Szukaj

Jak stworzyć niemowlakowi idealne warunki do prawidłowego rozwoju?

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzice chce, by jego pociecha od urodzenia miała jak najlepsze warunki do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju. Każde dziecko ma swoje indywidualne tempo rozwoju, jednak postępowanie rodziców i atmosfera jaka towarzyszy wychowaniu maleństwa może pobudzić lub zahamować jego rozwój.Oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą rodzicom pozytywnie wpłynąć na rozwój bobasa.

  • Otaczaj dziecko miłością
Otoczenie maluszka miłością i czułością jest głównym warunkiem jego prawidłowego rozwoju. Dzieci, które od  samego początku są otoczone miłością rozwijają się w prawidłowy sposób. Maleństwa powinny czuć więź ze swoimi rodzicami. Okazywanie dziecku miłości nie zawsze jest łatwe. Czasami zmęczeni ciągłym nocnym wstawaniem jesteśmy wykończeni i nie mamy siły na okazywanie dziecku naszych uczuć. Jednak miłość rodziców do dziecka jest bezwarunkowa i powinna być okazywana w każdej sytuacji.

  • Nawiązuj z dzieckiem kontakt psychiczny
Nawiązanie kontaktu psychicznego z małym dzieckiem jest niezwykle ważne. Budując z maluszkiem psychiczną więź postaraj się, by jak najczęściej przemawiać do bobasa. Możesz opowiadać mu różnego rodzaju bajki, baśnie czy nawet opisywać co właśnie robisz. Ważne jest by, malec wiedział, że słowa które wypowiadasz są skierowane do niego. Dobrym sposobem do nawiązania kontaktu psychicznego jest również śpiewanie maluszkowi piosenek. Do nawiązania kontaktu psychicznego z dzieckiem warto wykorzystać każdą chwilę, którą spędzasz z dzieckiem. Dla malucha liczy się kontakt z drugą osobą.  Dlatego samotna zabawa z najlepszą zabawką edukacyjną, pobudzającą rozwój maluszka, nie zastąpi obcowania i z dzieckiem i aktywnego współuczestniczenia w jego rozwoju.


  • Stale poznawaj swoje dziecko
Nasze dziecko podobnie jak my sami, ma swoje upodobania. Dlatego zorientuj się co sprawia twojemu bobasowi radość, co go smuci nudzi lub irytuje. Aby zdobyć tego rodzaju informacje obserwuj swojego bobaska w sytuacjach dnia codziennego. Nie kieruj się tylko i wyłącznie wskazówkami przeczytanymi w poradnikach lub książkach. Rady, które wyczytasz dostosuj do indywidualnych potrzeb twojego bobasa. Wówczas maluch będzie rozwijał się harmonijnie, w odpowiednim dla siebie tempie.


  • Odpręż się
Zbyt wysokie wymagania stawiane dziecku przeważnie powodują odwrotny efekt. Dziecko zamiast prawidłowo się rozwijać, spowalnia swój rozwój. Zbyt rygorystyczne wymagania, nieadekwatne do wieku dziecka są powodem licznych niepowodzeń i niezadowolenia. Na skutek czego dziecko zamyka się na otoczenie, a proces harmonijnego rozwoju zostaje zahamowany. Zadaniem rodziców jest dostosowanie swoich wymagań do możliwości swojej pociechy oraz czerpanie przyjemności z jej osiągnięć.

  • Pozwól dziecku na pewną samodzielność
Warunkiem prawidłowego rozwoju maluszka jest skierowanie uwagi na dziecko. Jednak należy pamiętać by robić to z umiarem i nie przesadzać. Maluch powinien mieć świadomość, że w  każdej sytuacji może liczyć na wsparcie któregoś z rodziców i powinien nauczyć się o nią prosić. Dlatego opiekując się dzieckiem nie przesadzajmy z poświęcaniem mu nadmiernej uwagi. Ciągłe asystowanie bobasowi uniemożliwia mu podjęcie samodzielnego działania oraz hamuje rozwuj kreatywności i twórczego myślenia. Dlatego czasami warto dać dziecku czas na zabawę sam na sam z maskotką.

  • Niech dziecko cię prowadzi
Jeśli jakiś przedmiot zainteresuje twojego maluszka nie odwracaj jego uwagi. Pozwól bobasowi cię prowadzić, pokazywać to co widzi, opisywać. Postaraj się by podzielać zainteresowanie dziecka, w ten sposób podniesiesz poczucie jego własnej wartości.

  • Wyczuj odpowiedni moment
Każdemu dziecku nieustannie towarzyszy jeden z sześciu stanów świadomości. Każdy noworodek przechodzi przez fazę głębokiego, spokojnego snu, płytkiego snu, senności, fizycznej aktywności, kapryszenia, spokojnego czuwania. W związku z tym obserwując zachowania dziecka jesteś w stanie określić w której  fazie jest twoja pociecha i odpowiednio ją wykorzystać.

  • Nagradzaj wysiłki dziecka
Pochwała jest konstruktywna dla każdego maluszka. W związku z tym, jeśli zauważysz nawet najmniejsze postępy u swojej pociechy nagrodź ją. Okaż podziw swojemu bobasowi biorąc go na ręce, mocno przytul lub głośno pochwal. Dzięki temu bobas będzie czuł się wspaniały i doceniony.

Komentarze do: Jak stworzyć niemowlakowi idealne warunki do prawidłowego rozwoju?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz