Szukaj

Czy szczotkować zęby niemowlakom?

Podziel się
Komentarze0

Wyżynie się ząbków u dziecka jest bolesnym i długotrwałym procesem. W momencie gdy u malucha pojawiają się pierwsze ząbki  zaczynają rodzić się pytania związane z dbaniem o higienę jamy ustnej małego bobaska. Wielu rodziców ma dylemat związany z myciem ząbków niemowlakom.Nie wiedzą oni czy powinni je szczotkować od samego początku, gdy maluch ma jeden ząbek czy rozpocząć ich szczotkowanie później.

Okazuje się, że ząbki niemowlaków powinny być szczotkowane już od samego początku. Dbając o higienę jamy ustnej naszego dziecka  jednocześnie dbamy o prawidłowy rozwój zębów stałych. W momencie gdy zęby mleczne naszej pociechy są zdrowe i zadbane możemy mieć czyste sumienie, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy by zęby stałe, które dopiero później zaczną pojawiać się u naszego maluszka będą zdrowe i niezdeformowane.

Co więcej zęby mleczne u dziecka są niezbędne do tego, by maluszek nauczył się prawidłowo mówić. Świadczą również o atrakcyjności naszego maluszka, a tym samym wpływają na poczucie własnej wartości bobasa. Dlatego konieczne jest, by już od najmłodszych lat dbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka i jego ząbków.


Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowląt?

W momencie gdy nasza pociecha ma tylko jeden ząbek wskazuje się,by przemywać go używając w tym celu wilgotnej gazy, myjki czy jednorazowej szczoteczki,  którą używa się nakładając na palec.


Ząbek lub ząbki niemowlaka szczotkuje się nie używając pasty do zębów. Uzębienie bobasa należy myć przy użyciu niewielkiej ilości wody. Ząbki małego dziecka należy szczotkować po posiłku  i bezpośrednio przed snem.

Wraz z rozwojem maluszka, dopóki nie pojawią się  u niego zęby trzonowe, do oczyszczania  ząbków można zamiennie używać  wilgotnej gazy lub bardzo delikatnej szczoteczki. Dzięki temu wykształci się u maluszka nawyk dbania o higienę jamy ustnej.


Czyszcząc ząbki niemowlaka należy robić to bardzo delikatnie i z wyczuciem, Dbając o jamę ustną dziecka należy pamiętać, by nie zapomnieć o czyszczeniu języka maluszka, gdyż jest on siedliskiem bakterii i zarazków.

W momencie gdy zauważysz, że twojemu bobaskowi nudzi się szczotkowanie zębów warto do mycia zębów stosować niewielką ilość pasty przeznaczonej do pielęgnacji dziecięcych ząbków. Dzięki temu szczotkowanie stanie się bardziej atrakcyjne i interesujące dla dziecka.

Kiedy twój bobasek będzie już w stanie samodzielnie czyścić ząbki nie zabraniaj mu tego. Wręcz przeciwnie zachęcaj malca do jak najczęstszego szczotkowania ząbków. Warto również wspólnie z dzieckiem czyścić zęby. Dobry przykład rodziców z pewnością zaowocuje w przyszłości.


Higiena zębów a dieta dziecka

Chcąc  zadbać o prawidłowe uzębienie maluszka warto zadbać o prawidłową dietę malca. W tym celu, postaraj się ograniczyć spożycie cukru  oraz pokarmów, które przyklejają się do zębów, takich jak suszone owoce czy rodzynki.  Dlatego postaraj się by maluch spożywał słodkie pokarmy raz lub najwyżej dwa razy dziennie.


Opieka stomatologiczna

Już od najmłodszych lat warto zadbać o to, by zorganizować dla maluszka odpowiednią opiekę stomatologiczną.  Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta u stomatologa połączona z badaniem uzębienia maluszka powinna mieć miejsce pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia bobasa. Miejmy na  uwadze fakt, że  im wcześniej zaczniemy współpracować z dentystą naszego maluszka tym większe prawdopodobieństwo, że zapobiegniemy ewentualnym problemom stomatologicznym. Co więcej, im wcześniej przyzwyczaimy bobasa do wizyt u stomatologa, tym mniej będzie się ich bał w przyszłości.

Komentarze do: Czy szczotkować zęby niemowlakom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz