Szukaj

Masz nadwagę, możesz stracić zęby

Osoby z nadwagą są nie tylko bardziej narażone na cukrzycę i choroby serca, ale także na utratę zębów i choroby dziąseł. Winna jest temu dieta i styl życia puszystych. Osoby otyłe są bardziej narażone na utratę zębów i poważne schorzenia jamy ustnej, niż osoby dbające o linię - takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Karlstad.


Masz nadwagę, możesz stracić zęby

 Okazuje, się, że u osób z nadwagą, będących w wieku 30-59 lat ryzyko utraty zębów, włączając w to zęby mądrości jest dwukrotnie większe w porównaniu z osobami, których waga pozostaje w normie. Tymczasem tylko co drugi Polak może pochwalić się prawidłową wagą. Nadwagę ma ponad 46 proc. Polaków.

Fast food i słodycze nas tak urządzają

Polacy przybierają na wadze w ekspresowym tempie. Dziś ponad 50 proc. z nas ma problemy z dodatkowymi kilogramami. Ponad 50 proc. Polek ma więcej niż 80 cm w talii, ponad 40 proc. mężczyzn ma więcej niż 94 cm. Aż 40 proc. młodych osób źle się odżywia, opierając swoją dietę na fast foodach, słodyczach i węglowodanach - wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia. Okazuje się, że te zbędne kilogramy mogą wpływać negatywnie, nie tylko na nasze serce, stawy czy układ pokarmowy, zagrażają także zębom. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że aż 13 proc. dzieci w Polsce ma nadwagę - wynika z danych Centrum Zdrowia Dziecka.

- Zależność jest prosta - jesz dużo słodyczy, które popijasz słodkimi i gazowanymi napojami, do tego miękkie potrawy, ubogie w wapń i witaminy, narażasz się na próchnicę, która nieleczona, ale dokarmiana przez złą dietę, powoduje, że w wieku 30 lat aż 30 proc. Polaków nie ma często połowy zębów. Pierwsze więc, co trzeba by zrobić, to zmienić swoją dietę, wzbogacając ją o owoce, kasze czy sery, czyli produkty, które z jednej strony zwiększają ilość śliny w ustach i rozprawiają się z bakteriami, z drugiej strony pozytywnie wpływają na nasze kilogramy - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Duda Clinic.


Idź na dietę, albo do dentysty

Ale próchnica to nie jedyna choroba, na którą narażone są osoby otyłe. Kolejną jest paradontoza, czyli przewlekła infekcja dziąseł i przyzębia, która osłabia zęby, a nieleczona prowadzi do ich utraty. Lekarze z Boston Universtity wykazali, że osoby z nadwagą są dwa razy bardziej narażone na choroby dziąseł, a u osób otyłych ryzyko to wzrasta aż trzykrotnie. Dlaczego nadwaga sprzyja podatności na paradotnozę?

- Szybkie narastanie komórek tłuszczowych nie pozostaje obojętne dla organizmu. Komórki tłuszczowe zaburzają jego równowagę chemiczną i produkują hormony, które mogą osłabić działanie systemu odpornościowego. Wtedy organizm jest osłabiony i trudniej radzi sobie z infekcjami. U osób otyłych paradontoza rozwija się szybciej i trudniej ją wyleczyć. Dlatego osoby z nadwagą powinny zwracać szczególną uwagę na wizyty kontrolne i profilaktykę stomatologiczną, bo nieleczona paradontoza kończy się utratą wszystkich zębów - wyjaśnia dr Duda.

Jak twierdzą specjaliści, aby zredukować zagrożenie najlepiej jest zlikwidować przyczynę problemu, czyli nadwagę. Osoby borykające się z dodatkowymi kilogramami powinny również częściej zgłaszać się na wizyty kontrolne. – Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zdrowa dieta i unikanie słodyczy służy nie tylko figurze, ale również zdrowiu zębów. Jeśli jednak zdarzy nam się przytyć wizyta w gabinecie stomatologicznym może nam pomóc uniknąć dodatkowych problemów - mówi dr Duda.

Komentarze do: Masz nadwagę, możesz stracić zęby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz