Szukaj

Jak dobrać odpowiednie buty na zimę dla dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Dobór zimowych butów dziecięcych to nie tylko podjęcie decyzji o fasonie czy typie obuwia. Małe dziecko nie zawsze jest w stanie nam powiedzieć, czy but jest w dobrym rozmiarze lub czy jest wygodny. Źle dobrane obuwie nie tylko popsuje zabawę na śniegu, może też spowodować różnego rodzaju schorzenia. Eksperci ECCO stale prowadzą badania nad rozwojem stóp, dzięki którym wiemy, jak dobrać odpowiednie buty dla najmłodszych.
Według specjalistów z firmy ECCO, podstawowe dla prawidłowego rozwoju stopy dziecka jest zapewnienie jej odpowiedniej przestrzeni. Dziecięca stopa nie może być zbyt mocno ściśnięta. Dopasowuje się wówczas do kształtu buta, co może powodować różne problemy zdrowotne.

Stopy dzieci rosną niezwykle szybko. W ciągu pierwszych dwóch lat aż o 2 cm rocznie, a do około 13 roku życia o 1,5 cm rocznie. Zmienia się także ich kształt – w różnym tempie rozwijają się mięśnie, łuk stopy i kości.


Rozmiar


Z badań ECCO wynika, że u małych dzieci zakończenia nerwowe nie są w pełni rozwinięte, dlatego najmłodsi nie są w stanie określić czy but jest w dobrym rozmiarze. Dobierając rozmiar buta powinniśmy pamiętać o odpowiednim zapasie, a w trakcie noszenia często sprawdzać, czy but nie jest już za mały.

Zasady doboru rozmiaru są proste. Najlepszym rozwiązaniem przy kupowaniu nowej pary butów jest zachowanie 1,5 cm wolnej przestrzeni między czubkiem buta a końcami palców. W ten sposób zachowujemy 0,5 cm miejsca na swobodne rozszerzanie się stopy podczas chodzenia, około 0,8 cm pozwala stopie rosnąć, a  pozostałe 0,3 cm wypełnia miejsce na palce.


Żeby odpowiednio dobrać but, najlepiej zmierzyć stopę dziecka, kiedy stoi ono w miejscu. Można obrysować stopę, a następnie wycięty wzór przykładać do wkładki z buta. Dobrym sposobem jest także postawienie stopy bezpośrednio na wkładce z buta. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie, jak dużo miejsca zajmie stopa malucha.Kształt

Oprócz rozmiaru kluczowy jest także kształt buta i możliwość dopasowania go do nogi dziecka. Skutecznym sposobem jest zastosowanie regulowanego systemu zapięć. Bardzo ważna jest także podeszwa, która zabezpieczy dziecko przed ślizganiem, a jej wysokość zapewni odpowiednie rozłożenie stopy tak, by nacisk podczas chodzenia był równomierny na całej powierzchni. Specjaliści odradzają też specjalne podparcia łuku stopy – to część, która najlepiej rozwija się naturalnie. W bucie powinna też znaleźć się specjalna wkładka niwelująca wstrząsy, by dziecko mogło bawić się swobodne bez obaw o kontuzję.


Materiały

Pełnię swobody i komfort podczas zimowych miesięcy zapewnią także wysokiej jakości materiały. Buty dziecięce powinny być lekkie i elastyczne. Odpowiednia wentylacja jest kluczowa zarówno ze względów zdrowotnych – unikamy przeziębień czy grzybicy – jak i ze względu na zachowanie ciepła. W butach zimowych konieczna jest odpowiednia wyściółka. Pamiętajmy, żeby przebywając w pomieszczeniu dziecko nie miało na sobie zimowych butów – spocona stopa szybko zmarznie po wyjściu na zewnątrz.

– Buty dziecięce powinny być uszyte z materiału, który zapewni nieprzemakalność. W butach naszej marki stosujemy membranę Gore-Tex, z której korzystają także himalaiści. Wiemy, że zapewnia ona przepływ powietrza, a od zewnętrz nie przepuszcza wilgoci – mówi Kinga Hetmańczyk, PR & Event Coordinator w ECCO Shoes Poland – Dodatkowo buty ECCO są wyposażone w specjalny system ocieplenia Warmlining, dzięki któremu dziecięce nogi nie marzną nawet podczas silnych mrozów. – dodaje.


Dobór obuwia zimowego dla naszych pociech wcale nie musi być trudny i skomplikowany. Pamiętając o tych kilku zasadach, zapewnimy dziecku bezpieczeństwo i wygodę. Zima jest bardzo przyjemną porą roku dla najmłodszych. Lepiej wykorzystać ja na dobrą zabawę niż leczenie przeziębień i urazów.

Komentarze do: Jak dobrać odpowiednie buty na zimę dla dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz