Szukaj

Jak wybrać zabawki dla niemowlaka?

Podziel się
Komentarze0

Wybór zabawki z pozoru może wydawać się łatwą i przyjemną czynnością. Jednak jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, które spoczywa na rodzicach i opiekunach dziecka. Muszą oni zadbać o to, aby zabawka nie tylko cieszyła dziecko, ale także sprzyjała jego rozwojowi i nie zagrażała bezpieczeństwu malca.Decydując się na zakup zabawki dla maluszka należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć zakupu zabawek niedostosowanych do wieku dziecka. Dlatego przed wyborem zabawki i decyzją o jej zakupie należy zastanowić się nad następującymi kwestiami.

 • Czy zabawki są dostosowane do wieku dziecka

Na samym początku należy wziąć pod uwagę dostosowanie zabawki do wieku dziecka. Jeśli zainwestuje się w kupno zabawki, która jest adekwatna do wieku maluszka, to możemy być pewni, że dziecko będzie potrafiło się nią bawić.

Dzieci potrafią bawić się także zabawkami przeznaczonymi dla starszych, jednak należy pamiętać o tym, że mogą one niebezpieczne dla naszej pociechy.

Jak sprawdzić czy zabawka jest odpowiednia do wieku dziecka?

 • Najczęściej na opakowaniu zabawki znajduje się etykieta z informacją dotyczącą wieku dziecka dla którego jest przeznaczona. Jeśli kupimy zabawkę zgodna z wiekiem pociechy, to nie powinna ona stanowić zagrożenia dla jego bezpieczeństwa.
 • Innym sposobem doboru zabawki dla dziecka jest obserwowanie jego gustów zabawkowych w sklepie lub w czasie zabawy u rówieśników. Wtedy możemy być pewni, że kupując naszemu malcowi taką samą zabawkę będzie potrafił się nią bawić.

Rodzice powinni być świadomi tego, że zabawki nie tylko pozwalają spędzić dziecku czas w kreatywny sposób, ale również wpływają na jego rozwój. Odpowiednio dostosowana zabawka pozwala dziecku utrwalić umiejętności, które już posiada oraz pobudzić rozwój nowych.


Zabawki dostosowane do wieku maluszka pozwolą mu w sposób przyjemny spędzić czas, nie wywołując znudzenia, spowodowanego tym, że zabawka jest zbyt łatwa dla dziecka, ani frustracji wywołanych stresem związanym z niemożliwością poradzenia sobie z zabawką

 • Czy zabawka stymuluje rozwój dziecka

Przy wyborze zabawki dla maluszka należy pamiętać, że najwięcej radości sprawiają maluchom, te zabawki, które pobudzają ich zmysły, a nie tylko są ładne.


Do zabawek stymulujących zmysły dziecka możemy zaliczyć:
 • wzrok- lusterko, nakręcana karuzela powieszona nad łóżeczkiem
 • słuch - pozytywka, wańka- wstańka z dzwoneczkami
 • dotyk - zabawki do nakręcania, przyrządy gimnastyczne
 • smaku - zabawki, które dziecko może włożyć do buzi, np. gryzaczki

Im dziecko jest starsze tym, zabawki dla dziecka powinny być bardziej zróżnicowane i kłaść nacisk na rozwój koordynacji wzrokowo - ruchowej oraz wyszukiwanie związku przyczynowo- skutkowego.

Wraz z wiekiem wartościowe stają się również te zabawki, które uczą dziecko rozpoznawać kolory, kształty i dźwięki oraz pobudzać rozwój motoryczny malucha i wpływać na rozwój umiejętności społecznych i językowych malca.

 • Czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka
Zabawki prócz stymulowania rozwoju dziecka  i wielu innych pozytywnych korzyści, stanowią jedną z głównych przyczyn obrażeń u dzieci.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji w czasie zabawy zabawką, przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na:
 • trwałość zabawki -czyli czy nie jest ona krucha ani łamliwa
 • bezpieczne wykończenie - czy farby wykorzystywane do wykończenia zabawki nie mają składników toksycznych
 • bezpieczna konstrukcja - należy unikać zabawek, które składają się z małych elementów o ostrych krawędziach
 • czy można ja prać -  zabawki, których nie można prac są siedliskiem bakterii, a małe dzieci maja tendencję do wkładania wszystkiego do buzi
 • bezpieczna wielkość - wielkość ma również znaczenie. Male zabawki, lub te posiadające dużą ilość niewielkich elementów mogą być przyczyną zakrztuszenia się dziecka
 • bezpieczny ciężar - zabawka powinna być lekka, żeby nie wywoływała obrażeń u malucha
 • czy ma tasiemki - zabawki z tasiemkami i sznurkami są bardzo niebezpieczne gdyż mogą się przyczynić do uduszenia dziecka. Zamiast sznurków i tasiemce do przymocowania zabawki warto używać kolorowych kółeczek.
 • przyjemny dźwięk - jeśli zabawka ma zbyt ostry dźwięk to zamiast stymulować słuch malca może go uszkadzać

Komentarze do: Jak wybrać zabawki dla niemowlaka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz