Szukaj

Jak pielęgnować suchą skórę małego dziecka

Podziel się
Komentarze0

Skóra każdego dziecka jest delikatna i wymaga szczególnej troski. Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób pielęgnować skórę swoich pociech, by uniknąć jej podrażnienia lub nadmiernego wysuszenia. Oto kilka cennych wskazówek, jak dbać o suchą skórę małego dziecka.  • Unikaj przegrzewania dziecka
Podczas zimy, kiedy na polu jest zimno, temperatura w pomieszczeniu jest znacznie wyższa. W związku z tym, powietrze w pomieszczeniu jest suche. Niestety takie warunki powodują nadmierne wysuszanie się skóry, zwłaszcza u małych dzieci. Dlatego, by uniknąć przesuszania się skóry dziecka postaraj się w domu utrzymać temperaturę około 18-20 C. Jeśli obawiasz się, że przy takiej temperaturze może być chłodno twojemu szkrabowi, zamiast podwyższać temperaturę, ubierz mu dodatkową bluzę lub spodenki.

  • Chroń skórę dziecka przed wpływem czynników atmosferycznych
Czynniki atmosferyczne również mają negatywny wpływ na skórę dziecka. Dlatego, by ją ochronić przed nadmiernym wiatrem, mrozem, czy promieniami słonecznymi stosuj odpowiednią profilaktykę. W tym celu używaj środków nawilżających. Najlepsze rezultaty  osiąga się  stosując na skórę dziecka oliwkę.

  • Ograniczaj kąpiel małego dziecka
Większość małych dzieci  uwielbia się brudzić wykonując codzienne czynności, bawiąc się czy jedząc. W związku z tym ulubionym zajęciem rodziców jest ich nieustanne mycie. Niestety nie jest to dobre dla skóry dziecka. Skóra małego szkraba jest niezwykle delikatna ,w związku z tym zbyt częsta kąpiel prowadzi do jej wysuszenia się. Dlatego aby zadbać o skórę malucha unikaj codziennych kąpieli. Najlepiej kąpać dziecko co drugi dzień lub nawet rzadziej. Zamiast codziennej kąpieli należy myć malucha miejscowo, przy użyciu gąbki i wody.


Małe dzieci powinny być kąpane w ciepłej wodzie, najlepiej bez użycia płynów do kąpieli. Czasami  zaleca się dodawanie do kąpieli kilka kropel oliwki. Niestety w przypadku małych dzieci jest to szczególnie niebezpieczne, gdy oliwka powoduje, że wanna staje się bardzo śliska.


  • Stosuj odpowiednie mydła dla dzieci
Do pielęgnacji skóry dziecka najlepiej jest używać mydła, które pozwoli również nawilżyć skórę malucha. Niewskazane są również mydła zapachowe i przeciwbakteryjne. Jakiekolwiek środki i kosmetyki do kąpieli dla dzieci powinny być stosowane w niewielkich ilościach. Mydło należy używać do mycia części ciała, które najbardziej się brudzą, czyli pośladków i  narządów płciowych.

  • Nie wycieraj dziecka mocno
Aby prawidłowo dbać o skórę dziecka należy pamiętać również o odpowiedniej technice osuszania skóry. Należy unikać mocnego intensywnego wycierania. Osuszając skórę małego dziecka należy delikatnie poklepywać ją ręcznikiem, wówczas unikniemy nadmiernego wysuszenia skóry.

  • Stosuj środki nawilżające dla małych dzieci
Skóra dziecka również wymaga pielęgnacji. W związku z tym konieczne jest stosowanie kosmetyków najlepiej zaraz po kąpieli, kiedy skóra małego dziecka jest  jeszcze wilgotna. Kosmetyki dla dzieci w składzie powinny mieć wodę i olejki. Co więcej, kosmetyki dla dzieci powinny być bezzapachowe oraz pozbawione jakichkolwiek substancji chemicznych.

Dla dzieci o bardzo suchej skórze zaleca się używanie kremów zamiast emulsji do ciała. W przypadku kosmetyków dla dziecka musisz zachować szczególną ostrożność, gdyż małe dzieci często są uczulone na niektóre składniki kosmetyków. Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne po użyciu kosmetyków, natychmiast zaprzestaj ich aplikacji.

  • Podawaj dziecku odpowiednią ilość płynów
Aby skóra była odpowiednio nawilżona konieczna jest jej odpowiednie nawadnianie. W związku z tym, aby uniknąć nadmiernego wysuszenia skóry dziecka podawaj mu odpowiednią ilość płynów. 

  • Zachowaj ostrożność w czasie upałów
W czasie upałów skóra dziecka jest szczególnie podatna na wysuszenie i wszelkie podrażnienia. W związku z tym, gdy na dworze zacznie robić się ciepło zadbaj o odpowiednią profilaktykę skóry. Nie chodzi tu tylko o osłanianie skóry dziecka przed promieniami słonecznymi, ale równie o potówki.

Komentarze do: Jak pielęgnować suchą skórę małego dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz