Szukaj

Jak przebiega ząbkowanie u noworodka?

Podziel się
Komentarze0

Przebieg ząbkowania jest sprawą indywidualną dla każdego dziecka. U jednych maluchów wyżynanie się ząbków przebiega szybko i niemal bezboleśnie, z kolei dla innych proces ząbkowania jest długi i niezwykle bolesny.Pierwszy ząbek u dziecka najczęściej wyrasta około siódmego miesiąca życia dziecka. Jednak nie jest to regułą. Zdarzają się przypadki, że pierwszy ząbek pojawia się już około trzeciego miesiąca, lub stosunkowo późno, około 12 miesiąca życia dziecka.


Objawy ząbkowania

Objawy wyżynania się ząbków u dziecka mogą wystąpić nawet 3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u dziecka. Z ząbkowaniem najczęściej związane są następujące objawy:

  • Ślinienie się
Nadmierne ślinienie się jest cechą charakterystyczną maluszków. Pojawia się już około 10 tygodnia życia i trwa aż do 3 miesiąca. Specjaliści uważają, że ząbkowanie u niektórych dzieci może wzmagać produkcje śliny i ślinienie się.

  • Wysypka na brodzie lub buzi
Wysypka na twarzy dziecka może być przyczyną nadmiernej ilości śliny, pod wpływem, której skóra malucha ulega wysuszeniu i podrażnieniu. Aby uniknąć wysypki warto kilka razy dziennie przecierać delikatnie buzię dziecka.

  • Kaszel
Ząbkowaniu malucha może również towarzyszyć kaszel. Kaszel pojawia się kiedy dziecko nadmiernie się ślini. Kaszląc maluch może odkrztusić nadmiar śliny zgromadzony w gardle.


  • Gryzienie
Gryzienie jest główną oznaka wyżynania się ząbków. Ząbkujące maluszki zaciskają dziąsła niemal na wszystkim, w ten sposób łagodząc uczucie bólu towarzyszące ząbkowaniu. Nie powinno cie więc dziwić, że maluch będzie gryzł własną rączkę, twoją pierś czy każdy przedmiot, który będzie miał w rączce.

  • Ból
Ząbkowanie niejednokrotnie związane jest z bólem. Niektóre dzieci odczuwają silny ból, inne niemal go nie czują. Okazuje się jednak, że największy ból towarzyszy dzieciom przy wyżynaniu się pierwszego ząbka i zębów trzonowych. Wyżynanie się pozostałych ząbków nie sprawia już takiego bólu.


  • Rozdrażnienie
Rozdrażnienie najczęściej towarzyszy maluchom tuż przed wydostaniem się ząbka na powierzchnie dziąsła. Wówczas ból jest niemal nieustanny, dlatego też maluch jest zdenerwowany, niespokojny i płacze.

  • Utrata apetytu
Na skutek ząbkowania u niektórych maluszków możemy zaobserwować problemy ze ssaniem. Ssanie może wywołać ból u ząbkujących dzieci, które wówczas rezygnują ze ssania piersi lub butelki. W przypadku dzieci zjadających już pokarmy stałe ząbkowanie może przyczynić się do rezygnacji, z niektórych pokarmów stałych. Sytuacja wraca do normy, gdy ząbek wyrośnie.

  • Niespokojny sen
Ból i rozdrażnienie towarzyszące ząbkowaniu sprawiają, że maluszek jest również niespokojny w trakcie snu. Niektóre dzieci potrafią obudzić się nawet kilka razy w nocy. Aby nie utrwalić tego nawyku, nie biegnij natychmiast do dziecka, poczekaj aż samo się uspokoi. Niespokojny sen najczęściej towarzysz wyżynaniu się pierwszego ząbka i ząbków trzonowych.

  • Krwiaki dziąseł
Na skutek ząbkowania może dojść do powstania krwiaków. Są to niebieskawe zgrubienia na dziąsełach, które powstają na skutek krwawienia pod ich powierzchnią. Aby przyśpieszyć zniknięcie krwiaków i ulżyć dziecku w bólu, warto stosować na dziąsła zimne kompresy.

  • Pociąganie uszka, pocieranie policzka
Ból związany z ząbkowaniem może przenieść się wzdłuż nerwów na uszy lub policzki dziecka. Dlatego u niektórych dzieci w czasie ząbkowania możemy zaobserwować pocieranie policzków bądź szarpanie się za uszko. W tym przypadku należy być jednak ostrożnym, gdyż dzieci w ten sam sposób sygnalizują ból ucha wywołany zapaleniem.

Komentarze do: Jak przebiega ząbkowanie u noworodka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz