Szukaj

Dzieci z alergią bardziej bezradne?

Podziel się
Komentarze0

Niebezpieczna alergia nie powinna powodować, że dziecko wychowuje się pod kloszem, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Baltimore.

- Najważniejsze jest zachowanie balansu. Z jednej strony trzeba pilnować, jakie produkty spożywa dziecko. Z drugiej, musimy pozwolić mu na kontakty z rówieśnikami i zachowanie marginesu niezależności - mówi kierownik badań, Linda Dahlquist.

Nadmierna troska rodziców

W Stanach Zjednoczonych około 4% dzieci zmaga się z żywnościową alergią, która może zagrażać ich życiu. Rodzice takich dzieci zazwyczaj mocno kontrolują nie tylko to, co ich pociechy jedzą, ale i co robią w wolnym czasie, z kim się spotykają itd. Linda Dahlquist chciała sprawdzić, czy troska rodziców nie przekłada się na brak ważnej umiejętności u dzieci - samodzielnego rozwiązywania problemów.

W badaniu wzięło udział 66 dzieci z alergią w wieku od trzech do sześciu lat oraz 67 dzieci bez żywieniowych problemów. Wszystkim dzieciom towarzyszyły ich mamy.

Naukowcy poprosili dzieci, żeby układały puzzle - stopień trudności dostosowano do wieku. Mamy poproszono, by nie udzielały dzieciom żadnych wskazówek, dopóki nie zostaną o to przez nie poproszone. Badacze nagrywali interakcje matek z dziećmi podczas tego zadania.

Młodsze dzieci z alergią skarżyły się, że układanka jest za trudna. Ich matki były też bardziej skłonne do udzielanie pomocy, bez prośby ze strony dzieci. Według badaczy wiąże się to z bezradnością tych dzieci. Nie potrafią one samodzielnie rozwiązywać swoich problemów.

Nauka na własnych błędach

- Chcemy, by dzieci mogły być niezależne od rodziców, nawet pomimo poważnej choroby. Możemy nauczyć dzieci tego, by umiały same o siebie zadbać i rozwiązywać swoje problemy - mówi Linda Dahlquist. Dodaje, że dla rodziców najtrudniejsza jest utrata pewności, że dziecko postąpi słusznie. Dahlquist uważa jednak, że nawet porażki mogą czegoś nauczyć i warto dać dziecku szansę uczenia się na własnych błędach. Nadmierna pomoc ze strony rodziców może przynieść niekorzystne skutki w przyszłości - takie dzieci mają później problemy z niską samooceną, trudne kontakty z członkami rodziny, są bardziej skłonne do irytacji i złości.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Dzieci z alergią bardziej bezradne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz