pupę
 • Wskazane jest kapanie dziecka 3 razy w tygodniu, codzienna kąpiel nie jest konieczna
 • Dziecko można kąpać o każdej porze dnia, jednak najodpowiedniejszy jest wieczór ze względu na to, że wykapany niemowlak łatwiej zasypia
 • Należy unikać kąpania maluszka tuz przed jedzeniem lub bezpośredni po, gdyż może to wywołać ulewanie pokarmu u dziecka
 • Na kąpiel maluszka rodzice powinni zarezerwować sobie większa ilość czasu, aby móc ostrożnie i w spokoju zająć się dzieckiem
 • Dziecko może być kąpane w każdym pomieszczeniu w domu. Najczęściej rodzice kapią swoje pociechy w łazience lub kuchni. Należy jednak zwrócić uwagę, by w pomieszczeniu gdzie jest kąpane dziecko była temperatura 22 C
 • Przy kąpaniu dziecka należy także zadbać o bezpieczeństwo miejsca w którym odbywa się kąpiel. Dlatego warto zadbać o to aby blat, na którym stoi wanienka dziecka znajdował się na odpowiedniej wysokości i był dostatecznie duży

MYCIE DZIECKA GABKĄ - WSKAZÓWKI


Dzieci w początkowych dniach życia należy myć gąbką lub myjką. Jest to konsekwencją kikutu na pępowinie dziecka. Zanim nie odpadnie i nie zagoi się mycie w wanience jest niewskazane.

1. Myjąc dziecko gąbka lub myjką warto na samym początku wybrać dogodne miejsce do przeprowadzenia tej czynności. Blat do przewijania, stół lub łóżeczko niemowlaka mogą być dobrym wyborem. Wcześniej jednak należy zadbać o osłonięcie tych miejsc folią lub materiałem wodoodpornym  aby ich nie zamoczyć.

2. Przed rozpoczęciem kąpieli niemowlaka należy przygotować wszystkie akcesoria niezbędne do kąpieli bobasa.  Dlatego  należy przygotować: Jeśli jest to konieczne należy także przygotować maść przeciw rumieniowi pieluszkowemu oraz spirytus do dezynfekcji pępka dziecka.

3. Po zorganizowaniu miejsca do kąpieli należy przygotować do niej dziecko. W tym celu trzeba rozebrać malucha, kończąc na zdjęciu pieluszki, aby uniknąć niespodzianek w postaci sikania lub kupki.

4. Mycie dziecka należy rozpocząć od najczystszych części ciała, a zakończyć na miejscach zakrytych pieluszką. Zapobiega to rozprowadzaniu drobnoustrojów z tej części ciała na inne.
Na samym początku powinno się namydlać skórę dziecka dłonią lub przy pomocy myjki, a do  spłukania piany używać czystej wody.

Kąpiel maluszka należy rozpocząć od mycia:
 • głowy
Wskazane jest mycie głowy dziecka przy pomocy szamponu 3 razy w tygodni, w pozostałe dni do mycia główki dziecka wskazane jest używanie wody.
 • twarzy
Myjąc twarz dziecka najlepiej używać zwilżonych ciepłą przygotowaną wodą wacików. Przemywa się nimi twarz oczy, nos i uszy maluszka. Należy pamiętać o częstej zmianie wacików, aby nie roznosić bakterii. Do mycia twarzy niemowlaka nie wolno używać mydła.

 • szyi i klatki piersiowej
Podczas czyszczenia szyi i klatki piersiowej maluszka należy zwrócić szczególna uwagę na fałdy skórne, do których trudno jest dotrzeć. Należy także zadbać o dokładne osuszenie ciała dziecka.
 • rąk
Myjąc raczki dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na umycie wewnętrznej powierzchni dłoni dziecka oraz dokładne spłukanie piany.
 • pleców
W czasie mycia plecków dziecka należy przewrócić je na brzuszek i myć je zwracając szczególną uwagę na fałdy skórne przy szyi niemowlaka. Po dokładnym wytarciu maluszka można nałożyć mu kaftanik i przejść do mycia okolic intymnych.
 • narządów płciowych
Myjąc okolice intymne u dziecka w przypadku dziewczynek należy zwrócić uwagę na kierunek mycia, który powinien przebiegać od przodu do tyłu. Ważne jest również dokładne usunięcie białych upławów z pochwy, które są charakterystyczne dla dzieci w tym wieku. W tym celu należy użyć namoczonego gazika lub gazy i delikatnie przemyć srom.

W przypadku pielęgnacji narządów płciowych chłopca należy zadbać o dokładne wyczyszczenie pachwin, fałdów pośladkowych oraz miejsca pod moszną.  Należy unikać ściągania napletka, a zamiast tego dokładnie go osuszyć i posmarować oliwką lub maścią na odparzenia.

MYCIE NIEMOWLAKA W WANIENCE- WSKAZÓWKI


 • Kąpiel dziecka w wanience można rozpocząć po wygojeniu się pępka noworodka. Przed rozpoczęciem kąpieli trzeba wybrać dogodne do tego miejsce oraz przygotować niezbędne akcesoria.
 • Do wanienki powinno wlać się tyle wody, żeby przykrywała tylko połowę ciała dziecka. Przed zanurzeniem dziecka w wodzie wskazane jest sprawdzenie temperatury wody, która powinna wynosić około 37C. 
 • Przed rozpoczęciem kąpieli trzeba rozebrać dziecko do naga i wkładać je powoli do wanienki. Warto w tym momencie przemawiać czule do dziecka, w ten sposób minimalizując jego strach przed kąpielą. 
 • Kąpiąc dziecko należy trzymać je na przedramieniu lewej ręki, a palcami chwytać je pod pachą. Drugą wolną ręką powinno się myć dziecko, rozpoczynając od główki, tak jak w przypadku mycia przy pomocy gąbki lub myjki. Do twarzy także należy używać wacików, które trzeba jak najczęściej zmieniać. Po umyciu twarzy, szyi, dłoni, pupy, rąk, nóg i brzucha dziecka należy malucha przewrócić na ręce i umyć mu plecy oraz pośladki.
 • Na końcu trzeba spłukać ciało noworodka czystą wodą używając do tego myjki. Po zakończeniu kąpieli należy zadbać o dokładne osuszenie ciała dziecka i ubrać je w czyste śpioszki.

Komentarze do: Kąpiel niemowlaka - wskazówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz