Szukaj

Jak zapobiec wczesnemu wstawaniu małego dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Bardzo często małe dzieci budzą się o wczesnej porze, nie pozwalając swoim rodzicom dłużej pospać. Bywa to niezwykle męczące, gdyż każdy z nas uwielbia dłużej poleżeć w łóżku. Oto kilka cennych rad, które pozwolą wam opóźnić porę budzenia się dziecka.  • Reguluj tempo życia dziecka
Warunkiem dobrego snu u dziecka jest ruch na świeżym powietrzu. Każdy maluch, który spędza dużo czasu na świeżym powietrzu śpi spokojnie i nie budzi się w nocy. Przeciwnikiem spokojnego i zdrowego snu u dziecka jest nadmiar wrażeń w ciągu dnia lub bezpośrednio przed zaśnięciem. Jeżeli chcesz, by twój bobas zasnął spokojnie postaraj się, by jego dzień przebiegał w miarę regularnie. Dziecko, które ma usystematyzowany plan dnia jest spokojniejsze i zdrowsze.  • Unikaj wczesnych drzemek przed południem
Jeśli twój maluch wstaje nad ranem i po paru godzinach zasypia ponownie, postaraj się by moment jego ponownego zaśnięcia jak najbardziej opóźnić. Chcąc tego dokonać kładź malucha codziennie 10 minut później, aż w końcu zacznie zapadać w sen nieco później. Początkowo może być to trudne i powodować, że twoja pociecha będzie zmęczona i markotna. Jednak z czasem organizm malucha przyzwyczai się do późniejszej pory drzemki, przez co pójdzie później spać wieczorem i później wstanie rano.


  • Przeczekaj
W momencie gdy twój maluch obudzi się rano i usłyszysz jego cichy płacz nie musisz od razu do niego iść. Warto chwilkę poczekać, nie zwracając uwagi na płacz dziecka. Często zdarza się, że maluszek zaśnie ponownie bez twojej interwencji.  • Opóźniaj porę pójścia spać
Dzieci, które wcześnie kładą się spać z pewnością wcześnie wstaną. Dlatego postaraj się, by kłaść maluszka do snu nieco później. Pamiętaj jednak, by zbyt późno nie odwlekać jego pory zasypiania, gdyż zmęczone dziecko śpi niespokojnie i często budzi się w nocy. W związku z tym, porę zasypiania dziecka opóźniaj z rozsądkiem.


  • Niech w pokoju panuje półmrok
W sypialni dziecka powinien panować półmrok. Dzięki temu poranne słońce nie obudzi go. Niektóre maluchy są bardzo wrażliwe na światło i pod jego wpływem się budzą. Dlatego postaraj się, by codziennie wieczorem zasuwać zasłony lub żaluzje w pokoju, dzięki temu będziesz mieć pewność, że świecące słońce nie rozbudzi twojej pociechy.


  • Daj dziecku jego zabawkę
Dobrym sposobem jest umieszczenie u dziecka w łóżeczku jego ulubionej maskotki. Dzięki temu w momencie gdy bobas się przebudzi nie będzie się nudził, tylko zacznie się nią bawić. Dzięki temu bobas będzie zadowolony, a ty będziesz mogła dłużej poleżeć w łóżku. Niestety nie każde dziecko zadowoli się zabawką i będzie tak długo marudzić, dopóki nie ujrzy mamy lub taty.


  • Ogranicz płyny przed snem
W niektórych przypadkach przyczyną wczesnego budzenia się dzieci mogą być potrzeby fizjologiczne lub zbyt mokra pielucha. W związku z tym kładąc dziecko spać unikaj podawania mu bezpośrednio przed snem butelki z mlekiem lub skokiem. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować podawanie płynów przed snem zmniejsz porcję podawanych dziecku napojów.


  • Przesuń porę śniadania
Jeśli przyzwyczaiłaś malucha do podawania mu pokarmu bezpośrednio po przebudzeniu, organizm bobasa przyzwyczai się do jedzenia o świcie. W związku z tym maluch będzie się budził o tej porze, gdyż będzie głodny. Aby tego uniknąć postaraj się zmienić porę śniadania dla dziecka. Początkowo może być to trudne, więc możesz dać mu coś drobnego do przegryzienia, by dopiero w późniejszej porze podać mu śniadanie. Z czasem dziecko powinno przestać budzić się rano i żądać jedzenia.


Niestety czasami bywa tak, że jedynym rozwiązaniem jest pogodzenie się z faktem, że maluch wcześnie chodzi spać i wcześnie wstaje. W większości przypadków dzieci wstają stosunkowo wcześnie, do rzadkości należą dzieci, które są śpiochami i wstają bardzo późno. Jedyne co nam pozostaje to zaakceptować taki stan rzeczy.

Komentarze do: Jak zapobiec wczesnemu wstawaniu małego dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz