Szukaj

Jak rozpoznać płacz niemowlaka?

Podziel się
Komentarze0

Płacz jest podstawowym sposobem porozumiewania się dziecka z otoczeniem. Maluch płacząc komunikuje, swoje samopoczucie oraz nastrój oraz potrzeby. Jednak prawidłowe zinterpretowanie płaczu maluszka jest niezwykle trudne. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci rozpoznać przyczynę płaczu bobaska.



  • Kiedy maluch jest głodny...

Głodny maluch komunikuje swój stan wydając głośny, krzykliwy płacz. Co więcej można usłyszeć charakterystyczne rytmiczne unoszenie i opadanie dźwięków. Obserwując swojego maluszka możesz zauważyć, że głodny bobas, nim płaczem zakomunikuje swój stan, wcześniej może mlaskać, poszukiwać buzią twojej piersi lub ssać swoje paluszki. Jeśli w odpowiednim momencie zaobserwujesz u dziecka te symptomy i nakarmisz go, z pewnością unikniesz płaczu proszącego o jedzenie.



  • Kiedy bobaska coś boli...

Płacz informujący o bólu zazwyczaj rozpoczyna się nagle, bez wcześniejszych symptomów. Płacz wywołany bólem jest głośny i trwa stosunkowo długo. Dla otoczenia płacz dziecka,spowodowany bólem jest przeraźliwy i słychać w ni strach. Maluch płacze tak głośno, że chwilami traci oddech. Wówczas następuje krótka przerwa, cisza, po czym maluch ponownie zaczyna głośno płakać.



  • Gdy dziecko jest znudzone...

Płacz komunikujący nudę przechodzi przez kilka faz. Pierwsza faza jest to tak zwane gruchanie. Malec chce w ten sposób nawiązać kontakt z otoczeniem. Kolejno podejmuje próbę zwrócenia na siebie uwagi, dlatego zaczyna marudzić. Jeśli i to nie przyniesie rezultatu bobas zaczyna żarliwie płakać. Płacz informujący rodziców o nudzie przeplata się z pochlipywaniem. Jeśli maluszek osiągnie swój cel, ktoś zwróci na niego uwagę i weźmie go na ręce, płacz natychmiast milknie.


  • Gdy bobas jest zmęczony...

Kiedy bobas jest zmęczony nieustannie marudzi, z czasem zaczyna cicho płakać. Płacz ten z czasem staje się coraz bardziej głośny. W  ten sposób bobasek chce powiedzieć rodzicom, że jest zmęczony lub po prostu ma mokrą pieluszkę, czy jest mu niewygodnie.


  • Kiedy maluch choruje...

Dziecko chore  komunikuje swój stan cichym, nosowym płaczem. Jest on stosunkowo słaby i ma znacznie niższy ton w porównaniu do płaczu spowodowanego zmęczeniem. Jeśli dziecko jest chore prócz cichego płaczu mogą pojawić również zmiany w jego zachowaniu oraz objawy charakterystyczne dla konkretnej choroby.  Dziecko może stracić apetyt, mieć gorączkę lub biegunkę. Z wszystkich rodzajów płaczu ten jest najsmutniejszy i najbardziej poruszający.

Komentarze do: Jak rozpoznać płacz niemowlaka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz