Szukaj

Dlaczego dzieci mają swoje ukochane zabawki?

Podziel się
Komentarze0

Większość małych dzieci ma swoje ulubione przedmioty, z którymi niemal się nie rozstają. Zapewne większość rodziców zastanawia się dlaczego tak się dzieje? Czy ich pociechy nie czują się wystarczająco bezpieczne przy rodzicach? Oto odpowiedź.Większość dzieci w momencie gdy odkryje, że są odrębnymi istotami czują się bezpieczniej mając przy sobie swój ulubiony przedmiot. Zazwyczaj jest to zabawka lub kocyk. Maluchy z ukochanymi przedmiotami niemal w ogóle się nie rozstają. Jedzą z nimi posiłki, wychodzą na spacer, śpią.

Na pewnym etapie rozwoju dziecko uświadamia sobie, że jest samodzielną istotą. Jest to dla niego wydarzenie, tak samo ekscytujące jak i przerażające. Co więcej, bobas odkrywa, że mama czy tata nie zawsze są pod ręką. W związku z tym wybiera kocyk, pluszową zabawkę czy smoczek, które pełnią  funkcję rodzica, opiekuna.

Niemal każde dziecko ma swoją ulubioną maskotkę czy kocyk, z który się nie rozstaje. Dzięki temu dziecko łatwiej znosi sytuacje stresowe, takie jak pójście do przedszkola czy żłobka.

Zazwyczaj maluszek, pomiędzy 2 a 5 rokiem życia rezygnuje z posiadania swojej ulubionej zabawki. W niektórych przypadkach dzieci po prostu gubią swoja przytulankę. Bobaski w takiej sytuacji reagują różnie. Jedne potrafią rozpaczać nawet przez kilka dni inne natomiast nie odczuwają braku i są obojętne na stratę.


Jak przygotować dziecko na rozstanie z ukochaną zabawka?


  • W momencie gdy zaobserwujesz, że u twojego bobasa wykształca się nawyk posiadania ulubionego przedmiotu, postaraj się by ograniczyć jego zasięg do minimum. Pozwól maluszkowi spędzać czas z ulubioną zabawka tylko w domu i przed snem. Dzięki temu dziecko zrozumie, że bez swojego przyjaciela zabawki również jest bezpieczne.

  • Dzieci posiadające swoją ulubioną zabawkę przywiązują się nie tylko do jej wyglądu, ale również do jej zapachu. Dlatego postaraj się prać ją dość często, by nie nabrała charakterystycznego zapachu, do którego maluch się przyzwyczai. Najlepiej pierz zabawkę kiedy maluch śpi, wówczas nie odczuje jej braku.

  • Warto zakupić dziecku drugą identyczna zabawkę. Dzięki temu unikniesz problemów, w momencie gdy jedna się zagubi. Co więcej, znacznie łatwiej będzie ją prać oraz nie zniszczy się tak szybko.

  • Porozmawiaj z dzieckiem. Nie rób mu długich wykładów, lecz od czasu do czasu wspomnij, że kiedy podrośnie nie będzie już potrzebował swojej ulubionej zabawki czy kocyka.

  • Czasami zdarza się, że dziecka ulubionym przedmiotem, zapewniającym poczucie bezpieczeństwa jest butelka z mlekiem czy sokiem. Nie wolno dopuścić, by do tego doszło. Ciągłe ssanie butelki może być szkodliwe dla zębów maluszka. W takiej sytuacji podawaj dziecku butelkę z wodą. Wówczas maluch będzie czuł się bezpiecznie i nie będzie niszczył swoich zębów.

  • Pamiętaj również, by spędzać z maluszkiem jak najwięcej czasu. Podczas wspólnej zabawy poświęcaj mu całą swoją uwagę. Otaczaj go czułością i miłością. Przytulaj, całuj i chwal za wszelkie postępy. Dziecko, które czuje, że jest kochane i bezpieczne szybciej zrezygnuje ze swojej ukochanej zabawki lub kocyka.


  • Potrzeba posiadania swojej ulubionej zabawki przez maluchy jest jednym z etapów rozwojowych malca. Nie ma w tym niż złego, pod warunkiem, że nie przekształci się w obsesję. Jeśli zauważysz, że posiadania przez twojego maluszka ulubionej zabawki zakłóca jego kontakty z innymi dziećmi warto skontaktować się z lekarzem.

Komentarze do: Dlaczego dzieci mają swoje ukochane zabawki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz