Szukaj

Jak prawidłowo nosić noworodka i brać go na ręce?

Podziel się
Komentarze0

Podnoszenie i trzymanie w objęciach noworodka może sprawić młodym rodzicom wiele problemów. Maluszki są niewielkich rozmiarów, w związku z tym większość z nas obawia się, by nie zrobić im krzywdy. Oto kilka wskazówek, które ułatwią nam podnoszenie i noszenie bobasów.Okazuje się, że sposób noszenia i podnoszenia nie jest obojętny dla bobasa. Dziecko do tej pory było przyzwyczajone do życia w brzuszku mamy. Kiedy przychodzi na świat wszystko ulega zmianie. Jest ono bez przerwy unoszone bądź opada w dół na wolnej przestrzeni.

Maluch jest podnoszony w prawidłowy sposób, gdy jego szyja i główka są dobrze podtrzymywane. Wówczas dziecko czuje się bezpiecznie. Nauka prawidłowego noszenia maluszka wymaga czasu, wówczas jesteśmy w stanie wypracować takie techniki noszenia i podnoszenia bobasa, które są wygodne dla nas i dla niego.


Jak nauczyć się prawidłowego noszenia i podnoszenia dziecka?


  • Podnoszenie maluszka
Przed podnoszeniem maluszka należy poinformować go, że znajdujesz się obok. Nie podnoś bobasa z zaskoczenia, wcześniej powiedz do niego kilka słów, nawiąż z nim kontakt wzrokowy. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpiecznie, wiedząc, że w ramiona bierze go mama lub tata.

Podnosząc dziecko należy wsunąć jedną rękę pod jego główkę i szyję,natomiast dłoń powinna podtrzymywać jego pupę. Zanim uniesiemy malucha powinniśmy potrzymać go przez chwilę w takiej pozycji. Pozwoli to przyzwyczaić się dziecku do zmiany ułożenia. Druga ręka powinna podtrzymywać nogi i plecy bobasa. Podnosząc dziecko do góry warto pochylić się nad nim, dzięki czemu skróci się odległość między tobą i dzidziusiem.


  • Wygodne noszenie dziecka
Nosząc bardzo małe dziecko możesz robić to używając tylko jednej ręki. Wówczas głowa i szyja noworodka powinna spoczywać na twojej dłoni, natomiast jego plecy i pośladki na przedramieniu.

Noszenie dzieci starszych wymaga już użycia dwóch rąk. Taki sposób noszenia malca jest wygodniejszy dla niego oraz rodzica. Wówczas jedną rękę należy podłożyć pod nogi i pośladki bobasa, natomiast drugą podpierać jego plecki, główkę i szyję. Wówczas dłoń powinna obejmować ramię bobasa a nadgarstek znajdować się pod jego szyją.

  • Noszenie dziecka przodem
Szczególnie wygodne jest noszenie dziecka twarzą do do kierunku ruchu. Dziecko noszone w taki sposób dobrze widzi co dzieje się dookoła, w ten sposób obserwuje i  poznaje otaczający świat. Noszenie dziecka w tej pozycji powinno wyglądać w następujący sposób. Jedną ręką należy obejmować klatkę piersiową bobaska, natomiast drugą ręką podtrzymujesz jego pupę.

  • Noszenie dziecka na biodrze
Można nosić również maluszka na biodrze. Wówczas masz zajętą tylko jedną rękę, a drugą możesz robić coś innego. Pamiętajmy jednak, że taki sposób noszenia jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie utrzymać główkę. Wówczas trzymamy maluszka jedną ręką w pasie, przyciskając do siebie. Dziecko rozszerzonymi nóżkami powinno obejmować twoje biodro.

  • Jak kłaść dziecko na pleckach?

Chcąc odłożyć maluszka do łóżeczka należy trzymając bobasa w objęciach pochylić się z wraz z nim nad łóżeczkiem. Robimy to po to by do minimum zmniejszyć czas w jakim maluch będzie znajdował się w powietrzu. Odkładając bobasa do łóżeczka najlepiej jedną ręką podtrzymywać jego pupę a drugą plecki, główkę i szyję.

Komentarze do: Jak prawidłowo nosić noworodka i brać go na ręce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz