Szukaj

Bezpieczny sen Twojego dziecka – Porady dla rodziców

Podziel się
Komentarze0

W pierwszych tygodniach życia dziecka mamy zazwyczaj boją się spuścić malucha chociaż na chwilę z oczu, w obawie, że coś złego mu się przytrafi. O swoje pociechy boimy się szczególnie w nocy, gdy nie możemy nieustannie nad nimi czuwać. A to właśnie w nocy najczęściej występuje bezdech, który może być groźny dla niemowlaka.Organizm małego dziecka czasem jakby zapomina o oddychaniu. Jeśli takie zatrzymanie oddechu zdarza się sporadycznie i nie trwa dłużej niż 20 sekund, nie ma się czym martwić. Ale jeśli maluch nie oddycha dłużej, jego twarz robi się sina, a dziecko traci świadomość – trzeba natychmiast interweniować.

Takie sytuacje zdarzają się najczęściej wcześniakom, które nie mają jeszcze dobrze wykształconych narządów oddechowych, ale można je zaobserwować także u niemowląt, które przechodziły infekcje lub dzieci, których mamy paliły w czasie ciąży. Na bezdech swojego maleństwa powinni być szczególnie uwrażliwieni  także ci rodzice, których jedno z dzieci miało wcześniej bezdech lub zmarło na SIDS, czyli zespół nagłej śmierci niemowląt, zwanej także śmiercią łóżeczkową.

Jak rozpoznać, czy dziecko oddycha?

Jeśli nie słyszysz jego oddechu i nie widzisz poruszającej się klatki piersiowej, możesz delikatnie pogłaskać dziecko po policzku lub nóżce - to powinno wywołać jego reakcję, ale nie obudzić malca. Jeśli reakcji nie ma, a klatka piersiowa nie porusza się - należy interweniować. Jak najszybciej wyjmij dziecko z łóżeczka i mocno poklep po plecach. Jeśli i to nie pomoże - konieczne będzie wykonanie oddychania usta-usta i natychmiastowe wezwanie karetki.


Ciągła obserwacja malucha i nieustanne sprawdzanie, czy oddycha jest niemożliwe, zwłaszcza w nocy - a wtedy najczęściej dochodzi do zatrzymania oddechu. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w Respisense - bezprzewodowy monitor oddechu, który będzie czuwał nad bezpiecznym snem maleństwa. To bezprzewodowe urządzenie wyposażone jest w najnowszej generacji czujniki, które rejestrują najmniejsze nawet drgania przepony dziecka.

Przypinając monitor oddechu do pieluszki lub ubranka, mamy pewność, że urządzenie nie tylko zauważy, że dziecko nie oddycha, ale także po 15 sekundach bezdechu zacznie wibrować, stymulując je do oddychania. Jeśli i to nic nie da – po kolejnych 5 sekundach Respisense zaalarmuje nas sygnałem dźwiękowym.

Krajowy Konsultant w dziedzinie Neonatologii rekomenduje stosowanie takich monitorów oddechu zwłaszcza tym rodzicom, których dzieci są w grupie podwyższonego ryzyka, a więc przyszły na świat przed planowanym terminem rozwiązania, miały mniej niż 4 punkty w skali Apgar po urodzeniu, niską masę urodzeniową lub cierpią na zaburzenia oddychania. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić monitor oddechu dla zupełnie zdrowego dziecka - to urządzenie zapewni zdrowy i spokojny sen nie tylko dziecku, ale także jego rodzicom.

Opinie ekspertów świadczą o jakości i bezpieczeństwie


Monitor oddechu Respisense zyskał pozytywną opinię: Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, prof. M.K. Kornackiej eksperta w dziedzinie neonatologii. Jako jedyny monitor oddechu w Polsce posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Ponadto urządzenie zostało wyróżnione nagrodą zaufania Złoty Otis 2009 w kategorii Debiut Roku, a także otrzymał godło Laur Konsumenta Odkrycie Roku 2009.

Komentarze do: Bezpieczny sen Twojego dziecka – Porady dla rodziców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz