Szukaj

Dziecinne koszmary zapowiedzią problemów emocjonalnych w dorosłym życiu

Podziel się
Komentarze0

Brytyjscy naukowcy alarmują i przestrzegają, że długotrwale koszmary nocne mogą często skutkować wszelkiego rodzaju zaburzeniami psychotycznymi. Szczególnie, jeśli koszmarom towarzyszą wymachiwanie nogami lub rękami i krzyki. Koszmary często występują w wieku dziecięcym, jednak kiedy są one długotrwałe i uciążliwe mogą wskazywać na poważniejsze problemy.

Alarmujące badania

Badacze z Uniwersytetu w Warwick przeprowadzili eksperyment mający na celu dowieść słuszność związku występowania długotrwałych koszmarów sennych z podwyższeniem ryzyka wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym.

Przebadano 6800 osób: dzieci do 12. roku życia i ich rodziców. Analizowano problemy ze snem, myśli, urojenia, halucynacje. W 37 % przypadków rodzice potwierdzali długotrwałe problemy dzieci z koszmarami nocnymi, nawet kilka lat z rzędu. Wśród badanych jedno na dziesięć dzieci miało uciążliwe problemy ze snem. Szczególnie intensywnie występowały u dzieci pomiędzy trzecim a siódmym rokiem życia.

Dzieci zaś w wieku dwunastu lat były blisko czterokrotnie bardziej narażone na poważne problemy, często przybierające formę psychozy, to ryzyko było dwukrotnie większe niż występowanie koszmarów nocnych.

Przyczyny problemów

Choć dokładne przyczyny nie są w pełni zbadane,  przeprowadzone eksperymenty wskazują na wpływy traumatycznych przeżyć i różnego rodzaju zastraszania na nasilanie i utrzymywania się koszmarów, jak i stanów psychozy.

Naukowcy podkreślają, że dzięki temu badaniu można będzie wcześnie przewidywać możliwe problemy i zaburzenia u dzieci. Wczesna interwencja pomoże tysiącom dzieci i rodzicom.

Komentarze do: Dziecinne koszmary zapowiedzią problemów emocjonalnych w dorosłym życiu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz