Szukaj

Atopowe Zapalenie Skóry u dziecka

Podziel się
Komentarze17

Co piąte dziecka w Polsce ma AZS. Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym. Jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Pojawia się najczęściej ok. drugiego-trzeciego miesiąca życia i choć często po kilku latach ustępuje, zdarza się że trzeba z nią walczyć przez całe dorosłe życie. Do najczęstszych objawów należy suchość skóry, zaczerwienienie w zgięciach łokci, kolan i na twarzy.Chorobie często towarzyszy uporczywy świąd. Gdy trwa bez przerwy, chore dziecko staje się pobudliwe i rozdrażnione. W późniejszym okresie życia z AZS może rozwinąć się astma atopowa lub alergiczny nieżyt nosa.

Pod ostrzałem alergenów

Dokładne przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są znane. Wiadomo, że jest ono uwarunkowane genetycznie i ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego człowieka. Dziecko, którego jeden z rodziców cierpi na atopię ma 20-40 proc. szans odziedziczenia tej choroby. Gdy oboje rodzice są chorzy - ryzyko rośnie nawet do 60 proc.

U małych dzieci AZS ma najczęściej związek z alergią pokarmową. Do najczęstszych alergenów należą: mleko krowie i jego przetwory, np. sery, białka pszenicy, jajka kurze, truskawki, czekolada, kakao, ryby i orzechy. To tylko typowe alergeny pokarmowe. Niestety, potencjalnym alergenem pokarmowym może być wszystko co jemy. W leczeniu atopii zaleca się więc eliminacje z diety dziecka alergenów co bywa niezwykle trudne. Po trzecim roku życia AZS może nasilać się z powodu działania alergenów kontaktowych (np. metale) i wziewnych (kurz, czyli wszystko to co wchodzi w jego skład: szczątki roślin, roztocza).

Istotną rolę w przebiegu atopii ma przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska. Najbardziej szkodliwym czynnikiem chemicznym są związki siarki, które działają toksycznie na naskórek, osłabiając jego warstwę ochronną i umożliwiając przenikanie alergenów i związków chemicznych do organizmu.

Właściwa i systematyczna pielęgnacja

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest terapia skojarzona polegająca na połączeniu kilku elementów. Stosowanie odpowiednich kremów i maści łączy się naprzemiennie z lekami lub maściami sterydowymi.

Największe znaczenie w leczeniu chorej skóry (poza unikaniem szkodliwych czynników i alergenów), ma jej właściwa pielęgnacja. Niewłaściwie pielęgnowana skóra sprawia wiele kłopotów. Skóra atopowa łatwo ulega wysuszeniu wskutek utraty wody przez naruszoną warstwę ochronną naskórka. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych czynników, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.

Dlatego tak ważne jest jej systematyczne nawilżenie i natłuszczanie, nawet kilka razy dziennie. Służą do tego emolienty - natłuszczające substancje, które przywracają skórze naturalną barierę. Tworzą one płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia. Do skóry atopowej polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych. Mają one postać emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, kremu lub maści. Istotne jest to aby preparaty/leki stosowane na chorą skórę były bezpieczne i skuteczne; na bazie wazeliny, parafiny, lanoliny, bez środków zapachowych wzbogacone jedynie o substancje wspomagające procesy gojenia takie jak alantoina


Podstawową zasada w dermatologi jest: suche na suche, mokre na mokre. Dlatego na suche zmiany stosuje się emolienty: maści i emulsje (zawierają mało wody a dużo tłuszy). Na saczące się zminany skórne stosuje się preparaty nawilżające np.: hypoalergiczne pianki w aerozolu (bez substancji zapachowych).

W codziennych zabiegach higienicznych osoby z AZS muszą stosować się do kilku podstawowych zasad. Woda do kąpieli nie powinna być zbyt ciepła. Do mycia należy używać łagodnego mydła lub środków myjących przeznaczonych dla alergików. Popularne - szczególnie w pielęgnacji skóry małych dzieci z AZS - są kąpiele w wodzie z dodatkiem krochmalu, siemienia lnianego czy płatków owsianych. Skórę atopową należy po kąpieli dokładnie osuszyć delikatnie przykładając ręcznik do ciała. Na dzień najlepiej stosować kremy, na noc maści (te ostatnie zwykle są bardziej tłuste i używane w dzień mogą powodować dyskomfort u chorego).


Do zaostrzenia choroby prowadzić może nadmierna potliwość (mówi się o uczuleniu na własny pot), dlatego latem zalecane są częste i krótkie kąpiele po których również skórę należy nawilżać i natłuścić.

Leki przeciwhistaminowe i maści sterydowe

Chorzy na AZS cierpią na nieustanne, uporczywe swędzenie skóry. Jej ciągłe rozdrapywanie prowadzi do infekcji które mogą wywołać wtórne zakażenia bakteryjne. W tym wypadku sama pielęgnacja skóry już nie pomoże i konieczne jest stosowanie antybiotyków w kremie (czasem w połączeniu ze steroidami), a w cięższych przypadkach - w tabletkach. W razie wystąpienia infekcji grzybiczej podaje się leki (maści) przeciwgrzybicze. Natomiast w leczeniu uczucia świądu chory przyjmuje leki przeciwhistaminowe.

W przypadku ostrych zmian skórnych konieczne może być miejscowe podanie sterydów. Kremy i maści redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie. Są niezwykle skuteczne ale stosując je, należy zachować ostrożność i przestrzegać zaleconego czasu leczenia. Preparaty niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej. Wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, tworzą się zmarszczki i rozstępy.

Czego unikać

1. Tkanin syntetycznych i wełnianych. Najlepsza jest bawełna.

2. Detergentów, mydła, chemikaliów.

3. Owoców cytrusowych, pomidorów.

4. Dymu papierosowego.

5. Kotów i psów. Wszystkie zwierzęta futerkowe wywołują reakcje alergiczne u dzieci z AZS.

6. Roztoczy kurzu domowego znajdujących się w materacach, dywanach i innych miejscach.

7. Stresu. Silne emocje pobudzają objawy choroby.

Przebieg AZS

Faza niemowlęca - od 3 miesiąca do 2 roku życia - grudki wysiękowe obficie sączące i zmiany rumieniowe na policzkach, skórze owłosionej głowy i powierzchniach wyprostnych kończyn.

Faza dziecięca - do 12 lat - grudki i wybitna suchość skóry, linijne przeczosy pokryte strupami i wyraźnie zaznaczone pogrubienie skóry. Predylekcja do zajmowania powierzchni zgięciowych dużych stawów.

Faza młodzieńcza i osób dorosłych - Obraz kliniczny to zgrubienie skóry i stan zapalny z dużym świądem. Zgięcia dużych stawów , grzbiety rąk, twarz, górna część klatki piersiowej. Przesilenie świądu występuje w nocy, powoduje bezsenność, wyczerpanie i rozdrażnienie.

Na Państwa życzenie nasi eksperci udzielą szczegółowych informacji na temat pielęgnacji i leczenia skóry. Zachęcamy do kontaktu.

Grzegorz Warchoł - PR Konsultant
grzegorz.warchol@tomati.pl
tel. + 48 513 099 035

Komentarze do: Atopowe Zapalenie Skóry u dziecka (17)

otylka
otylka 08-05-2013 09:06

Zmniejszenie objawów AZS

2

mojej córce objawy azs zmniejszyły się po przejściu z zwykłego mm na nutramigen i podawaniem probiotyku który pomaga w leczeniu azs i alergii pokarmowej. nie bez znaczenia były też kosmetyki. poza tym zauważyłam, że bard... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
tata2
tata2 28-07-2011 20:07

azs

1

Po wielu próbach z wieloma specyfikami mogę powiedzieć, że udało się nam znaleźć złoty środek. Bez używania silniejszych leków i jednocześnie coś co łączy do tej pory stosowane kąpiele w przeróżnych olejkach, ziołach. Cz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
kasieńka35
kasieńka35 11-07-2011 23:18

Podziałało

1

próbowaliśmy już chyba wszystkiego, mój synek ma azs, niedawno dostałam od lekarza restoraderm i wkońcu coś zadziałało :) wkońcu widzę uśmiech na twarzy mojego dziecka :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
monikadzg
monikadzg 21-05-2011 12:12

Atopowe zapalenie u dzieci

1

Witam Moja córka ma pół roku. Walczymy z AZS. Lekarz dermatolog przepisał mi w końu rewelacyjny lek( nie steryd). Spróbujcie PROTOPIC 0,03%. Kosztuje ok 65 zł ale wszystko znikło POLECAM... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
jola2508
jola2508 29-11-2009 23:05

AZS

6

Witam Moja corka we wrzesniu skonczyla 2 latka. Niestety choruje na Azs bylam z nia juz u trzech lekarzy ktorzy wydali juz trzy rozne sprzeczne diagnozy.Lecz zaden z nich nie mowi co dalej.Jak pielegnowac dziecko z a... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
basia102
basia102 07-02-2010 22:47

proszę o pomoc.

2

mam skończone we wrześniu 12 lat. Niestety od dziecka mam AZS na początku miałam je na skórze, ale mama bardzo pielęgnowała moje ciało, dlatego zapalenie przeniosło mi się na głowę. Smaruję maściami głowę na noc. W dzi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
dominikp
dominikp 25-06-2009 10:08

prośba

2

Cześć, od pewnego czasu szukam w Internecie informacji nt AZS dla znajomych, ktorych dzieciak cierpi na tę chorobę. Doszukałem się miliona sprzecznych czasami danych. Czy możecie mi polecić jakieś dobre (wiarygodne) stro... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
olivias
olivias 09-02-2009 13:35

A czy ktoś przetestował działanie ubranek dermasilk?

2

szukam informacji mogących dopomóc w wyleczeniu mojej córki. Borykam się z tym problemem już drugi rok a maści sterydowe są szkodliwe. Bawełna także nie pomaga. O tych jedwabnych opatrunkach dowiedziałam się od lekarza a... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze