Szukaj

Jak przenosić śpiące dziecko do łóżeczka?

Podziel się
Komentarze0

Większość rodziców musi poświęcić dużo czasu, aby uśpić swoją pociechę. Wymaga to wiele czasu i wysiłku, a kiedy w końcu maluszek zaśnie to w czasie przenoszenia do łóżeczka nagle się budzi. Jak temu zaradzić? Oto kilka pomocnych wskazówek.Wskazówki dotyczące przenoszenia śpiącego malucha do łóżeczka:

 • Wysoko umieszczony materac
Kiedy materac w łóżeczku dziecka jest ustawiony na najwyższym poziomie wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko się nie obudzi w czasie przenoszenia go na miejsce snu.

Wykorzystując to rozwiązanie należy jednak pamiętać o opuszczeniu materaca, aby dziecko nie wypadło z łóżeczka w czasie snu lub gdy się obudzi. Kiedy dziecko jest jeszcze bardzo małe może sypiać w kołysce lub wózku. Wtedy dużo łatwiej jest przenieść śpiącego malucha,a w razie przebudzenia rozpocząć kołysanie co gwarantuje przedłużeniu snu.

 • Odpowiednie światło
W pokoju gdzie śpi maluszek powinno być ciemno. Wskazane jest jednak, aby świeciła się lampka, która ułatwi bezpieczne dojście rodzicom do łóżeczka maluszka oraz pozwoli zapobiec potknięciu się o różne przedmioty, których hałas mógłby obudzić malca.

 • Małe odległości
Usypiając maluszka należy wziąć pod uwagę umiejscowienie jego łóżeczka. Wskazane jest, aby miejsce snu bobasa było jak najbliżej miejsca gdzie jest usypiany. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko w czasie przenoszenia go do łóżeczka nie obudzi się

 • Siedzenie, z którego łatwo wstać
Usypiając dziecko warto zadbać również o to, aby fotel w którym usypia się bobasa był wygodny i łatwo było z niego wstać. W innym przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że nasze nadmierne ruchy w czasie wstawania z fotela obudzą maluszka.


 • Prawa czy lewa ręka
Warto zastanowić się również nad tym, którą ręką będzie nam bardziej swobodnie położyć malucha do łóżeczka. Jeśli malec zaśnie na niewłaściwej ręce warto przełożyć go na drugą i jeszcze chwilę pousypiać a dopiero potem przełożyć go do łóżeczka.


 • Bliski kontakt z mamą
Nagłe przerwanie kontaktu z matka może również przyczynić się do obudzenia się maluszka. Dlatego należy zadbać o to, aby odbywało się to stopniowo a nie gwałtownie. W tym celu należy obejmować dziecko jeszcze przez chwilę i powoli kłaść go do łóżeczka. Warto również głaskać bobasa i w ten sposób przedłużać z nim kontakt fizyczny.


 • Kołysanka
Śpiewanie jest również pomocnym elementem przy usypianiu dziecka. Warto śpiewać maluszkowi kołysanki lub po prostu improwizować dźwięk. Ważne jest aby melodia, którą nucimy czy śpiewamy miała monotonny rytm ,, a-a-a-a, a-a-a”. Warto kontynuować śpiewanie, aż do momentu przeniesienia bobasa do łóżeczka, dopóki sam nie zaśnie.


Warunki wpływające na poprawę snu dziecka


 • Wygodne i przytulne miejsce do spania
W początkowych dniach życia maluchom łatwiej zasypia się w przytulnym wózku czy koszu wiklinowym, gdyż przypominają one bardziej środowisko prenatalne dziecka i są przytulniejsze.

 • Kontrolowanie temperatury pomieszczenia
Wskazana jest kontrola temperatury w miejscu snu niemowlaka. Zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka temperatura utrudniają dobry sen dziecka.

 • Lulanie malca
Dzieci przebywając w brzuszku mamy uspokajają się w momencie kiedy kobieta się rusza. Dzieje się tak dzięki kołysaniu. Po narodzinach dziecka ten odruch ma wciąż działanie uspakajające.

 • Kojące dźwięki
Dzieci w czasie życia prenatalnego są przyzwyczajone do różnych dźwięków, które wydaje organizm matki, dlatego lepiej się im się śpi gdy gra jakaś delikatna melodia lub po prostu słychać dźwięk wentylatora.
 
 • Spokojne miejsce
Najlepszym miejscem do snu dla malucha jest jego pokój, warto wziąć jednak pod uwagę to, by znajdował się w pobliżu sypialni rodziców.

 • Zachowanie rytmu
Zachowanie rytmu jest bardzo pomocne w usypianiu dziecka. Warto wcielić w życie rutynowe czynności związane ze snem bobasa. Najpierw kąpiel, potem przebranie w piżamkę, zabawa, śpiewanie kołysanek i sen.

 • Dostateczny wypoczynek w ciągu dnia
Warto zadbać również, o odpowiednia ilość snu dziecka w ciągu dnia. Dzieci, które są przemęczone i niewypoczęte w ciągu dnia wbrew pozorom gorzej zasypiają i śpią w nocy.

Komentarze do: Jak przenosić śpiące dziecko do łóżeczka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz