Szukaj

Jak oduczyć niemowlaka ssania smoczka lub butelki?

Podziel się
Komentarze0

Większość maluszków kończąc trzeci rok życia odczuwa coraz mniejszą potrzebę ssania. Jednak dla większości bobasków jest to pewnego rodzaju nałóg, z którym ciężko skończyć. Oto kilka cennych rad, które pomogą ci oduczyć maluszka ssania smoczka lub korzystania z butelki.Jeśli chcesz oduczyć swojego bobasa ssania butelki czy smoczka najpierw zastanów się czy jest to konieczne, czy może warto dać bobaskowi więcej czasu. Jak najszybciej należy zakończyć przygodę ze smoczkiem czy butelką w momencie gdy:
 • dziecko ssie smoczek lub butelkę przez większość dnia, gdyż całodzienne ssanie jest bardziej szkodliwe niż sporadyczny
 • ssanie ma niekorzystny wpływ na kształt zgryzu dziecka
 • ssanie zakłóca zdolność komunikowania się z otoczeniem i uniemożliwia prawidłową wymowę

Jak oduczyć dziecko ssania?

Chcąc oduczyć dziecko ssania warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

 • Zapewnij pomoc specjalisty
W niektórych przypadkach ciągłe upominanie dziecka jest nieskuteczne i nie przynosi żadnych efektów. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty lub pediatry. Okazuje się bowiem, że  dziecko bardziej reaguje na słowa osoby obcej niż rodziców. Dobrym rozwiązaniem jest także umowa między dzieckiem i stomatologiem. Dentysta prosi małego pacjenta, by przez 3 dni nie ssał butelki lub smoczka i jeśli mu się uda poinformował go o tym telefonicznie. Jest to niezwykle motywujące dla bobasa. Warto również zaangażować w to więcej osób z najbliższej rodziny, wówczas maluch jest jeszcze bardziej zmotywowany.

 • Zapewnij sobie współpracę dziecka
Jedynie współpraca z bobasem może przynieść pożądane efekty, gdyż maluszka nie można zmusić do porzucenia nałogu, którym jest ssanie. Dziecko musi samo chcieć zaprzestać ssania smoczka czy butelki.  Bodźcem zachęcającym dziecko do pracy nad sobą są słowa specjalisty lub osoby dorosłej czy wyśmiewających się rówieśników.

 • Podkreślaj dorosłe zachowanie dziecka
Podkreślanie dorosłych zachowań maluszka, jego samodzielności jest niezwykle motywujące dla dziecka. Im więcej maluszek zdobędzie pochwał, tym bardziej będzie zachęcony do porzucenia przyzwyczajeń z okresu niemowlęcego.


 • Nie wywieraj presji
Pamiętaj, by unikać ośmieszania dziecka przy innych osobach. Wówczas maluszek może zareagować butem i zniechęcić się. Unikaj również gróźb, gdyż one również nie przynoszą żadnych rezultatów.

 • Postaraj się o substytuty
Chcąc oduczyć dziecko ssania smoczka czy butelki postaraj się, by maluszek miał zawsze zajęte usta. Dlatego zorganizuj mu czas zabawą, śpiewaniem piosenek, grą na instrumencie. Wówczas bobas nie będzie się nudziła, a tym samy nie będzie czuł potrzeby ssania smoczka czy butelki.

Zwróć uwagę, w którym momencie dnia maluszek najczęściej ssie butelkę lub smoczek. Zadbaj o to, by właśnie w tym momencie w ciągu dnia zorganizować przekąski, które wymagają gryzienia. Dzięki temu dziecko zapomni o ssaniu smoczka.


 • Zaproponuj nagrodę
Nagroda dla małego dziecka jest zawsze niezwykle motywująca. Dlatego porozmawiaj z malcem i zaoferuj mu nagrodę za zaprzestanie ssania smoczka lub korzystania z butelki. Pamiętaj, że nagroda nie załatwi wszystkiego, gdyż maluch potrzebuje więcej pomocy ze strony dorosłych do walki z dziecięcym przyzwyczajeniem.

 • Spróbuj ograniczyć użycie smoczka
Oduczenie maluszka ssania smoczka wymaga sporządzenia długoterminowego planu działania. Dlatego wraz z bobasem uzgodnij strategię. Początkowo warto umówić się z maluszkiem, że dziecko może ssać smoczek tylko w domu. Z czasem warto wyłączać z tego postanowienia poszczególne pokoje, aby ostatecznie ograniczyć czas ssania smoczka do konkretnych sytuacji (np. bezpośrednio przed snem).  Warto postarać się o to, by ograniczenia związane ze ssaniem smoczka wprowadzać w formie zabawy czy wyzwań. Dzieci bardzo lubią tego rodzaju rywalizację. Oczywiście, nie możesz zapomnieć o chwaleniu maluszka za nawet najmniejsze postępy.

 • Odbierz dziecku trochę przyjemności wynikającej z picia z butelki
Dobrym sposobem zniechęcenia dziecka do butelki jest uzupełnianie jej zawartości płynami, które nie są tak smaczne jak mleko czy sok. Można dziecku dać wybór między butelką wypełnioną wodą a kubeczkiem z owocowym sokiem. Wówczas maluch będzie musiał podjąć samodzielną decyzję i w większości przypadków, coraz bardziej atrakcyjny stanie się dla niego kubeczek ze słodkim soczkiem.

 • Wypuść powietrze ze smoczka
Smoczek staje się mniej atrakcyjny dla dziecka kiedy zostaje wypuszczone z niego powietrze lub jest odcięta jego końcówka. Wbrew pozorom jest to bardzo banalny ale skuteczny sposób.

 • Zgub smoczek
Dobrym sposobem do walki ze ssaniem smoczka jest jego zgubienie. Warto umyślnie zgubić smoczek maluszka w czasie wycieczki czy wakacyjnej wyprawy. Kiedy maluszek będzie domagała się nowego smoczka,wyjaśnij mu, że jest to niemożliwe, gdyż jest już za duży na korzystanie ze smoczka lub butelki.

 • Zastąp przyjemność ssania inną przyjemnością
Większość dzieci uwielbia ssać smoczek, gdyż sprawia im to niezwykłą przyjemność.  Dlatego należy mieć na uwadze fakt, że każdy człowiek a zwłaszcza dziecko rezygnując z jednej przyjemności domaga się jej zaspokojenia innej.  Dlatego w okresie oduczania dziecka ssania postaraj się poświęcić mu znacznie więcej uwagi i czasu niż zwykle.

Komentarze do: Jak oduczyć niemowlaka ssania smoczka lub butelki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz