Szukaj

Dziecko u stomatologa – wizyta nie taka straszna, jak ją malują

Podziel się
Komentarze0

Namówienie malucha na wizytę u dentysty nie jest łatwym zadaniem tym bardziej, że nawet dorośli mają opory przed takim spotkaniem. Eksperci Laboratorium Vademecum radzą, jak przygotować dziecko, aby nie wpadało w panikę, wchodząc do gabinetu stomatologicznego.


Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że to głównie od nich zależy, jak dziecko postrzega stomatologa. Często mając dobre intencje, nieświadomie popełniają błędy i negatywnie nastawiają swoje pociechy do wizyty w gabinecie. Można jednak tego uniknąć, stosując się do poniższych zaleceń przygotowanych przez ekspertów Laboratorium Vademecum:
  • Wzbudź pozytywne skojarzenia
Wybierz się z dzieckiem do stomatologa, zanim pojawią się pierwsze problemy. Wizyta kontrolna pozwoli mu oswoić się z gabinetem i osobą, która w najbliższej przyszłości będzie leczyła jego zęby. Dentysta zacznie kojarzyć się jako ktoś przyjazny, dbający o zdrowie. Ekspert Laboratorium Vademecum, lekarz stomatolog, dr Jerzy Brydak, podkreśla: adaptacja jest bardzo ważna. Często w czasie pierwszej wizyty dziecka w moim gabinecie nie wykonuję zabiegu, tylko zapoznaję je z otoczeniem. Mam wtedy okazję z nim porozmawiać, pokazać gabinet, a także dać jakiś upominek, np. szczoteczkę lub pastę. Po takim spotkaniu dziecko jest zdecydowanie bardziej chętne do kolejnej wizyty.
  • Uświadom
Staraj się wytłumaczyć dziecku, dlaczego trzeba chodzić do stomatologa oraz w jaki sposób lekarz dba o jego zęby. Najlepiej jest pokazać to poprzez zabawę. „Zabieg” można przeprowadzić, wykorzystując plastelinę, ciastolinę lub gotowe zestawy dla małego stomatologa. Strach u dzieci często wynika z niewiedzy, braku doświadczeń, nieprzewidywalności sytuacji. Jeżeli nasza pociecha będzie wiedziała, co się wydarzy u stomatologa, przeżywany niepokój z pewnością będzie mniejszy – mówi dr Aleksandra Borkowska, ekspert Laboratorium Vademecum, psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
  • Zapobiegaj
Często rodzice zabierają maluchy do stomatologa w momencie, gdy ząb zaczyna już boleć. Należy unikać takich sytuacji, aby wyjście do gabinetu nie kojarzyło im się z bólem. Na pierwszą wizytę najlepiej pójść, gdy dziecko ma 4 lata, bo wtedy dentysta może już nawiązać z nim kontakt. Jeżeli jednak istnieją jakieś powody do niepokoju, koniecznie należy wybrać się wcześniej. By zapobiec bolesnym wizytom, konieczne jest również odwiedzanie gabinetu przynajmniej raz na pół roku. Dzieci z chęcią naśladują dorosłych. Mając to na względzie, warto wybrać się wspólnie na badanie, żeby dziecko wiedziało, że jego mama czy tata też muszą odwiedzać stomatologa. Rodzic prezentując swoje zdecydowane podejście, odwagę i zadowolenie po wykonanym zabiegu, może pozytywnie wpłynąć na nastawienie malucha.
  • Przekonaj
Warto umilić maluchowi czas spędzany na myciu zębów, ponieważ odczuwana przyjemność może sprawić, że wyjście do dentysty nie będzie napawało go niepokojem. Dobrym sposobem jest zapewnienie dziecku ciekawych atrakcji jak np. podarowanie szczoteczki przedstawiającej jego ulubionego bajkowego bohatera lub też smakowej pasty w kolorowym opakowaniu (np. Vademecum Junior).
  • Mów prawdę
W razie konieczności wyleczenia zęba, nie mów, że to w ogóle nie boli. Jest to szczególnie ważne w przypadku pierwszej wizyty. Okłamane dziecko straci zaufanie do Ciebie i stomatologa oraz będzie protestować przed kolejnym spotkaniem z lekarzem.
  • Zapewnij bezpieczeństwo
Możesz towarzyszyć dziecku w trakcie zabiegu, trzymać je za rękę lub po prostu mówić do niego, żeby nie czuło się samotne. Jeżeli maluch ma swoją ulubioną zabawkę, pozwól mu wziąć ją ze sobą, żeby w gabinecie pełnym obcych przedmiotów był przynajmniej jeden taki, który jest mu bliski.
  • Nie strasz

Często bywa, że troszcząc się o zdrowie dziecka, rodzice mówią: nie jedz tyle cukierków, bo będziesz musiał iść do dentysty lub umyj zęby, bo jak będziesz miał próchnicę, stomatolog będzie borował itp. Traktowanie lekarza jako groźby budzi wyłącznie złe skojarzenia, których zmiana jest bardzo trudna i przysparza więcej problemów niż korzyści.


***

Laboratorium Vademecum (www.vademecumexpert.pl) to program, którego celem jest pomoc w zdefiniowaniu indywidualnych potrzeb związanych z higieną jamy ustnej. W ramach programu eksperci, w oparciu o wiedzę, doświadczenie i nowoczesne rozwiązania stomatologiczne, rekomendują jak zadbać o perfekcyjny uśmiech.

Vademecum JUNIOR to linia past stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych. Produkty z serii dziecięcej, zgodnie z przeznaczeniem, zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe: 3-6 lat i 6+ lat. Każda grupa past posiada odpowiednią dawkę fluoru i wapnia, dostosowaną do wieku dziecka, co zapewnia skuteczną ochronę zarówno mlecznym, jak i pierwszym stałym zębom. Pasty Vademecum JUNIOR, umieszczone w kolorowych tubkach z charakterystycznym krokodylkiem, są dostępne w ulubionych przez dzieci smakach: jabłkowym, truskawkowym oraz gumy do żucia. Dodatkowo, asortyment past z linii dziecięcej Vademecum zawiera produkt 2in1 przeznaczony dla dzieci powyżej 6. roku życia: Junior 2in1 (o smaku truskawkowym), który łączy w sobie właściwości pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej. Ta płynna formuła, oprócz właściwości typowych dla pozostałych past Vademecum Junior, które chronią przed próchnicą i wzmacniają szkliwo zębów, dodatkowo walczy z osadem nazębnym i problemami dziąseł.

Henkel oferuje na całym świecie wiodące marki i technologie w trzech obszarach biznesowych: środków piorących i czystości, kosmetyków do pielęgnacji włosów i ciała oraz klejów, uszczelniaczy i technologii powierzchniowych. Założona w 1876 roku firma jest światowym liderem w branżach produktów konsumenckich oraz dla przemysłu, oferując tak znane marki jak Persil, Schwarzkopf i Loctite. Henkel zatrudnia 48 tysięcy pracowników. W 2010 roku wartość sprzedaży wyniosła 15,1 miliarda euro, a skorygowany zysk operacyjny 1,86 miliarda euro. Akcje uprzywilejowane Henkla wchodzą w skład najważniejszego niemieckiego indeksu giełdowego DAX, a sama spółka jest ujmowana w rankingu Fortune Global 500.

Komentarze do: Dziecko u stomatologa – wizyta nie taka straszna, jak ją malują

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz