Szukaj

Jak przygotować starsze dziecko na przyjęcie młodszego rodzeństwa?

Podziel się
Komentarze0

Przygotowanie starszego dziecka na przyjęcie młodszego jest niezwykle istotne. W związku z tym, nie powinno się wykluczać dziecka z przygotowań przed narodzinami dziecka. Wręcz przeciwnie, warto angażować maluszka w ciążę mamy już od pierwszych jej tygodni. Oto kilka wskazówek, które pomogą wam przygotować starsze rodzeństwo na przyjście młodszego.
Jak poinformować dziecko o ciąży?

Pierwszym krokiem powinno być zakomunikowanie naszemu starszemu rodzeństwu, że mama jest w ciąży. Forma przekazania tej wiadomości uzależniona jest od wieku dziecka. Niezwykle istotne jest to, aby twój maluszek dowiedział się o przyjściu na świat rodzeństwa od ciebie lub twojego męża, a nie od osób trzecich.

Mówiąc dziecku o terminie porodu warto go powiązać z innym wydarzeniem. Wówczas dziecku będzie łatwiej zrozumieć, kiedy nastąpi ten doniosły moment. Możesz powiedzieć maluszkowi, że na świat przyjdzie jego siostrzyczka lub braciszek, kiedy na dworze będzie ciepło.

Przekazując dziecku informację o nowym rodzeństwie, obserwuj reakcję malucha. Dzięki temu będziesz wiedziała ile informacji przekazać dziecku, a które pozostawić na później. Rozmowę z maluchem warto rozpocząć od najprostszych faktów, po prostu powiedź dziecku, że będziecie mieli dziecko.

Niektórym maluchom trudno jest zrozumieć, że na świat przyjdzie dziecko. Dlatego, aby ułatwić maluszkowi zrozumienie nowej sytuacji oraz wyjaśnić mu formę przyjścia na świat, postaraj się mu czytać specjalne książeczki dostosowane do wieku maluszka.


Jak ułatwić dziecku oczekiwanie na przyjście rodzeństwa?  • Dokonaj wszelkich możliwych zmian prze pojawieniem się młodszego dziecka
Jeśli to tylko możliwe postaraj się, by w czasie ciąży zapisać maluszka do przedszkola lub domu kultury. Dzięki temu bobas będzie miał możliwość spędzania czasu poza domem i nie będzie wiązał tego faktu z pojawieniem się dziecka. Zadbaj o to, by przełomowe wydarzenie w życiu dziecka nie zbiegały się w czasie z narodzinami malucha.  • Przyzwyczajaj dziecko do spędzania mniejszej ilości czasu z mamą
W czasie ciąży warto przyzwyczajać dziecko do spędzania mniejszej ilości czasu tylko i wyłącznie z mamą. W związku z tym postaraj się, by twoja pociecha spędzała więcej czasu z tatą. Zachęć męża, by częściej zabierał dziecko na spacer, chodził z nim na plac zabaw czy kładł go spać. Jeśli maluch przyzwyczai się do spędzania czasu z innymi, po porodzie będziesz miała możliwość poświęcić w tym czasie swoją uwagę noworodkowi.


  • Mów otwarcie o zmianach w twoim organizmie
Warto zadbać o to, żeby maluszek zdawał sobie sprawę, że czasami możesz być zmęczona, gdyż noszenie dziecka w brzuszku nie jest łatwe. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać faktu, że jesteś w ciąży, jako wymówkę od wspólnej zabawy z malcem. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że maluch będzie obwiniał przychodzącego na świat bobasa za odebranie mu jego mamy, którą do tej pory miał na wyłączność.


  • Przedstaw dziecku maluszka
Starsze rodzeństwo warto zapoznać z młodszym, kiedy maluch znajduje się jeszcze w brzuchu. W tym calu wyjaśnij mu, że początkowo dzidziuś jest jeszcze mały jednak z upływem czasu rośnie i staje się coraz większy. Kiedy ruchy dziecka w brzuchu staną się wyczuwalne pozwól starszemu rodzeństwu je poczuć. Co więcej, określając dziecko w brzuchu zawsze mów,, nasz maluszek”, dzięki temu twoja starsza pociecha będzie miała pewność, że jest również ważna.

  • Przygotuj malucha do porodu
Bezpośrednio przed narodzinami dziecka przygotuj swoją starszą pociechę, że przez kilka dni po porodzie będziesz musiała wraz z noworodkiem zostać w szpitalu. Aby dziecku było łatwej zrozumieć tą sytuacje, pozwól mu pomagać ci przy pakowaniu wyprawki dla dziecka. I najważniejsze, poinformuj maluszka kilka dni wcześniej, kto będzie się nim zajmował podczas twojej nieobecności w domu.


Przygotowując pierwsze dziecko na pojawienie się drugiego pamiętaj, by nie przesadzać. W związku z tym postaraj się, by ciąża i przyjście na świat nowego dzidziusia nie były jedynym tematem, który  poruszasz z dzieckiem. W czasie ciąży stopniowo przygotowuj dziecko do nowej sytuacji, lecz w taki sposób by nie kolidowało to ze wspólnym spędzaniem czasu i wspólną zabawą ze starszym dzieckiem.

Komentarze do: Jak przygotować starsze dziecko na przyjęcie młodszego rodzeństwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz