Szukaj

ABC dobrego wychowania niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzic chce, by jego pociecha była dobrze wychowana i znała zasady kulturalnego zachowania się. Okazuje się, że im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko dobrych manier, tym większe prawdopodobieństwo, że wyrośnie na dobrze wychowanego i kulturalnego człowieka.Obecnie coraz mniej dzieci zna dobre maniery i zachowuje się kulturalnie. Za taką sytuację są odpowiedzialni rodzice, którzy wychowują swoje dzieci w zbyt swobodnej i beztroskiej atmosferze.

Chcąc nauczyć dziecko dobrych manier powinniśmy tak na niego oddziaływać, by nasza pociecha był w stanie stawać w obronie swoich praw, ale zarazem potrafiła szanować zdanie i uczucia innych.

Wskazówki

Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, chcąc wychować kulturalne dziecko:

  • Przyjmij prawidłowe założenia
Nauczenie dziecka dobrych manier wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Dziecko dobrze wychowane powinno być kulturalne nie dlatego, że musi ale chce. W związku z tym, ucząc dziecko dobrych manier powinnaś wyjaśnić mu cel ich stosowania. Takie postępowanie pozwoli ci nauczyć dziecko dobrych manier, które płyną z głębi serca a nie są koniecznością.

  • Bądź najlepszym przykładem
Okazuje się, że najskuteczniejszym sposobem nauczenia dziecka dobrych manier jest dawanie mu przykładu. Dlatego postaraj się w codziennym życiu być uprzejma dla innych, często używaj słów: proszę, dziękuje, przepraszam. Należy z nich szczególnie korzystać w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem. Dzięki temu dla maluszka będzie naturalne używanie ich w kontaktach z rówieśnikami. Co więcej pamiętaj, chcąc nauczyć dziecka szacunku do otoczenia powinnaś zawsze szanować uczucia innych a zwłaszcza swojego dziecka.


  • Ładnie nakrywaj do stołu
Eleganckie nakrycie stołu, używanie odpowiednich sztućców i serwetek podczas posiłków pozwala dziecku nabyć umiejętności kulturalnego zachowania się przy stole. Dziecko obserwując zachowania innych osób w czasie spożywania posiłków uczy się prawidłowego zachowania. W związku z tym zadbaj o to, by często wspólnie jadać przestrzegając zasad kulturalnego spożywania posiłków.


  • Mów za dziecko
Małe dzieci, które dopiero rozpoczynają swoja naukę z mówieniem nie wiedzą jeszcze, że jeśli coś dostaną powinny podziękować, przywitać się czy pożegnać. Dlatego początkowo rób to za swoją pociechę. Maluch obserwując twoje zachowanie z czasem sam zacznie używać tych magicznych słów. Specjaliści uważają, że strofowanie dziecka i ciągłe przypominanie mu o konieczności ich używania zniechęca malucha i jest dla niego upokarzające. Zasady kulturalnego zachowania się warto przypomnieć dziecku na osobności, a nie w gronie znajomych czy rodziny.

  • Nie zmuszaj...
Zbyt częste przypominanie dziecku o dobrych manierach, nadmierne upominanie go i strofowanie przynosi zupełnie odwrotne efekty do oczekiwanych. Owszem często upominane dzieci będą  zachowywać się w kulturalny sposób w obecności rodziców, kiedy jednak znajda się w zupełnie innym towarzystwie zignorują wpojone im zasady dobrego zachowania się.

  • Przypominaj...
Przypominanie jest jednym z najskuteczniejszych sposób nauczenia małego człowieka zasad dobrego zachowania się. Jednak miej na uwadze fakt, by o dobrych manierach przypominać maluszkowi kiedy znajdujecie się sami. 

  • Dostosuj oczekiwania do wieku dziecka
Nauka dobrych manier powinna być dostosowana do możliwości i wieku dziecka. Powinnaś być świadoma tego, że dzieci w pewnym wieku uwielbiają bawić się jedzeniem i robić bałagan przy stole. Dlatego nastaw się, że upłynie jeszcze wiele lat nim dziecko będzie zachowywało się przy stole tak jak byś tego oczekiwała. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość a pewnego dnia będziesz dumna ze swojego maluszka.

Komentarze do: ABC dobrego wychowania niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz