Szukaj

Dziecięce rysunki wskaźnikiem inteligencji

Podziel się
Komentarze0

Rodzice znają dumę towarzyszącą umieszczaniu na ścianie, bądź lodówce, pierwszych rysunków swojej pociechy. Jednak może się kryć za nimi więcej, niż nam się wydaje. Według najnowszych badań, mogą one świadczyć o tym, jak inteligentne będzie nasze dziecko jako nastolatek.

Zespół badawczy kierowany przez dr Rosalind Arden z Instytutu Psychiatrii w King College London w Wielkiej Brytanii, opublikowała swoje wyniki w czasopiśmie Psychological Science. Do badania, dr Arden i jej zespół, zaprosili 7 752 par jedno- i dwujajowych bliźniąt, w sumie 15 504 dzieci, które były częścią badania o nazwie Twins Early Development Study (TEDS).

W wieku 4 lat dzieci były proszone o narysowanie obrazka, przedstawiającego dziecko, zgodnie z testem "narysuj-dziecko", który został ustanowiony w 1920 roku, jako sposób określania inteligencji dzieci.

Każdy rysunek został następnie oceniony w skali od 0 do 12. Wyniki były uzależnione od liczby fizycznych cech - takich jak głowa, oczy, nos, usta, ciała - ujętych w rysunku. Na przykład, jeśli dziecko narysowało dwie nogi, dwie ręce, ciało i głowę, ale żadnych rysów twarzy, otrzymało ono wynik 4.


Te same dzieci zostały poproszone o wypełnienie testów na inteligencję, w wieku lat 14. Wyższe wyniki za rysowanie, odzwierciedlały się w wyższych wynikach testu dekadę później.

Dr Arden podkreśla jednak, by rodzice nie martwili się jeśli ich dziecko jest złym rysownikiem. Korelacja pomiędzy zdolnością rysunku a inteligencja była umiarkowana - od 0,33 w wieku 4 lat, do 0,20 w wieku lat 14. Dodaje również: - Zdolność do rysowanie nie determinuje inteligencji. Istnieje wiele czynników, zarówno genetycznych i środowiskowych, które wpływają na inteligencję w późniejszym życiu.

Zespół odkrył również, że nie może istnieć związek genetyczny, odpowiedzialny za zdolności rysunkowe dziecka. W wieku 4 lat, okazało się, że rysunki z bliźniąt jednojajowych - którzy dzielą te same geny - były bardziej podobne do siebie niż rysunki bliźniąt dwujajowych, którzy dzielą około 50% swoich genów, ale na ogół mają podobną wychowanie.

- Zdolność dziecka do rysowania wynika z wielu innych możliwości, takich jak obserwacja, trzymanie ołówka itp. Jesteśmy daleko od zrozumienia, jak geny wpływają na te wszystkie zachowania- dodaje.

Anna Migdał

Komentarze do: Dziecięce rysunki wskaźnikiem inteligencji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz