Szukaj

Jadłospis dla niemowlaka - czego unikać?

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowo zbilansowana dieta ma niezwykle istotny wpływ na rozwój maluszka. Dlatego wielu rodziców zastanawia się, z jakich produktów przygotowywać dla dziecka zdrowy posiłek. Okazuje się bowiem, że niektóre produkty wykorzystywane do przygotowania posiłku mogą być szkodliwe dla zdrowia malca. Oto lista produktów, które powinno wykluczyć się z diety dziecka.Czego nie podawać dziecku?


Z diety maluszka powinno wykluczyć się takie produkty jak:


  • Niepasteryzowane mleko
Niepasteryzowane mleko oraz niepasteryzowane produkty mleczne są niewskazane w diecie dziecka. Nie zaleca się również podawania małym dzieciom soków lub napojów jabłkowych. Zarówno w mleku jak i soku jabłkowym mogą znajdować się bakterie, które są przyczyną rozwoju niebezpiecznych dla maluszka chorób.

  • Mięsa wędzone i konserwowane
Podawanie dziecku mięs wędzonych i konserwowanych jest również zabronione, ze względu na dużą zawartość tłuszczu i cholesterolu. Co więcej, niektóre produkty konserwowe, takie jak na przykład parówki mogą zawierać zmielone kości, które czasami zawierają cząsteczki ołowiu.

  • Ryby wędzone
Nie zaleca się podawania dziecku ryb wędzonych ze względu na sposób ich konserwowania. Robi się to przy użyciu azotanów, które pozwalają zachować świeżość mięsa. Produkty konserwowane w ten sposób są wskazane dla dorosłych, a nie dla małych dzieci.

  • Ryby zawierające rtęć
Okazuje się, że mięso wielu ryb może zawierać rtęć. W związku z tym zabronione jest podawanie dziecku takich ryb jak na przykład: rekin, makrela, płytecznik czy miecznik. Również w mięsie tuńczyka mogą znajdować się niewielkie ilości rtęci. W związku z tym zaleca się, by praktycznie do zera ograniczyć spożycie ryb przez niemowlęta i małe dzieci.


  • Surowe ryby
Z diety malucha powinny zniknąć również ryby podawane w surowej postaci, na przykład: sushi. Jedzenie surowego mięsa ryby wymaga dokładnego i długiego przeżuwania. W przypadku dzieci nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy maluch dokładnie przeżuł daną potrawę, czy też połknął ją w całości wraz z pasożytami, które wywołują poważne dziecięce choroby.


  • Napoje zawierające kofeinę
Zapewne każdy rodzic wie, że nie wolno podawać maluszkom napojów zawierających kofeinę, gdyż są one przeznaczone tylko dla dorosłych. Na skutek spożycia przez dziecko kofeiny może dojść do rozdygotania malucha, jak również może zostać zaburzony proces przyswajania wapnia i innych składników odżywczych. Dlatego postarajmy się wykluczyć z diety dziecka produkty zawierające kofeinę, takie jak: kawa, herbata, kakao czy czekolada.

  • Produkty zastępcze
Produkty zastępcze to kolejne artykuły spożywcze, które nie powinny znaleźć się w jadłospisie maluszka. Takie produkty zastępcze jak śmietanka bezmleczna czy oranżada zawierają niezwykle dużo składników chemicznych, niekorzystnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. W związku z tym podawaj maluszkowi prawdziwe jedzenie, a nie jego chemiczne zastępniki.

  • Herbatki ziołowe
Podawanie dziecku herbatek ziołowych powinno się ograniczyć do wypijania przez dziecko tylko tych, które są zalecane przez lekarza. Zabronione jest podawanie dziecku herbatek ziołowych na własna rękę, gdyż niektóre z nich zawierają substancje rakotwórcze i mogą być przyczyną powstanie w organizmie maluszka nieprzewidzianych reakcji.

  • Alkohol
Alkohol to kolejny produkt, który nie powinien mieć miejsca w jadłospisie maluszka. Niestety nie wszyscy stosują się do tej zasady i uważają, że odrobina alkoholu od czasu do czasu nie zaszkodzi maluszkowi. Powinniśmy mieć na uwadze, że alkohol jest trucizną dla dziecka  w związku z tym jego spożycie może mieć poważne konsekwencje dla prawidłowego rozwoju dziecka, jak również doprowadzić do uzależnienia się od alkoholu w młodym wieku.

  • Dodatkowe witaminy
Prawidłowo zbilansowana dieta powinna dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych składników i witamin. Podawanie maluszkowi dodatkowej porcji witamin może doprowadzić do ich nadmiaru. Zbyt duża zawartość witamin w organizmie dziecka może być również szkodliwa dla niego.

Komentarze do: Jadłospis dla niemowlaka - czego unikać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz