Szukaj

Ćwiczenia manualne dla dzieci

Podziel się
Komentarze1

Ćwiczenia manualne ucieszą niejednego malucha. Zabawy zręcznościowe to dla dziecka ciekawa forma rozrywki , a dla rodziców pewność, że ich pociecha poprzez zabawę rozwija swoje umiejętności. Ćwiczenia manualne są niezbędne w rozwoju umysłowym dziecka, poprawiają pamięć, rozbudzają wyobraźnię i pozwalają uniknąć problemów w szkole.

Ćwiczenia manualne dla dzieci

Ćwiczenia manulane pomogą odciągnąć dziecko od komputera i telewizora, a maluchy dzięki nim mogą w aktywny sposób spędzą czas z rodzeństwem i rówieśnikami.

Zadaniem ćwiczeń manualnych jest przygotowanie dziecka do nauki pisania i prawidłowego trzymania kredki, ołówka czy długopisu. Powinno się je wprowadzać jeszcze przed rozpoczęciem edukacji. Ćwiczeń do wyboru jest wiele, dlatego nie ma tu czasu na nudę i zniechęcenie.

Rysowanie i malowanie

To jedna z najpopularniejszych form zabawy. Wykonywane przy pomocy różnych narzędzi (kredek, farb, ołówka) pomogą w wykształtowaniu się zdolności kontrolowania siły nacisku ręki na papier podczas pisania. Do malowania można użyć różnej grubości pędzli, palca, a nawet pędzla do golenia.  Najlepiej jak rysowanie i malowanie będzie na przemian poziome (karta umieszczona na blacie stołu)  i pionowe (kartka zawieszona na drzwiach lub ścianie). Takie rozwiązania uczą prawidłowego utrzymania kredki w dłoni.

Ciekawą formą tej zabawy jest  rysowanie rękoma w powietrzu. Można zorganizować konkurs, w którym jedno dziecko „maluje”  obraz, a inne odgadują, co on przedstawia. Koordynację wzrokowo ruchową wykształci rysowanie po wyznaczonym torze, np. łącząc sąsiadujące kropki. Pomocne będzie również kalkowanie lub przerysowanie obrazków z książek czy kolorowanek. Można to zrobić przy pomocy szyby lub folii. Warto wykorzystać także gotowe szablony, które sprawdzą się w szczególności u mniejszych dzieci. Z nieco większymi możemy je wyciąć i powiesić bądź wkleić do zeszytu.

Plastelina, modelina i wyklejanki

Zaczynamy od prostych wzorów, np. węża, by potem stopniowo wprowadzać trudniejsze. Plastelina jest bardzo dobrym materiałem, który pozwala na liczne poprawki i zmiany w powstałych projektach. Dzięki temu dziecko, w przypadku niepowodzeń, nie zniechęca się i nie rezygnuje z dalszej zabawy.

Maluchowi można zaproponować odwzorowanie ulubionej zabawki, pupila, którego mamy w domu lub obiektu z ich wyobraźni. Do wyklejanek można użyć produktów z szafki kuchennej: makaronu, ryżu, fasoli lub przyborów krawieckich: guzików i wełny. Zadaniem dla dziecka niech będzie stworzenie autoportretu lub podobizny swojego brata, siostry lub przyjaciela.

Klamerki do bielizny, piłeczki

Klamerki bieliźniane są bardzo dobrym przedmiotem do poprawy zręczności naszego dziecka. W zabawie mogą służyć do zrobienia słońca. Wystarczy wyciąć koło z tektury, a dziecko przyczepi do niej klamerki, które będą pełniły funkcję promieni. Kolejną zabawą jest rzucanie piłeczek do kosza lub wiaderka. Najważniejsze jest samodzielne wykonanie piłeczki, która można zrobić z gazet lub niepotrzebnych dokumentów.

Przedstawienie kukiełkowe

Kolejna propozycja wykorzystuje małe kukiełki, które umieszczane są na palcach. Najlepiej mieć w domu kilka takich kukiełek i wspólnie z dzieckiem organizować przedstawienia. Ta forma na pewno pobudzi wyobraźnię dziecka, które będzie wcielać się w różne role. Ważne jest, aby kukiełka, czyli palec był w ruchu.

Szlaczki i linie

W przyszłej nauce pisania pomocne będzie kreślenie linii. Dzięki temu dziecko utrwala sobie kierunek pisania. Lewą stronę kartki można zaznaczyć (np. słoneczkiem); będzie to znak rozpoznawczy dla dziecka, które nie pomyli stron i zawsze będzie zaczynało od lewej.

Masa solna i piankowa piłeczka

Zamiast plasteliny można użyć masy solnej. Można ją zrobić w domu, a efekty pracy dziecka zostają na dłużej. Ćwiczeniem zręczności jest robienie kulek różnej wielkości, spłaszczanie ich lub wykonywanie wałeczków. Warto zachęcić dziecko do dawania własnoręcznie wykonanych prezentów. Masa solna jest idealna do takich zadań, wspólnie z dzieckiem możemy wykonać prosta ramkę na zdjęcie dla kogoś z rodziny.

Gry zręcznościowe i puzzle

Wykorzystajmy również zalegające w szufladach bierki, pchełki lub puzzle. Pamiętajmy o dostosowaniu tych zabawek do wieku dziecka, a przy wyborze puzzli o zainteresowaniach dziecka. Najlepiej jak maluch sam wybierze obrazek na puzzlach. Dla dziewczynek można zaproponować samodzielne wykonanie biżuterii. Wystarczy kupić w pasmanterii nitkę i kolorowe koraliki, a dziecko poprzez nawlekanie samo zrobi niepowtarzalną biżuterię. Do wykonywania różnych figur może służyć nawet zwykły papier czy gazeta. Np. włosy możemy zrobić z pasków gazety, które dziecko samo porwie na pasujące kawałki. Ważna jest technika ich wykonania: dziecko powinno używać  palców obu rąk: wskazujące i kciuki. Wspólnie z nim możemy wykonać  z papieru proste konstrukcje np. samolot i czapkę.

Ćwiczenie manualne są bardzo potrzebne w prawidłowym rozwoju dziecka. Pomagają w nauce różnych umiejętności, a także wzmacniają więź między rodzicem, a dzieckiem. Nieoceniony jest czas, który poświęcimy dziecku, a wspólna zabawa to bardzo ważny element dzieciństwa. Niewykorzystanego czasu już nigdy nie nadrobimy.

Komentarze do: Ćwiczenia manualne dla dzieci (1)

lotos
lotos 24-07-2014 12:15

Ćwiczenia manualne dla dziecka - rysowanie okręgów

1

Znam dobre ćwiczenia, uczyłem się nawet ich w szkole, co ciekawe wyższej. Jeżeli ktoś chce, by dziecko miało sprawniejsze dłonie, w sensie manualnym oraz przy okazji mogło w prosty sposób ćwiczyć kreatywność i różne umie... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze