Szukaj

Kiedy dla małego dziecka liczy się tylko mama

Podziel się
Komentarze0

Dla większości małych dzieci najważniejszą osobą na świecie jest mama. To ona spędza z dzieckiem najwięcej czasu i najczęściej poświęca mu swoją uwagę. W sytuacji, gdy dla dziecka liczy się tylko mama ojciec może poczuć się odrzucony i niepotrzebny, natomiast matka przytłoczona nadmiarem obowiązków i czasem spędzonym z dzieckiem. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

 

Kiedy dla dziecka liczy się tylko mama, ojciec jest zepchnięty na drugi plan. Dziecko go ignoruje i nie zauważa. Jedynym dobrym rozwiązaniem dla ojca jest próba przetrwania tej sytuacji. Dla większości dzieci w pewnym wieku, faworyzowanie mamy jest rzeczą normalną, związaną z prawidłowym rozwojem malca. Dlatego tata nie powinien obwiniać siebie za taki stan rzeczy lub szukać jego przyczyn w swoim zachowaniu.

Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się w tej sytuacji przydatne i pozwolą odciążyć mamę a malca zainteresować ojcem.

 

  • Nie bądź wspólnikiem

W niektórych rodzinach można zaobserwować, że mamy cieszą się ze swojej dominującej pozycji. Kobiety lubią czuć się doceniane, w związku z czym niejednokrotnie nieświadomie wzmacniają w dziecku taką postawę. W konsekwencji dochodzi do zbudowania coraz większego muru między ojcem a dzieckiem. Jeśli w twojej rodzinie istnieje podobna sytuacja, zrób wszystko aby dziecko zaczęło spędzać coraz więcej czasu z tatą.

 

  • Nie rezerwuj tylko dla siebie miłych obowiązków

Mama z tatą powinni dzielić obowiązki związane z opieka nad dzieckiem po równo. Zarówno mama jak i ojciec powinni mieć tyle samo przyjemnych co nieprzyjemnych obowiązków. Nie powinnaś przydzielać mężowi obowiązków, które są dla ciebie nieprzyjemne i niewygodne. W takiej sytuacji mąż nigdy nie będzie miał szans zbudować pozytywnej relację z dzieckiem.

 

  • Usuń się na bok albo na chwilę się wycofaj

Jeśli chcesz, by ojciec zaczął spędzać z dzieckiem coraz więcej czasu powinnaś na chwilę odsunąć się na bok. Zostaw dziecko z ojcem, sam na sam. Wówczas tata będzie miał możliwość wykazać się i zbliżyć do dziecka. Pamiętaj, by co chwila nie kontrolować jak twój mąż i dziecko spędzają czas. W sytuacji gdy jesteście we troje postaraj się, by stwarzać jak najwięcej sytuacji, by mąż mógł samodzielnie zająć się dzieckiem.

 

  • Uznawaj różnicę między rodzicami

Mężczyźni i kobiety różnią się między sobą. Dlatego nie powinno cię dziwić, że twój maż będzie w inny sposób komunikował się z dzieckiem niż ty. W związku z tym, nie krytykuj jego postępowania. Dziecko z czasem z pewnością doceni różnorodność kontaktów z ojcem i z mamą.

 

  • Zaufaj mężowi

Jeśli chcesz, by twoje dziecko zbudowało z tatą silną więź zaufaj mężowi. Dziecko natychmiast wyczuje, że nie ufasz swojemu mężowi w związku z czym ono też nie będzie ufało tacie. Pamiętaj, że dziecko jest tak samo ważne dla ojca jak dla dla ciebie i z pewnością mąż chce dla niego jak najlepiej.



  • Popieraj go

W przypadku gdy jako rodzice macie odmienne zdania odnośnie niektórych kwestii wychowawczych pamiętajcie, by nie poruszać ich w obecności dziecka. Nie podważaj zdania męża przy dziecku. Przedyskutuj z nim tę kwestię później, kiedy będziecie sami. W przypadku spornych kwestii wychowawczej najlepiej jest nauczyć się sztuki kompromisu. Będzie ona przydatna nie tylko w kwestiach związanych z wychowywaniem waszej pociechy.



  • Pochlebiaj mu

Ojciec, który jest odtrącony przez dziecko może czuć się przygnębiony. W takiej sytuacji postaraj się być podporą dla swojego męża. Wspieraj go i motywuj. Doceniaj i podkreślaj starania męża oraz nawet najmniejsze sukcesy. Z czasem również dziecko zacznie doceniać starania ojca i spędzać z nim coraz więcej czasu.

 

Komentarze do: Kiedy dla małego dziecka liczy się tylko mama

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz