Szukaj

Koszmary senne u małego dziecka

Podziel się
Komentarze0

Małe dzieci często cierpią z powodu koszmarów nocnych. Można wyróżnić kilka czynników, które wywołują u maluszka złe sny. Przyczyną koszmarów u dziecka jest najczęściej stres, wywołany napiętą sytuacją między rodzicami. Za taki stan rzeczy odpowiadają również wszelkie zmiany jakie zaszły w życiu dziecka.


Zmiana opiekunki, pójście do przedszkola czy żłobka również mogą być przyczyną koszmarów nocnych. Na zły sen wpływają także wydarzenie, które bezpośrednio poprzedzają pójście spać oraz choroba malca.


Specjaliści uważają jednak, że w pewnym okresie niemal każde dziecko cierpi z powodu koszmarów nocnych.  Ich przyczyną jest rozwijająca się pamięć oraz rozwój wyobraźni u dziecka.Jak pomóc dziecku w przypadku koszmarów nocnych?Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko występowania koszmarów nocnych u swojej pociechy. Oto kilka sposobów.


  • Nie ekscytuj dziecka zabawą prze pójściem spać
Przed położeniem dziecka spać postaraj się stworzyć przyjemną i bezpieczną atmosferę. W tym celu zrezygnuj z ekscytujących zabaw, które pobudzą dziecko. Unikaj również oglądania strasznych bajek lub opowiadania czy czytania dziecku mrocznych historii.


  • Niech maluch opowiadania
Dobrym sposobem do przezwyciężenia strachu przez dziecko jest opowiadanie przez malucha swoich koszmarów nocnych. Z pewnością, bobasek poczuje się lepiej i bezpieczniej w momencie gdy będzie miał możliwość wypowiadania się. Jeśli bobas ma problemy z opowiedzeniem całej historii pomóż mu, zadając pytania lub podpowiadając brakujące słowa.  • Zapewnij bobasa o jego bezpieczeństwie
Maluszek, którego nękają koszmary nocne z reguły budzą się przerażone i roztrzęsione. Dlatego potrzebują zapewnienia, że są bezpieczne i nic im nie grozi.  W związku z tym postaraj się, by okazać bobaskowi jak najwięcej zrozumienia i współczucia. Wyjaśnij mu, że zły sen to tylko jego wyobraźni nie jest on prawdą. Powiedź bobaskowi, że niemal każdy miewa czasami złe sny, nawet ty.


  • Pokaż maluszkowi, że jest bezpieczny
Przerażony maluch powinien poczuć się bezpiecznie. Dlatego zapal światło, by udowodnić maluszkowi, że jest w swoim pokoju, który jest bezpieczny i przytulny i nikogo obcego w nim nie ma. Jeśli maluch chce, by światło było włączone przez całą noc zgódź się na to.

Warto zapewnić bobaska o jego bezpieczeństwie. Dlatego jeśli bobas uważa, że za drzwiami, bądź w szafie chowa się jakiś potwór poszukaj go i udowodnij dziecku, że w pokoju nikogo nie ma i może czuć się bezpiecznie. Jeśli maluch nie będzie mógł zasnąć, posiedź przy nim by czuł się bezpiecznie.


  • Upewnij się, że bobas czuje się bezpieczniej
Nim opuścisz pokój swojego dziecka upewnij się, że maluszek czuje się bezpiecznie. Jeśli masz pewność, że bobas spokojnie zasnął, możesz wrócić do swojego pokoju z poczuciem, że twój maluch jest bezpieczny.


  • Wzmocnij poczucie bezpieczeństwa u malucha
Złe sny zwykle dość długo pozostają w pamięci maluszków. Dlatego rano, gdy malec obudzi się porozmawiaj z nim na tema koszmaru, który mu się przyśnił. Słuchaj uważnie o czym mówi dziecko i okazuj mu zrozumienie. Warto również pochwalić  bobasa za to, że był odważny i zasnął ponowie.

Komentarze do: Koszmary senne u małego dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz