Szukaj

Jak najlepiej zmierzyć dziecku temperaturę?

Podziel się
Komentarze2

Wraz z pierwszą gorączką, która pojawia się u małego dziecka - pojawia się także wiele pytań, nie tylko w jaki sposób pomóc maluchowi, ale także jak, gdzie i czym najlepiej zmierzyć dziecku gorączkę. Dziś już wiemy, że metody przykładania ręki do czoła dziecka nie zawsze są skuteczne, bo przecież na tak zwanego „czuja” nie można aplikować dziecku lekarstw, czy orzekać o tym ile wynosi temperatura jego ciała.



Skupmy się zatem na pierwszym członie tego pytania.

Jak i gdzie najlepiej zmierzyć dziecku gorączkę?
  • Tak więc aby prawidłowo zmierzyć dziecku gorączkę, trzeba je położyć na boku. Następnie strząśnięty termometr z natłuszczoną, bądź zwilżoną końcówką delikatnie wsunąć do pupy dziecka, unieruchamiając przy tym jego nóżki. Po około 5 minutach można odczytać wynik. Oczywiście małe dzieci nie są zadowolone z tego, że na czas pomiaru temperatury zostają unieruchomione. Dlatego też by pomóc sobie i dziecku w tym procederze, należy umiejętnie odwrócić uwagę malca dając mu do rączki jakąś zabawkę, bądź śpiewając ulubioną piosenkę. Zwróć uwagę na to, że pomiar w odbytnicy jest zawsze o pięć kresek wyższy od pomiaru temperatury w innych miejscach. Tak więc zawsze od wskazanej przez termometr temperatury odejmij pięć kresek, by uzyskać temperaturę właściwą. Po mierzeniu nie zapomnij umyć termometru wodą z mydłem, osuszyć go, a następnie przetrzeć wacikiem ze spirytusem.
Pamiętaj!!! Najodpowiedniejszy termometr do pomiaru temperatury w odbytnicy to termometr rtęciowy i cyfrowy.
  • Często zdarza się, że mierzenie temperatury w odbytnicy jest nieco krępujące, zwłaszcza dla starszych dzieci. Oczywiście trzeba to uszanować i wybrać inną metodę pomiaru. Jeżeli dziecko jest już w wieku wczesnoszkolnym, można zmierzyć mu gorączkę w ustach pod językiem. Starsze dziecko jest już bardziej cierpliwe i wytrzymanie od 5-ciu do 7-miu minut nieruchomo, niejednokrotnie nie stanowi dla niego problemu. Jedyną niedogodnością w tym typie pomiaru jest wstrzymanie się od picia i jedzenia przez około pół godziny przed pomiarem. Ponadto należy pamiętać, że temperatura mierzona w ustach jest o około pół stopnia niższa od temperatury mierzonej w odbytnicy.
Pamiętaj!!! Najodpowiedniejszy termometr do pomiaru temperatury w ustach pod językiem to termometr cyfrowy.
  • Inną metodą mierzenia temperatury u starszych dzieci jest tradycyjny sposób mierzenia jej pod pachą. Dokładny pomiar wymaga unieruchomienia dziecka na około 7 do 10 - ciu minut. Tak więc najpierw zdejmij dziecku ubranko z jednego ramienia, a następnie sprawdź czy skóra pod pachą jest sucha i czy termometr dobrze do niej przylega. Zwróć uwagę na to, że termometr elektroniczny, nieco wcześniej, odpowiednim sygnałem dźwiękowym informuje o zakończeniu mierzenia.
Pamiętaj!!! Najodpowiedniejszy termometr do pomiaru temperatury pod pachą to termometr rtęciowy i cyfrowy.


  • Szybko i dokładnie można zmierzyć temperaturę dziecku w uchu. Wystarczy, że czujnik termometra wprowadzisz do zewnętrznego przewodu słuchowego, tak, by go uszczelnić. Już po około 2 - ch sekundach można odczytać wynik. Ważne jest, by przewód słuchowy był czysty, gdyż jego ewentualne zanieczyszczenie woskowiną, może przyczynić się do nieprawidłowego pomiaru. Zważywszy na szybkość i stu procentową dokładność tej metody - jest ona najbardziej pożądana zarówno wśród dzieci jak i rodziców. Jednak ze względu na miejsce pomiaru, nie jest odpowiednia dla dzieci chorych na zapalenie uszu.
Pamiętaj!!! Najodpowiedniejszy termometr do pomiaru temperatury w uchu to elektroniczny termometr uszny.

  • Równie dobrą metodą mierzenia temperatury jest mierzenie jej na czole przy pomocy specjalnego paska z ciekłokrystalicznym wskaźnikiem.
Pamiętaj!!! Najodpowiedniejszy termometr do pomiaru temperatury na czole to termometr czołowy.

Bez względu na to, którą metodę pomiaru wybierzesz dla swojego dziecka, musisz pamiętać o jednej ważnej zasadzie:

KOLEJNYCH POMIARÓW TEMPERATURY ZAWSZE DOKONUJ W TYM SAMYM MIEJSCU CO POPRZEDNIO!!!

Istotna jest także wiedza, o tym, że gorączka zwykle rośnie po południu i wieczorem. Najwyższa temperatura jest między godziną 18 - nastą, a 19 - nastą. Najniższa zaś o 4 - tej nad ranem.

Nadeszła pora by przeanalizować drugi człon pytania postawionego na początku tego artykułu. Skupmy się więc na chwilę na tym.

Czym najlepiej zmierzyć dziecku gorączkę?
Jak już zdążyłaś, czy też zdążyłeś zauważyć - do pomiaru temperatury można używać wielu różnych termometrów. Jednak każdy rodzic chciałby mieć ten najlepszy i najbardziej wiarygodny przyrząd. Zatem pojawia się pytanie: Który termometr wybrać? Otóż każdy z nich ma swoje dobre i gorsze strony. Przyjrzyjmy się nim pokrótce.

A. TERMOMETR RTĘCIOWY
chyba ma więcej wad niż zalet, mimo tego, że jest wszystkim bardzo dobrze znany. Jest prostym, klasycznym termometrem zbudowanym ze szklanej obudowy. Jego wnętrze wypełnia cienka rurka zakończona zbiornikiem na rtęć. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest to, że słupek rtęci zatrzymuje się na określonej wysokości w momencie, kiedy pomiar jest zakończony. Bardzo ważne jest, aby przed kolejnym użyciem tego typu termometru strząsnąć rtęć z powrotem do zbiornika.
Zalety:
  • Stosunkowo niska cena około 3 - 5 -ciu złotych.

Wady:
  • Szklana obudowa grozi ryzykiem stłuczenia się.
  • Konsekwencją tego jest uwolnienie się z termometru trującej rtęci.
  • Pomiar trwa stosunkowo długo, co powoduje niepokój dziecka.

B. TERMOMETR CYFROWY (ELEKTRONICZNY) jest termometrem zbudowanym z plastiku. Działa na baterię typu CR 2032.

Większość tego typu termometrów charakteryzuje się pomiarową głowicą, która obraca się o 180 stopni, co z pewnością przyczynia się do wygody, a tym samym szybkości pomiaru. Ponadto termometr wyposażony jest w czujnik powierzchniowy o samoczynnym wyłączaniu, a dzięki sprężynującej końcówce zapewnienia dobry styk, zwłaszcza z powierzchniami nierównymi.

Zalety:

  • Termometr jest wygodny w użyciu, trwały i wodoodporny.
  • Można go więc używać jako termometru kąpielowego.
  • Szybko mierzy temperaturę
  • Cena nie jest wygórowana. Koszt około 30 - stu złotych.
Wady:

  • Może się zepsuć, a wtedy mierzona nim temperatura nie jest wiarygodna.
A. TERMOMETR USZNY I CZOŁOWY to termometry, które należy jedynie na kilka sekund przykładać do czoła, bądź do zewnętrznego przewodu słuchowego, by niemal natychmiast otrzymać bardzo dokładny, precyzyjny wynik. Zwykle w tego typu termometry zaopatrzeni są lekarze pediatrzy.
Zalety:

  • Dokładność i krótki czas pomiaru.
  • Dziecko nie musi być rozbierane, ani zabawiane na czas pomiaru.

Wady:

  • Wysoka cena termometru, która oscyluje w granicach od 200 - 300 złotych.
I na tym koniec rozważań o termometrach i sposobie mierzenia temperatury. Ten artykuł miał na celu rozświetlić temat termometrów i mierzenia temperatury dziecku. Jednak zaufaj także swojej rodzicielskiej intuicji - ona na pewno pomoże wybrać Ci najodpowiedniejszy termometr, którym w dogodny sposób zmierzysz dziecku gorączkę.

Komentarze do: Jak najlepiej zmierzyć dziecku temperaturę? (2)

LucasK
LucasK 29-02-2016 10:09

Bezrtęciowy i bezdotykowy termometr

1

Bezrtęciowy i bezdotykowy zarazem jest termometr [reklama]. Fajnie się sprawdza, zwłaszcza jak mam w domu szpital. A czasami tak jest, że mąż leży chory, córa leży chora i tylko biega mierzyć temperaturę obydwu ;) Pomiar... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
AnkaS
AnkaS 23-01-2016 09:21

termometr

1

Myśmy kupowali do domu niedawno termometr [reklama]. Pomiar bardzo dokładny i co najważniejsze szybki. Zrobiłem mały test, najpierw zmierzyłem rtęciowym co trwało 10 minut, a później tym cyfrowym co trwało sekundę i wyni... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze