Szukaj

Becikowe

Podziel się
Komentarze2

Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, która zakłada, że becikowe w wysokości 1 tys. zł otrzymają, niezależnie od dochodu, wszystkie matki.

Będzie to kosztować budżet państwa dodatkowo ok. 360 mln zł.

Pod koniec grudnia prezydent podpisał inną nowelizację tej ustawy, która również przewiduje wypłatę 1 tys. zł jednorazowego dodatku za urodzenia dziecka, ale tylko mamom, których dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 504 zł, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym - 583 zł.

Wejście w życie obydwu nowelizacji oznacza, że najuboższe matki dostaną nawet 2 tysiące zł. A kwota ta może jeszcze wzrosnąć, bo nowela wniesiona przez LPR, a podpisana w środę przez prezydenta, umożliwia gminom przyznawanie własnego becikowego w dowolnej wysokości.


W budżecie na 2006 r. są już zagwarantowane pieniądze na becikowe przy kryterium dochodowym, tj. około 260 mln zł. (Dotychczas becikowe dla najuboższych wynosiło 500 zł, kosztowało budżet ok. 130 mln zł; na jego podniesienie od 1 stycznia 2006 roku do 1 tys. zł. rząd zapisał dodatkowo w autopoprawce drugie tyle).

Co było zaskoczeniem dla rządu - do noweli o świadczeniach dla najuboższych posłowie wprowadzili zapisy, zakładające także obniżenie kryterium dochodowego w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych dla rolników ze 194 zł do 135 zł. Spowodowało to konieczność wyasygnowania z budżetu dodatkowego 1 mld zł.

Także przyjęcie ustawy o becikowym dla wszystkich mam podwyższyło wydatki z budżetu o około 360 mln zł.Rząd (w poprawce do projektu budżetu) wskazał źródła sfinansowania 1,3 mld zł dodatkowych wydatków socjalnych.

Komentarze do: Becikowe (2)

cien
cien 09-12-2007 21:49

becikowe

1

w borku nie dostanie sie drugiego 1000 jak sie ma rodziców chociasz dochud nie przegracza 1000 zł tak zazondził burmiszcz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze