Szukaj

Jak powinien wyglądać pokój dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Pokój dziecka pełni bardzo ważną rolę w poszczególnych etapach rozwoju malucha. Urządzając takie pomieszczenie należy brać pod uwagę to, że nie będzie ono służyło malcowi tylko do spania. Pokój dziecka stanowi dla niego źródło wszelkich doświadczeń i doznań. Poza tym jest to miejsce, gdzie maluch uczy się wykonywać pierwsze gesty i wypowiadać pierwsze słowa.


Pokój dziecięcy ma duży wpływ na rozwój zmysłów malca dlatego tak ważne jest by było to miejsce przyjemne, w którym dziecko będzie chciało przebywać. Pierwszy pokoik malucha powinien być przede wszystkim jasny. Ważne jest by znajdowało się w nim okno ze względu na to, że pomieszczenie powinno być wietrzone kilka razy dziennie. Najlepiej by temperatura powietrza wynosiła 20-22°C. Podczas upalnego lata można w pokoju dziecka zastosować wentylator, jednak należy uważać, by powiew powietrza nie uderzał bezpośrednio na malucha. Zimą natomiast zalecane jest używanie nawilżacza powietrza. Ponadto ważne jest by łóżeczko dziecka nie znajdowało się zbyt blisko kaloryfera.

Istotne jest by dziecko miało swój kącik. W takim pokoiku oprócz łóżeczka powinna znajdować się komoda do przewijania oraz półki na różnego rodzaju kosmetyki i zabawki. Nie należy umieszczać w pokoju dziecięcym zbyt wiele mebli i szafek, gdyż w późniejszym czasie mogą one stanowić duże niebezpieczeństwo dla dziecka uczącego się chodzić. Pokój dziecięcy powinien być pomalowany w pastelowych kolorach, a meble w nim znajdujące się powinny mieć obłe i przyjazne kształty. W przypadku gdy mieszkanie okazuje się zbyt małe by wygospodarować osobny pokoik dla malucha, najlepiej jest przygotować dla dziecka kącik, który można odgrodzić parawanem.


Nie należy w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko używać dywanów lub wykładzin z tego powodu, że jest to doskonałe siedlisko kurzu, który może u malucha powodować alergię lub choroby układu oddechowego. Oczywiście zabrania się palenia papierosów w miejscu, w którym przebywa dziecko.

Jeżeli chodzi o światło w pokoiku dziecka to bez wątpienia najlepszym rodzajem światła jest oświetlenie dzienne. Wieczorami ważne jest by pomieszczenie było oświetlane przez odpowiednią lampę. Nie należy używać w pokoju dziecięcym stojącym, niestabilnych lamp oraz oświetlenia wymagającego obszernego okablowania. Najlepszą rolę spełnia oświetlenie górne oraz światło wydobywające się z kinkietu. Ważne jest, by nie przyzwyczajać brzdąca do spania przy zapalonym świetle, gdyż w późniejszym czasie dziecko może się domagać tego światła.

Komentarze do: Jak powinien wyglądać pokój dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz