Szukaj

Jak powinno przebiegać karmienie piersią dziecka

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią dzieci jest rzeczą naturalną, dlatego każda mama szybko nauczy się prawidłowego postępowania związanego z rytuałem karmienia dziecka piersią. Przystawianie dziecka do piersi jest najbardziej intymnym kontaktem pomiędzy dzieckiem i matką, dlatego też powinien towarzyszyć temu odpowiedni nastrój ciszy i spokoju.


Karmienie piersią


Przed rozpoczęciem karmienia piersią matka powinna być zrelaksowana , ze względu na to, że maleństwo silnie odczuwa nastrój swojej mamy.  Bardzo ważne jest także dobranie takiej pozycji do karmienia, która będzie wygodna i dla matki i dla dziecka.

Można karmić dziecko siedząc w wygodnym fotelu i trzymając je w ramionach. Wygodna jest także pozycja gdy mama i dziecko leżą na boku  przytuleni do siebie. Należy zadbać o to aby dziecko zawsze było ustawione przodem do piersi, w taki sposób aby mogło swobodnie ssać.

Dziecko instynktownie znajduje pierś matki . Więc przed karmieniem wystarczy ustawić pierś  naprzeciw ust dziecka, a ono instynktownie znajdzie brodawkę. Głaszcząc dziecko po policzku możemy mu ułatwić przyssanie się do piersi, gdyż otworzy ono wtedy szerzej usta i bez problemu obejmie ustami brodawkę i otoczkę piersi matki.


Podczas karmienia należy zwracać uwagę czy dziecko może z łatwością oddychać. Nie wolno dopuścić do sytuacji, aby pierś matki uciskała dziurki noska dziecka.

Kiedy ssanie dziecka staje się nieregularne, powinno przerwać się karmienie. Można to zrobić przez wsunięcie z boku do ust dziecka małego palca, aby usunąć z jego buzi brodawkę. Pozwoli to zapobiec połykaniu przez dziecko powietrza zamiast pokarmu. 

Po przewie w karmieniu można zaproponować dziecku pokarm z drugiej piersi. Pozwoli to na całkowite nasycenie dziecka i ułatwi mu zasypianie. Bardzo często dzieci zasypiają już przy piersi matki i same przestają ssać. Należy pamiętać, że druga pierś nie została całkowicie opróżniona w czasie karmienia, dlatego gdy rozpocznie się następne karmienie należy podać tę pierś jako pierwszą.

Ile powinno trwać karmienie?

Karmienie piersią powinno trwać około 10- 15 minut. Jest to czas, w który dziecko naje się do syta. Prawie połowę całej porcji mleka dziecko wypija podczas pierwszych kilku minut ssania piersi. Zbyt długie trzymanie dziecka przy piersi powoduje, że zaczyna ono połykać powietrze.

Odbijanie


Wiele dzieci wymaga noszenia po posiłku w pozycji pionowej , dzięki czemu z żołądka dziecka będzie mogło wydostać się połknięte powietrze. Odbijanie zapobiega ulewaniu się pokarmu i bólom brzuszka.

Matka może ułatwić dziecku wydalanie zbędnego powierza z brzuszka biorąc je na ręce, tak aby oparło ono główkę na jej ramieniu. Pomocne jest także delikatne poklepywanie dziecka po pleckach. Można także położyć dziecko na kolanach, twarzą do ziemi i delikatnie oklepywać jego plecy.

Komentarze do: Jak powinno przebiegać karmienie piersią dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz