Szukaj

Jak unikać niezdrowej rywalizacji wśród rodzeństwa?

Podziel się
Komentarze0

Sytuacja, w której każde dziecko stara się określić, kim jest jako jednostka, może prowadzić do zaostrzenia wewnętrznej rywalizacji pomiędzy nimi. Potwierdzenie szczególnego talentu, który wyróżnia dziecko spośród rodzeństwa, może się przyczynić do złagodzenia tej rywalizacji.


Przykładowo, jeżeli jedno z dzieci wyróżnia się w sztuce, możesz podarować mu kolorowe kredki oraz książki do rysowania i zachęcić do uczestniczenia w zajęciach plastycznych. Jeżeli inne dziecko interesuje się bardziej
sportem, możesz podpowiedzieć mu dołączenie do drużyny szkolnej. Sukces polega na pielęgnowaniu naturalnych zdolności każdego dziecka, a następnie tworzeniu mumożliwości wykazania się nimi. Dzięki temu dzieci nie będą rywalizować o tę samą sławę.

Znajdź czas, aby przebywać sam na sam z każdym dzieckiem.


Jednym ze sposobów na to, aby dziecko poczuło się ważne, jest spędzanie z nim czasu sam na sam. Korzystaj z każdej okazji albo ustal z każdym dzieckiem wyznaczony czas, który spędzi tylko z Tobą i zapisz to w kalendarzu. To, jak często będziecie spędzać czas razem, zależy od Twoich zajęć: trzydzieści minut tygodniowo, dziesięć minut dziennie czy jedną godzinę co drugi tydzień. Poproś inną dorosłą osobę, aby zajęła się resztą rodzeństwa lub wybierz czas, kiedy jest poza domem. Takie okazje do bycia razem to na przykład: kino, obiad w ulubionej restauracji, puszczanie latawców,wyjście na lody lub po prostu przebywanie we dwoje.

Nie porównuj.

Zwróć uwagę na sytuacje, kiedy przeciwstawiasz sobie dzieci jako rywali, bo może to prowadzić do frustracji. Wiele młodszych dzieci skarży się na porównywanie ich ze starszym rodzeństwem.

Unikaj niepotrzebnych etykietek.


Nie używaj etykiety ani przezwiska, chyba że jest ono pełne szacunku dla dziecka lub je wzmacnia. Przezwiska mogą być prorocze, obniżać poczucie własnej wartości,wywoływać rywalizację wśród rodzeństwa oraz towarzyszyć dziecku w jego dorosłym życiu.

Spraw, aby pierwszy krok, był szczególnym wydarzeniem.


Każdy pierwszy raz, pierwsze słowo, pierwszy krok, pierwszy dzień w szkole itp. jest historycznym wydarzeniem, ale można je łatwo zlekceważyć w przypadku młodszych dzieci, jeżeli uczestniczyło się już w podobnych chwilach przeżywanych przez starsze dzieci. Uhonoruj pierwszy raz każdego dziecka, tak aby wiedziało, że jego osiągnięcie wzrusza Cię tak samo jak poprzednio, w przypadku sukcesu pierwszego dziecka.


Zachowuj neutralność.

Im bardziej angażujesz się w kłótnie dzieci, tym większe staje się prawdopodobieństwo rywalizacji wśród rodzeństwa. Dzieci muszą się nauczyć rozwiązywać swoje problemy we własnym gronie. Interweniuj, kiedy emocje sięgają zenitu, zanim kłótnia wymknie się spod kontroli, ale kiedy sprzeczka rozwija się, zachowaj neutralność i udzielaj rady tylko wtedy, kiedy dzieci utkną w martwym punkcie.

Ostrożnie wykorzystuj rzeczy używane.

Pierwsze dziecko dostaje wszystko nowe. Zawsze ostrożnie przekazuj rzeczy używane młodszym dzieciom. Młodsze rodzeństwo często nie lubi dostawać używanych ubrań i zabawek po starszym bracie czy siostrze.

Zrób z dzieci fotografów.


Spójrz na rodzinny album. Jeżeli jedno dziecko ma o wiele więcej zdjęć niż reszta rodzeństwa, może to oznaczać, że nadszedł czas, aby przejęło ono rolę fotografa. Możesz przy następnej dużej imprezie rodzinnej dać każdemu dziecku aparat, aby utrwaliło to wydarzenie. Następnie zrób krok dalej i pozwól każdemu dziecku założyć własny rodzinny album ze zdjęciami. Jest to jeden ze sposobów, aby dziecko było zadowolone nie tylko ze sposobu wykonania zdjęcia, ale także z faktu, że posiada tyle samo zdjęć co reszta rodzeństwa.

Zachęcaj do współpracy.

Jednym z najprostszych sposobów wzmacniania harmonii wśród rodzeństwa jest chwalenie dzieci, kiedy pomagają sobie nawzajem, nawet gdy nie jest to częsta sytuacja. Dzieci będą bardziej skłonne do powtarzania takich zachowań, bo wiedzą, że tego od nich oczekujesz.

Uświadom, że nie jest możliwe postępowanie we właściwy sposób przez cały czas.


Nie musisz się denerwować, starając się wykonywać wszystko równo i sprawiedliwie to jest po prostu niemożliwe. Ponadto, prawdziwe życie nie zawsze jest sprawiedliwe. Sukces polega na ograniczaniu sytuacji, które niszczą więzy pomiędzy rodzeństwem lub rówieśnikami i prowadzą do długotrwałej niechęci.


Więcej informacji


www.micheleborba.com

Komentarze do: Jak unikać niezdrowej rywalizacji wśród rodzeństwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz