Szukaj

Co zrobić gdy małe dziecko nie chce wrócić z placu zabaw

Podziel się
Komentarze0

To naturalne, że większość małych dzieci uwielbia spędzać czas w piaskownicy. Dlatego możesz być pewna, że wyciągnięcie dziecka z wiru zabawy na świeżym powietrzu może być bardzo trudne. Aby dokonać tego bezboleśnie należy wykazać się stanowczością, spokojem i sprytem. 
Jak przekonać małe dziecko do opuszczenia placu zabaw?


  • Pobaw się z brzdącem w piaskownicy
Przed opuszczeniem piaskownicy postaraj się z dzieckiem spędzić trochę czasu. Przyłącz się do zabawy z maluchem, pochwal jego zwinność lub budowle wykonane z pisaku. Chcąc zachęcić malucha do powrotu do domu możesz powiedzieć mu, że musicie wracać, by opowiedzieć tacie o jego osiągnięciach. Wówczas dziecko z pewnością chętniej będzie chciało wrócić do domu.

  • Uprzedź dziecko
Uczciwe będzie jeśli uprzedzisz dziecko, że za niedługo będziecie musieli wrócić do domu i opuścić jego ukochany plac zabaw. Dzięki temu maluch ma szansę oswoić się z tą myślą. Jeśli dziecko chce jeszcze chwilkę się pobawić powiedź mu, że może jeszcze trzy razy zjechać ze zjeżdżali czy zrobić jeszcze dwie baki i wtedy pójdziecie do domu. Przypomnij dziecku kilkakrotnie o powrocie do domu, najpierw jakieś 10 minut przed wyjściem, potem 5. Zwróć jednak uwagę, by nie robić tego zbyt często i nachalnie.


  • Niech opuszczenie placu wiąże się z czymś zachęcającym
Dziecko chętniej wróci do domu jeśli będzie wiedziało, że tam czeka na niego jakaś atrakcja. W związku z czym, w drodze do domu możesz zaproponować dziecku poszukanie ładnych liści bądź kwiatów. Dobrym sposobem jest też złożenie dziecku obietnicy zabawy jego ulubioną zabawka czy klockami. To z pewnością zmotywuje malucha do powrotu. Unikaj jednak sytuacji zbyt częstego przekupywania dziecka, zwłaszcza materialnymi rzeczami, gdyż później dziecko może żądać wynagrodzenia za zrobienie czegokolwiek.


  • Daj coś ,,na drogę”
Większość małych dzieci może być tak pochłoniętych zabawą, że zapominają o głodzie. W momencie gdy zabawa się kończy stają się markotne. Większość rodziców uważa, że jest to spowodowane przerwaniem zabawy, zdarzają się jednak sytuacje, że marudzenie i płacz są dodatkowo wzmagane głodem. W związku z czym warto mieć przy sobie coś do przegryzienia dla malucha. Przekąska dla dziecka powinna być pożywna lecz niezbyt syta.


  • Spróbuj zabawić dziecko zabawką
Dobrym sposobem, by bez płaczu zabrać dziecko z placu zabaw jest wzięcie ze sobą jego ulubionej zabawki. Przed wyjściem na plac zabaw wsuń do swojej torebki zabawkę maluszka, w momencie gdy będziesz chciała opuścić plac zabaw pokaż ją dziecku. Kiedy maluch zainteresuje się maskotką lub zabawką z pewnością łatwiej zgodzi się opuścić plac zabaw, bez zbędnych krzyków i płaczu.

  • Zapewnij sobie środek transportu
W przypadku małego dziecka konieczne jest zadbanie o jakikolwiek środek transportu. To, że dziecko szło na plac zabaw samodzielnie nie oznacza, że w czasie drogi powrotnej będzie w stanie również samodzielnie wrócić. Maluch po długiej i wyczerpującej zabawie na świeżym powietrzu ma prawom być zmęczony. W związku z tym zadbaj o to by mieć przy sobie wózek dla dziecka lub jakieś pieniądze na autobus bądź taksówkę.


W przypadku, gdy powyższe sposoby okażą się nieskuteczne, jedynym rozwiązaniem jeść wzięcie dziecka z palcu zabaw na silę. Pamiętaj jednak, by robić to z czułością i wytłumaczyć dziecku, że musicie już wracać do domu. Miej na uwadze fakt, że to ty jesteś mamą dziecka i to ty decydujesz co jest dobre dla malucha, a nie odwrotnie.

Komentarze do: Co zrobić gdy małe dziecko nie chce wrócić z placu zabaw

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz