Szukaj

Picie kawy korzystne dla pacjentów z rakiem jelita grubego

Regularna konsumpcja kawy z kofeiną może zapobiegać nawrotom raka jelita grubego i zwiększać szanse pacjentów na wyleczenie. Taki zaskakujący związek stwierdzony został po raz pierwszy na podstawie najnowszego badania przeprowadzonego przez lekarzy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie. Wyniki opublikowane zostały w Journal of Clinical Oncology.

Pacjenci, którzy przeszli zabieg operacyjny i chemioterapię w związku z III stopniem zaawansowania nowotworu jelita grubego, odnieśli największe korzyści z regularnej konsumpcji kawy, jeżeli dziennie wypijali co najmniej cztery filiżanki tego napoju (około 460 miligramów kofeiny). W porównaniu do pacjentów, którzy nie pili kawy mieli oni o 42% mniejsze ryzyko nawrotu raka i 33% mniejsze ryzyko śmierci z powodu nowotworu lub jakiejkolwiek innej przyczyny.

Wypijanie dwóch czy trzech filiżanek kawy dziennie przekładało się na bardziej umiarkowane korzyści, a jedna porcja kawy lub mniejsza ilość miała znikomy wpływ na stan pacjentów.

W badaniu wzięło udział około 1000 pacjentów, którzy wypełnili kwestionariusz żywieniowy na samym początku badania, w trakcie chemioterapii i ponownie rok później. Głównym autorem badania był dr Charles Fuchs, dyrektor Centrum Nowotworów Przewodu Pokarmowego w Dana-Farber.

Odkryliśmy, że u pacjentów często pijących kawę zmniejszyło się ryzyko nawrotu raka i znacznie zwiększyła się szansa na przeżycie i wyleczenie - powiedział Fuchs. Większość nawrotów nowotworu następuje w ciągu pięciu lat od zakończenia leczenia, w późniejszym okresie nawroty należą do rzadkości. U pacjentów z III stopniem zaawansowania nowotworu jelita grubego, nowotwór został wykryty w węzach chłonnych w pobliżu pierwotnego guza, ale nie było oznak dalszych przerzutów. Fuchs mówi, że ryzyko nawrotu raka u tych pacjentów wynosi 35%.

Choć wyniki badania wydają się być optymistyczne, to jednak dr Fuchs nie jest skłonny do wydawania nowych zaleceń dla pacjentów, zanim wyniki nie zostaną potwierdzone przez inne analizy naukowe. Jeżeli jesteś amatorem kawy i jesteś w trakcie leczenia raka jelita grubego, to nie przestawaj jej pić. Jeżeli jednak do tej pory nie piłeś zbyt często kawy i zastanawiasz się czy zacząć - najpierw powinieneś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem - radzi dr Fuchs.

Dr Fuchs dodał także, że w badaniu po raz pierwszy przeanalizowano zależność występującą między piciem kawy z kofeiną a ryzykiem nawrotów raka jelita grubego. Niemniej jednak, wiele ostatnich badań naukowych sugerowało, że kawa może stanowić ochronę przeciwko rozwojowi różnych rodzajów nowotworów, między innymi raka piersi u kobiet po menopauzie, zaawansowanego raka prostaty, raka wątroby czy czerniaka złośliwego.

Komentarze do: Picie kawy korzystne dla pacjentów z rakiem jelita grubego (2)

mareksuperstar
mareksuperstar 03-10-2015 20:22

Rzucić picie kawy czy nie?

2

No to teraz mam dylemat, bo piję dość dużo kawy i ostatnio doskwierają mi problemy żołądkowe. Czy kawa szkodzi przy innych dolegliwościach niż rak jelita grubego?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze