Szukaj

Odmrożenia i hipotermia u niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

W mroźne i zimowe dni małe dzieci i niemowlęta na skutek nadmiernego zimna są szczególne podatne na różnego rodzaju wychłodzenia i odmrożenia. Na skutek zbyt dużego wyziębienia ciała dziecka może dojść nawet do hipotermii. Sprawdź, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku odmrożeń i hipotermii u dzieci. Odmrożenia u dzieci

W przypadku niemowląt bardzo szybko może dojść do odmrożenia. Szczególnie wrażliwe są palec rąk i nóg maluszka, rzadziej dochodzi do odmrożenia uszu, nosa czy policzków.

Odmrożenia u dziecka można bardzo łatwo rozpoznać. Część ciała, która uległa odmrożeniu robi się bardzo zimna. Dochodzi również do zmiany koloru skóry, która staje się biała lub żółtoszara.

Podstawowym działaniem w przypadku odmrożeń u dzieci i niemowląt powinno być ogrzanie odmrożonego miejsca. Najbardziej skuteczne okazuje się ogrzewanie maluszka swoim ciałem. Najlepiej przytulić go bezpośredni do swojego ciała. Kolejno należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ważne jest, by rozgrzewać ciało bobasa stopniowo. Należy unikać umieszczania malucha z odmrożeniami blisko kaloryfera czy pieca, gdyż takie postępowanie może doprowadzić do poparzenia wrażliwej i delikatnej skóry dziecka.

Surowo zabronione jest również rozgrzewanie dziecka poprzez kąpiel w gorącej wodzie. Warto natomiast zamoczyć odmrożone palce rąk czy nóg w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, około 37C. W przypadku odmrożeń uszu, nosa czy policzków zaleca się stosowanie kompresów. Czynności te należy wykonywać tak długo, aż skóra maluszka ponownie się zaróżowi. Zazwyczaj trwa to od 30 do 60 minut.


Specjaliści zalecają również, by w czasie robienia kompresów i moczenia odmrożonych kończyn jednocześnie karmić dziecko piersią lub podawać mu ciepłe lecz nie gorące napoje w butelce czy kubeczku.

Jeśli skóra naszego dziecka była odmrożona wraz z jej ocieplaniem będzie robiła się coraz bardziej czerwona. Co więcej, na jej powierzchni mogą pojawić się pęcherze lub opuchlizna. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza.


Odmrożenie czy miejscowe wychłodzenie


W przypadku małych dzieci i niemowląt znacznie częściej mamy do czynienia z miejscowym wychłodzeniem niż odmrożeniem. Podobnie jak w przypadku odmrożenia ciało dziecka zmienia barwę na białą i jest zimne. Jednak znacznie łatwiej jest ogrzać wychłodzone miejsce w porównaniu do tego odmrożonego. Pierwsza pomoc jest taka sama jak w przypadku odmrożeń u dziecka i polega na stopniowym ogrzewaniu ciała malca. W większości przypadków konsultacja z lekarzem nie jest konieczna.


Hipotermia u dziecka


Hipotermia jest to stan, w którym temperatura ciała dziecka spada poniżej normy, na skutek zbyt długiego przebywania na zimnie i mrozie. Jest to niezwykle groźny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Dlatego wychodząc z maluszkiem na długi spacer w mroźne i zimowe dni  kontroluj temperaturę jego ciała. Jeśli odniesiesz wrażenie, że ciało maluszka jest zimniejsze niż zwykle konieczne jest wezwanie pogotowia i nieustanne ogrzewanie ciała malca.

Komentarze do: Odmrożenia i hipotermia u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz