Szukaj

Co pić latem?

Letni sezon jest bardzo często synonimem przyjemności… czerpanej z drinków, która ciągnie się w nieskończoność. Jeśli jednak istnieje jakaś pora roku, kiedy powinniśmy szczególnie dbać o nawadnianie się, to jest to właśnie lato. Kiedy jest gorąco, potrzebujemy się nawadniać, a więc, pić wodę!

Organizm traci średnio 2,5 litra wody dziennie: trawienie, skóra, drogi oddechowe, nerki. Jest to strata, którą musimy absolutnie uzupełniać poprzez odżywianie się. A silne upały zaostrzają zjawisko odwodnienia.
Owszem, zawsze przyjemnie jest wysączyć szklaneczkę dobrze schłodzonego czerwonego wina, ale wiedzcie, iż alkohol zwiększa uczucie pragnienia. Nie zaspokaja on pragnienia, ponieważ sprzyja poceniu się oraz eliminowaniu wody z organizmu przez nerki. Wiedzcie także, że upał i słońce wzmagaja działanie wszystkich napojów alkoholowych oraz napojów alkoholizowanych. Tak więc, miejcie się na baczności. Krótko mówiąc, nie posługujcie się pragnieniem, jako alibi, aby pić więcej, niż jest to rozsądne.


Lato to naprawdę ten moment w roku, kiedy powinniśmy pić 1,5 litra wody dziennie. Litr brakujący, co logiczne, zostanie nam dostarczony w pożywieniu. Możemy także różnicować sobie przyjemności. Pijmy więc herbaty, napoje odświeżające, takie jak cola (z pewnością, bardzo dosładzana), lemoniady, napoje owocowe, wszystkie zawierają ponad 85% wody.

Pić wszystko i sprawiać sobie przyjemność – to pozwala pić więcej, wyjaśnia specjalistka od żywienia, pani Pascale Modaï. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku dzieci, ale także w przypadku seniorów, czyli dwóch grup ludzi, które są najbardziej narażone na odwodnienie. Problemem jest, według badań przeprowadzonych przez CREDOC, że jedynie 30% ludzi pije 1,5 litra wody dziennie...

Aha, możemy także, robiąc sobie swoje własne smoothies, dostarczyć organizmowi także mnóstwo witamin. Nie wahajmy się więc i skorzystajmy także z tego pomysłu.

Komentarze do: Co pić latem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz