Szukaj

Dzieci będą uczyły się, że dentysta jest fajny

Podziel się
Komentarze0

Już 17 września (sobota) dzieci z regionu wezmą udział w specjalnych warsztatach z dentystami. Nauczą się m.in. jak prawidłowo myć ząbki, żeby te nie chorowały, wszystko w ramach regionalnej kampanii edukacyjnej „Wychowanie w uśmiechu”. Pierwszej tego typu w Małopolsce.Rodzice dzieci w wieku 3-7 lat, które nigdy jeszcze nie były u dentysty, a powinny mieć za sobą już kilka kontroli, mogą przyprowadzić swoje pociechy na specjalną bezpłatną wizytę adaptacyjną i konsultację do krakowskiego Centrum Stomatologii Luxdentica. W ten weekend ruszają spotkania edukacyjne dzieci z dentystami, wszystko w ramach kampanii „Wychowanie w uśmiechu”, która ma pokazać maluchom i dorosłym, że dentysta, wcale nie jest taki straszny. Dzieci uczestniczące w spotkaniu, nie tylko poznają gabinet, będą mogły także dzięki specjalnej kamerze zobaczyć wnętrze ust, wezmą udział także w warsztatach ze szczotkowania zębów, dowiedzą się także, jak dziś dentyści, z użyciem gadającego komputera usypiają ząbki, zanim zaczną je leczyć.

Czym skorupka za młodu…

Rodzice zbyt późno przyprowadzają swoje dzieci na pierwsze wizyty. Najczęściej z dzieckiem zjawiamy się, kiedy pojawia się ból i konieczna jest ekstrakcja lub skomplikowane leczenie (52 proc. przypadków), które może u malucha wywołać traumę na całe życie. Rodzice unikają także wizyt z dziećmi, u których widoczna staje się także próchnica. Tymczasem w woj. małopolskim aż 94 proc. dzieci ma próchnicę – wyliczył Warszawski Uniwersytet Medyczny. To najgorszy wynik w kraju. Te sytuację można zmienić, jeśli rodzice w porę zaczną przyprowadzać dzieci do dentysty.


– Pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie powinna wiązać się z leczeniem. Jeśli dziecko trafi na fotel z bólem zęba lub zaawansowaną próchnicą, do domu wróci z traumą, bo dentysta zawsze będzie kojarzył mu się tylko z bólem i strachem. Dobrze więc, zanim podejmiemy leczenie, wybrać się z dzieckiem na tzw. wizytę adaptacyjną. To nic innego, jak zabawa w gabinecie, podczas której dziecko poznaje gabinet, sprzęt, uczy się myć ząbki. Rodzice z kolei dowiadują się, jak przygotować dziecko do leczenia – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie


„Wychowanie w uśmiechu”

Takie wizyty, połączone z nauką i zabawą postanowił zorganizować krakowski gabinet Luxdentica. Pierwsze warsztaty dla dzieci zaplanowano na 17 września, kolejne na 1 października. Ale rodzice mogą się umawiać także indywidualnie. Wszystko odbywa się w ramach regionalnej kampanii edukacyjnej „Wychowanie w uśmiechu”, która potrwa przez cały rok.

- Dzięki tej kampanii chcemy wyleczyć rodziców z uprzedzeń i strachu, a w dzieciach zaszczepić nawyk chodzenia do dentysty, poprzez zaprzyjaźnienie się z dzieckiem, pokazanie, mu jak działa gabinet, jak leczy dentysta, bez stresu, w formie luźnej zabawy i gry. Oprócz tego chcemy nauczyć najmłodszych, jak myć zęby i jak przygotować się do wizyty u dentysty. Dzieci będą, więc brały udział w specjalnych warsztatach ze szczotkowania zębów, podczas których nauczą się różnych technik, zobaczą także na własne oczy jak wygląda próchnica. Tylko edukując dzieci, jesteśmy w stanie wychować pokolenie, które nie będzie bało się samodzielnie zaglądać do dentysty – mówi dr Wilisowski.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie www.dzieci.luxdentica.pl Rodzice zainteresowani udziałem w zabawie i konsultacjach proszeni są o wcześniejsze potwierdzenie obecności w gabinecie.

Komentarze do: Dzieci będą uczyły się, że dentysta jest fajny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz