Szukaj

Jaki jest najlepszy wiek na posiadanie dzieci? Opinie starszych rodziców

Podziel się
Komentarze0

Większość ludzi, którzy na pierwsze dziecko zdecydowali się po czterdziestym roku życia uważa, że najlepszy czas na podjęcie takiej decyzji minął dla nich dziesięć lat wcześniej. Prace na ten temat zostały opublikowane w wersji on line przeglądu specjalistycznego Human Reproduction.Uczestnicy badania (107 osób, 46 par oraz 15 samotnych kobiet, które posłużyły się zapłodnieniem in vitro, kiedy kobieta miała 40 lat i więcej) stwierdzają, że późne rodzicielstwo ma też zalety, ale kiedy zapytano ich jaki jest, ich zdaniem, optymalny wiek, żeby zostać rodzicem, 80% kobiet i 70% mężczyzn stwierdza, że 30 rok życia.

A wielu z nich dodaje jeszcze, że kiedy mieli 30 lat, rodzicami nie zostali z powodu różnych okoliczności życiowych.

Ludzie, którzy odwołali się do pomocy in vitro, aby począć pierwszego potomka, zostali wybrani do tego badania, ponieważ prawdopodobnie był to już kres ich możliwości reprodukcyjnych, wyjaśniają badacze.

Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu kalifornijskiego University of California, w San Francisco. Uczestnicy badania byli w większości biali, w związkach małżeńskich i z przychodem większym niż średnia.

Autorzy badania już zapowiadają, że przeprowadzą inne prace na większej ilości osób, bardziej zróżnicowanych. Jak również, będą obserwować starszych rodziców, kiedy ich dzieci wejdą wiek w dojrzewania.

Zalety bycia starszym rodzicem?

Większość kobiet i mężczyzn w badaniu, zapytani o zalety bycia późnym rodzicem, wyjaśniają, że było to korzystne dla nich i dla ich rodzin, jak piszą badacze.


Główną korzyścią jest to, że byli o wiele lepiej emocjonalnie przygotowani do rodzicielstwa – 72% kobiet i 57% mężczyzn powołuje się na tę zaletę.

Jeden z ojców stwierdza: teraz jestem bardziej świadomy siebie, niż kiedy miałem 20 lat. Wydaje mi się, że łatwiej mi się teraz komunikować z moim dzieckiem i bardziej mu pomagam w życiu. Rozumiem, jak go wspierać i zachęcać.

Jedna kobieta dodaje jeszcze: po prostu miałam więcej zaufania do siebie niż w wieku 20 lat.


Inne przywoływane zalety to: udana kariera zawodowa, elastyczna praca, większe zabezpieczenie finansowe, silniejsza relacja z rodziną i z partnerami.

Siedmiu mężczyzn z badania miało dzieci z poprzednich związków. Powszechnie przyznają, że jako starsi rodzice mają więcej  czasu dla swoich dzieci niż mieli, kiedy byli młodsi.

Wady późnego rodzicielsta?


Kobiety utrzymują, że chciałyby mieć dzieci wcześniej, gdyby wcześniej spotkały właściwego partnera. Jedna mówi, że gdyby mogła cofnąć czas i sprawić, że spotkałaby swojego męża wcześniej, miałaby dzieci być może przed 35 rokiem życia.

Blisko połowa kobiet przywołuje również problemy z poczęciem oraz konieczność zastosowania metody in vitro, jako podstawową wadę późnego rodzicielstwa. W rzeczywistości, wiele kobiet mówi, że z powodu ich wieku, lekarze doradzali im po prostu zapłodnienie in vitro, kiedy zdecydowały się na zajście w ciążę.

Większości z nich w pewnym punkcie leczenia powiedziano, że ich szanse były marne. W rezultacie, wiele kobiet mówi, że miały szczęście. Połowa z nich zaszła w ciążę i urodziła po pierwszym cyklu in vitro.

Wielu uczestników również przyznaje, że mieliby więcej energii na rodzicielstwo, gdyby byli młodsi. Ponad jedna trzecia z kobiet i jedna czwarta z mężczyzn uważa, że wielką wadą późnego rodzicielstwa jest brak fizycznej energii.

Inne wady: strach, czy będą żyli na tyle długo, i czy będą na tyle zdrowi, że doczekają się wejścia w dorosłość własnego dziecka. A także, mniejsza rodzina, niż kiedyś chcieli mieć, oraz poczucie stygmatyzacji z powodu późnego rodzicielstwa.

Wad tych jest wystarczająco dużo, żeby uczestnicy badania, zapytani odnośnie ich koncepcji rodzicielstwa, na bazie własnych doświadczeń powiedzieli w większości, że najlepszy czas w ich życiu na posiadanie dzieci był dziesięć lat wcześniej.

Rodzicielstwo w wieku 30 lat odzwierciedlało w ich pojęciu pewien kompromis między fiansowymi i emocjonalnymi korzyściami wiążącymi się z byciem rodzicem w późniejszym wieku oraz brakiem energii i innymi wadami, podsumowują badacze.

Komentarze do: Jaki jest najlepszy wiek na posiadanie dzieci? Opinie starszych rodziców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz