Szukaj

Jak sobie radzić z dużą różnicą wieku między rodzeństwem?

Podziel się
Komentarze0

Obecnie w wielu rodzinach obserwuje się coraz większą różnicę wieku między rodzeństwem. Taka sytuacja ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Oto kilka wskazówek, które pozwolą rodzicom w odpowiedni sposób poradzić sobie z dużą różnicą wieku między rodzeństwem.Plusy wynikające z dużej różnicy wieku między rodzeństwem


Duża różnica wieku między rodzeństwem pozwala zaoszczędzić rodzicom czas i energię, którą zwykle poświęcają na opiekę nad dzieckiem. Starsze rodzeństwo świetnie potrafi zaopiekować się niemowlakiem. Dzięki tej pomocy, matka ma więcej czasu, aby zadbać o siebie czy wykonać niezbędne prace domowe.

Co więcej starsze rodzeństwo chętniej przyjmuje nowego członka rodziny do swojego grona, niż przedszkolak, który przyjście na świat maluszka odczuwa jako zagrożenie swojej pozycji w rodzinie.

Kolejnym plusem wynikającym z wychowywania rodzeństwa, których dzieli spora różnica lat est to, że masz możliwość poświęcić swój czas i uwagę  bobaskowi, który dopiero co przyszedł na świat. Nie musisz obawiać się zazdrości ze strony starszego dziecka, gdyż znaczną cześć dnia spędza on w szkole czy na zajęciach pozalekcyjnych.

Niestety niezależnie od wieku między rodzeństwem może pojawić się rywalizacja, która prowadzi do budowania niezdrowych relacji między dziećmi. Starsze dziecko nie będzie zazdrosne o to, że nie będzie mogło usiąść tobie na kolanach, jednak może mieć pretensje, że z powodu małego dziecka nie możesz przyjść na jego mecz czy odebrać go ze szkoły.


Oto kilka rad, które pomogą starszemu dziecku przyzwyczaić się do życia z młodszym rodzeństwem.


  • Pamiętaj o przygotowaniach
Niektórym rodzicom wydaje się, że starsze dzieci dokładnie wiedzą w jaki sposób opiekować się młodszym rodzeństwem. Nic bardziej mylnego. Chcąc przygotować twoją starszą pociechę do przyjścia na świat rodzeństwa wykorzystaj poradniki. Okazują się one szczególnie pomocne. Pamiętaj jednak, by były dostosowane do wieku dziecka a ich język był dla niego zrozumiały. Równie dobre efekty przynoszą częste wizyty u znajomych, którzy posiadają małe dzieci.

  • Bądź czujna
Powinnaś mieć na uwadze fakt, że każde dziecko, niezależnie od wieku domaga się uwagi od swoich rodziców. Każdy maluch sygnalizuje te potrzebę w inny sposób. Dlatego powinnaś być czujna i obserwować zachowanie malca. W związku z tym postaraj się, aby znaleźć czas, który mogłabyś poświęcić tylko starszemu dziecku. Wówczas twoja starsza pociecha poczuje się doceniona. W tym czasie warto zorganizować opiekunkę dla maleństwa i wybrać się ze starszym dzieckiem na obiad, na zakupy lub do kina.

  • Nie wykorzystuj starszego dziecka
Pamiętaj, że twoja starsza pociecha jest tylko dzieckiem a nie twoim partnerem czy pomocą domową. Owszem, warto poprosić dziecko o pomoc przy młodszym rodzeństwie, jednak uważaj by nie stało się to rutyną. Skorzystaj z pomocy dziecka w momencie, gdy chcesz wyjść na zakupy, czy masz do załatwienia pilna sprawę. Pamiętaj jednak, by jej nie nadużywać. Zwróć również uwagę, by nie rozkazywać dziecku tylko poprosić go o pomoc i zapłacić ustaloną stawkę.

  • Pozwól dziecku by być dzieckiem
Pamiętaj, że starsze rodzeństwo ma prawo do bycia dzieckiem i nie powinnaś go pozbawiać dziecięcej beztroski tylko dlatego, że musi opiekować się młodszym rodzeństwem. Doprowadzając do takiej sytuacji możesz przyczynić się do budowania złych relacji między twoimi dziećmi.

Komentarze do: Jak sobie radzić z dużą różnicą wieku między rodzeństwem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz