Szukaj

Badania wśród przedszkolaków – nie boją się dentysty!

Podziel się
Komentarze0

Z badań przeprowadzonych wśród przedszkolaków w wieku 4-6 lat przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Sypień w Bielsku-Białej wynika, że większość maluchów nie tylko lubi chodzić do dentysty, ale wizyta traktowana jest w kategoriach atrakcji porównywalnej do kina 3D, czy wyjścia na basen.- Takie wyniki pokazują jak wiele zależy od sposobu przekazania informacji oraz dostosowania jej do wieku odbiorcy. Najważniejsza jest postawa rodzica, jego własne doświadczenia oraz przekonania na temat leczenia zębów, a także umiejętności wyjaśnienia dziecku, na czym taka wizyta polega i dlaczego jest potrzebna. Zgodnie z zasadą - im bardziej znana sytuacja tym mniejszy lęk - dziecko, które wie, czego się spodziewać w gabinecie dentystycznym, będzie się tam czuło pewniej.

Rodzice mają również znacznie większy dostęp do zabawek na przykładzie, których mogą pokazać dziecku, co to znaczy leczyć zęby. Wraz z większą świadomością obecnych rodziców w zakresie umiejętności wychowawczych wzrasta również wiedza stomatologów na temat tego, w jaki sposób zachęcić małego człowieka do leczenia zębów oraz jak dostosować gabinet do potrzeb dziecka - mówi Monika Grześ psycholog dziecięcy z Przystani Psychologicznej w Warszawie.

Statystyki pokazują, że co 5-ty przedszkolak u dentysty nigdy jeszcze nie był i postrzeganie gabinetu stomatologicznego opiera na zdaniu rodziców, kolegów, przedszkolanek oraz dziadków. W tej grupie entuzjazm jest wyczuwalnie mniejszy, a dzieci najchętniej odwołują się do doświadczeń swoich rodziców lub starszego rodzeństwa.

Dziewczynki chcą być piękne, chłopcy odważni


Z badań wynika, że wizyta w gabinecie stomatologicznym spełnia ważną rolę społeczną, czy socjalizacyjną - uczy ról społecznych oraz przyzwyczaja do standardów społecznych. Jak mówi Michał Sypień współwłaściciel Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Sypień z Bielska-Białej – panie w czasie wizyt przywiązują szczególną wagę do estetyki, pięknego uśmiechu i walorów wizualnych, panowie zaś zachowują się trochę jak w serwisie samochodowym, oczekują jasnej diagnozy oraz naprawy usterek -. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesno szkolnym przejmują takie podejście od rodziców.

Tomasz Sypień, również stomatolog i współwłaściciel Kliniki Stomatologia Sypień w Bielsku-Białej, o swojej pięcioletniej córeczce mówi – mówi, że zostanie modelką lub piosenkarką, przynajmniej tak to widzi teraz. Nie próbujemy z tym walczyć, wręcz przeciwnie to jej potrzeba bycia piękną i będziemy to tylko potwierdzać. W naszym gabinecie dla dziewczynek przygotowaliśmy różowy fotel, a nasi stomatolodzy dziecięcy są również piękni. Taki jest świat dzieci – dodaje stomatolog.


Nie inaczej jest z chłopcami, również wchodzą w role społeczne i chętniej patrzą na fotel w kolorze niebieskim lub chociaż zielonym. Ich cele są inne. Chcą być odważni, bogaci i „mieć moce” lub najlepiej wszystko naraz. Dla nich wizyta u dentysty to okazja do potwierdzenia swojej odwagi. Kiedy opowiadają o wizycie swoim kolegom mówią „a ja miałem wiercenie takim wielkim wiertłem i w ogóle mnie nie bolało.”

Dodatkowo rodzice, pamiętając czasy bolesnych zabiegów dentystycznych, próbują wynagrodzić wizyty u stomatologa szczególnymi pochwałami, mówią, że są dumni ze swoich pociech, pokrzepiają je i czasem również obiecują prezenty. Prezenty jednak u dentysty już są. W tych najlepszych gabinetach naklejki „odważny pacjent” zostały już zastąpione samochodami Matchboxa i lalkami Barbie. Na mniejsze dzieci czekają maskotki pluszowe. Wszystko po to, aby wizytę u stomatologa zamienić w dobrą zabawę i przyzwyczaić dzieci, że do dentysty idzie się nie tylko po zdrowe zęby.

Piękna i odważny mają zdrowe zęby

68% dziewczynek i 59% chłopców biorących udział w badaniach jest przekonanych, że piękne modelki, piosenkarki oraz sportowcy i bohaterowie, którzy „mają moce” mają również zdrowe zęby. Dla dzieci jest oczywiste, że sportowiec, który ma chore zęby nie osiągnie dobrych wyników, a księżniczka z brzydkimi zębami to zła księżniczka. Wydaje się, że wpływ na takie wyniki mają w większym stopniu filmy dziecięce niż rodzice. Wnioski jednak nasuwają się same. Dzieci aspirując do pewnych ról społecznych mogą uczyć się higieny i dbałości o zdrowie.


- To doskonała okazja do nauki dbania o higienę – mówi Joanna Ruśniak lek. stom. w Klinice Stomatologia Sypień. Nie powinniśmy przenosić naszych strachów z dzieciństwa mówiąc dziecku przed wizytą u stomatologa: „nic się nie bój, obiecuję, że nie będzie bolało”, ponieważ dzieci same z siebie nie pomyślały, ani o bólu, ani o strachu przed wizytą. Zamiast tego trzeba pielęgnować ich dbałość o bycie piękną i odważnym, role, w które najchętniej wcielają się nasze pociechy – przekonuje stomatolog. Bycie piękną i odważnym zobowiązuje do higieny. Dzieci już to wiedzą.

Pierwsza wizyta


Pierwsza wizyta jest kluczowa. Stomatolodzy mówią, że powinna się odbyć między 18-tym, a 24-tym miesiącem życia dziecka, statystyki pokazują, że dochodzi do niej średnio w wieku 4, 5 lat, a jeszcze wśród 6-latków znajdziemy około 20% tych, którzy nigdy nie byli u dentysty.

Czy możemy przygotować dziecko do pierwszej wizyty, aby przebiegła dobrze i wyznaczyła standard dla następnych. Tak. Najlepszą metodą na pierwszy kontakt ze stomatologiem jest rozmowa rodzica z dzieckiem o celu wizyty i o tym, co będzie się działo w trakcie. To takie proste, ale wielu rodziców mimowolnie poddaje się stresowi pamiętając swoje pierwsze wizyty, które znacznie odbiegały od tych dzisiejszych.


Jak uczyć dbać o zęby nasze maluszki i oswoić z dentystą?


Radzi lek. stom. Joanna Ruśniak z bielskiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Sypień:

1. Przyprowadź swoją pociechę na pierwszą wizytę dla zapoznania z gabinetem, a nie po to, by coś zrobić.

2. Dawaj przykład myjąc zęby wspólnie z dzieckiem – rodzice kładą dzieci wcześniej i z tego powodu często nie pokazują jak myją zęby. Od czasu do czasu warto zrobić to wspólnie.

3. Pozwolić dziecku wybierać szczoteczkę i pastę do zębów, nawet jeżeli ten wybór będziemy musieli nieco ukierunkować.

4. Rozmawiać z dzieckiem o zębach, higienie, o tym, co dzieję się z zębem nie mytym etc.

5. W czasie wizyty stomatologicznej prowadzić rozmowę włączając dziecko do omówienia stanu zębów. Tak, wymaga to sporo czasu, ale mądry stomatolog to rozumie, a rodzic powinien wykorzystać.

6. Dzieci lubią przeglądać się w lustrze w czasie mycia zębów, umożliw to dając podstawkę przy umywalce.

Wydłużysz czas mycia zębów w sposób naturalny.

Komentarze do: Badania wśród przedszkolaków – nie boją się dentysty!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz