Szukaj

Jak prawidłowo kąpać dziecko?

Podziel się
Komentarze0

W pierwszych miesiącach życia dziecka, kąpiel nie jest tak do końca konieczna. Obowiązkiem jest jednak przemywanie skóry dziecka podczas każdej zmiany pieluszki, gdyż skóra w rejonie pieluszkowym w dużym stopniu narażona jest na różne zabrudzenia i podrażnienia. Codzienna kąpiel zaczyna być konieczna w momencie, gdy maluch jest już w stanie samodzielnie jeść i przemieszczać się, ponieważ częściej wtedy dochodzi do różnego rodzaju zabrudzeń. Obowiązkiem jest także kąpanie dziecka podczas upalnych dni, gdyż wtedy narażone jest ono na większe pocenie.


Wskazówki istotne podczas kąpieli dziecka:
 • Należy pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego konieczne jest używanie podczas kąpieli specjalnych mydeł i płynów do kąpieli przeznaczonych dla niemowląt. Środki dla dorosłych mogą okazać się nieodpowiednie dla malucha i mogą powodować podrażnienia skóry bądź wywołać zaburzenia czynności ochronnej bariery naskórka.
 • Nie powinno się używać myjek, których nie można wyprać ani wygotować. Nie jest powiedziane, że myjka jest niezbędna do dokładnego umycia dziecka.
 • Wskazane jest kąpanie niemowląt w wanience. Należy nalać taką ilość wody, by przykrywała ona dziecko do połowy.
 • Istotne jest odpowiednie trzymanie dziecka podczas kąpieli. Powinniśmy podtrzymywać mu ręką plecki, barki oraz główkę jednocześnie utrzymując górną cześć ciała odrobinę wyżej. Poza tym należy uchwycić palcami bark dziecka, co uniemożliwi maluchowi wyślizgnięcie się. Drugą ręką należy myć dziecko. Dopuszczalne jest również głębsze zanurzenie malca, ale tylko przy równoczesnym podtrzymywaniu główki tak, by znajdowała się ona nad powierzchnią wody.
 • W przypadku gdy nie mamy wprawy bądź boimy się, że coś zrobimy źle możemy myć noworodka za pomocą zwilżonego, miękkiego ręcznika. Można też namydlić skórę dziecka na przewijaku, by potem spłukać mydło w wanience.
 • Na rynku dostępne są różnego rodzaju specjalne wkładki, które służą zabezpieczeniu dziecka przez ślizganiem się w wanience. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest okresowe zmienianie takich wkładek.
 • Temperatura wody, w której kąpiemy dziecko powinna wynosić około 33-34°C.
 • Do czasu aż nie nabierzemy wprawy w kąpaniu noworodka, nie powinniśmy używać płynów do kąpieli z oliwką. Środki te powodują, że skóra dziecka staje się bardzo śliska, a to może w znacznym stopniu utrudnić kąpiel.
 • Istotne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym kąpiemy dziecko. Ciało noworodków ze względu na niewielką wagę bardzo szybko się wychładza.
 • Ważne jest aby mieć wszystkie przybory niezbędne do kąpieli pod ręką, zwłaszcza ręcznik.
 • Po wykąpaniu dziecka należy owinąć je miękkim ręcznikiem tak, by było mu ciepło.
 • Czasami nie jest wskazane kąpać w wanience noworodka, któremu jeszcze nie odpadła pępowina. Jednak w sytuacji gdy pępek goi się w sposób prawidłowy, jego zamoczenie nie jest czymś niebezpiecznym dla malucha.

 • Kąpiel powinna sprawiać dziecku przyjemność, dlatego też nie należy wkładać dziecka na siłę do wanienki w przypadku gdy mamy do czynienia z lękiem przed wodą. Takie sytuacje wymagają odpowiednich działań. Należy przede wszystkim najpierw starać się oswoić malucha z wodą poprzez mycie go przez jakiś czas wilgotnym ręcznikiem.
Ważne!

W żadnym wypadku nie można zostawić noworodka samego w wodzie nawet na moment. Taka chwila nieuwagi może spowodować dramatyczne skutki. Maluch może upaść twarzą do wody, zachłysnąć się i tym samym może dojść do odruchowego zatrzymania oddechu. W przypadku starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć kąpiel jest mniejszym problemem i stanowi wspaniałą okazję do zabawy. Dzieci uwielbiają chlapać się wodzie, a na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, które tą kąpiel jeszcze bardziej uprzyjemniają.

W jaki sposób pielęgnować włosy małego dziecka?

Do drugiego roku życia dziecko posiada raczej niewiele włosków. Nie jest więc konieczne stosowanie żadnych szamponów. Wystarczy przemyć główkę dziecka mydłem lub płynem do kąpieli przeznaczonym dla dzieci. W przypadku gdy główka nie brudzi się w jakiś szczególny sposób wystarczy przemywać ją dwa razy w tygodniu. Te same reguły dotyczą także noworodków, które mają obfitsze owłosienie.

Jak pielęgnować paznokcie dziecka?

Noworodki charakteryzują się tym, że mają cieniutkie i bardzo ostre paznokcie, dlatego też nie trudno o zadrapania. Ważne jest by regularnie skracać paznokcie dziecka . Należy to robić za pomocą specjalnych nożyczek o tępych końcach. Wskazane jest by robić to po kąpieli, ponieważ woda zmiękcza paznokcie. Należy jednak pamiętać, że paznokcie nie mogą być obcięte zbyt krótko, gdyż może to doprowadzić do ich wrastania w skórę.

Komentarze do: Jak prawidłowo kąpać dziecko?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz