Szukaj

Filmy bez przemocy lepsze dla przedszkolaków

Podziel się
Komentarze0

Dzieci w wieku przedszkolnym sypiały lepiej, gdy ich rodzice zakazywali im oglądania filmów zawierających przemoc lub brutalne sceny. Naukowcy odkryli, że po kilku miesiącach nakłaniania rodziców, by przełączali filmy zawierające sceny agresywne i nieodpowiednie do wieku dzieci, miały one o 20% mniej problemów ze snem niż dzieci, których rodzice nie stosowali się do tych porad.Jedyną rzeczą, która była dla mnie ekscytująca, był fakt, że jeśli rodzice chcą wprowadzić takie zmiany, nie muszą iść do lekarza, gabinetu lub osoby prywatnej – mówi Michelle Garrison, główny autor badań z Seattle Children's Research Institute.

Wyniki te ukazały się w przeglądzie naukowym Pediatrics.

Poprzednie badania wskazywały na związek pomiędzy rodzajami programów, jakie dzieci widzą w ciągu dnia, a ich problemami ze snem w nocy.

Aby sprawdzić, czy zmiana w oglądanych programach, polegająca na unikaniu przemocy lub przerażających scen, może poprawić sen dzieci, Garrison wraz z kolegami wysłali zaproszenia do rodzin z Seattle z dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat, by dołączyli do badania.

Ostatecznie w badaniu udział wzięło 565 dzieci wraz z rodzicami. Podzielono ich na dwie grupy.

W jednej grupie 276 dzieci zachęcanych było do zmiany nawyków oglądania telewizji, na tzw. ,,zdrowe programy”. Po ocenieniu sytuacji każdej rodziny, naukowcy zasugerowali takie programy jak: Dora, Ulica Sezamkowa czy Ciekawski George.

W grupie porównawczej, rodzicom 289 dzieci dostarczono informacji na temat zdrowego odżywiania. Rodzice mieli też prowadzić pamiętniki, w których odpowiadali na pytania dotyczące śledzenia snów dzieci i przyzwyczajeń młodych widzów.

Kwestionariusze zostały zebrane na początku badania, po 12 i 18 miesiącach.

Lepsze treści i lepszy sen

Na początku badania, 42% dzieci w grupie badanej miało problemy ze snem, podobnie jak 39% dzieci z grupy porównawczej.

Najczęstszym problemem, według naukowców, był problem zbyt długiego czasu zasypiania przez kilka nocy w tygodniu.

Po sześciu miesiącach problem ze snem zmniejszył się o 30% w grupie, w której rodzice byli zachęcani do zmiany programów. W grupie porównawczej także zauważona poprawę jakości snu, lecz spadek ten dotyczył tylko 36% dzieci mających problemy ze snem.

Rok po rozpoczęciu badania wyniki były podobne, ale problemy ze snem nie zaczęły się pojawiać po 18 miesiącach.

Dr. Umakanth Khatwa, dyrektor laboratorium snu w Boston Children's Hospital w Massachusetts mówi, że to badanie pokazuje, jak bardzo programy oglądane przez dzieci mają wpływ na ich sen. Dodaje, że po obejrzeniu takiego filmu dziecko nie przestaje o nim myśleć.

Garrison stwierdza, że rodzice mogą korzystać z systemu pozycjonowania odpowiedniej treści w telewizji bądź odwiedzać stronę CommonSenseMedia.org w celu uzyskania takich informacji.

Komentarze do: Filmy bez przemocy lepsze dla przedszkolaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz