Szukaj

Cellulit - przyczyny oraz zapobieganie właściwą dietą

Cellulit, potocznie zwany „pomarańczową skórką”, a inaczej lipodystrofia jest efektem niewłaściwego rozmieszczenia się tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej. W rezultacie tworzy na skórze wypukłe grudki. Problem cellulitu dotyka ponad 70% kobiet. Coraz częściej walczą z nim także mężczyźni. Upośledza on krążenie limfy i krwi w zaatakowanej tkance. Dlatego komórki są mniej dotlenione, a przez to i gorzej ukrwione.



Tłuszcz nie ulega spaleniu, a nasz organizm magazynuje wodę i toksyny. Kiedy na naszym ciele pojawią się pierwsze pofałdowania na brzuchu, udach czy pośladkach przypominające pomarańczową skórkę to znak, że należy zmienić swój styl życia oraz zastosować odpowiednią dietę.

Bardzo często cellulit mylony jest z pojęciem „ cellulitis”, który oznacza jednak zapalenie tkanki łącznej spowodowane przez bakterie. Występuje wówczas zaczerwienienie czy nawet ból skóry, konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem dermatologiem. Pomimo tego, że cellulit i cellulitis to dwa całkiem różne problemy, bardzo często stosowane są wymiennie.

W dużej mierze głównym winowajcą powstania cellulitu są żeńskie hormony, a konkretniej wyższy poziom estrogenu w stosunku do progesteronu. Estrogeny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, w efekcie zwiększenie ich przepuszczalności oraz pojawienie się miejscowego obrzęku, który w następstwie przyczynia się do utworzenia tkanki cellulitowej. To z tego właśnie powodu cellulit najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, stosowania tabletek antykoncepcyjnych, ciąży a nawet menopauzy.

Tworzeniu się pomarańczowej skórki sprzyja na pewno niezdrowy tryb życia, dieta bogata w węglowodany, tłuszcze i sól, nadwaga, brak ruchu, używki. A także długie kąpiele w gorącej wodzie i stres.

Innym czynnikiem wpływającym na tworzenie cellulitu są geny. To one decydują o tym, ile tłuszczu gromadzi się w komórkach tłuszczowych (adipocytach) oraz o tym, w jakim tempie organizm go spala, a także ile komórek tłuszczowym jest w organizmie.

Początkowe stadia pojawiania się cellulitu to bardzo ważny sygnał, aby rozpocząć działania zmierzające do redukcji tego problemu, ponieważ z biegiem czasu stan ten może się znacząco pogłębić.

W pierwszym stadium rozwoju cellulitu zmiany nie są widoczne gołym okiem, ujawniają się dopiero po uchwyceniu fałdu skórnego lub przy napinaniu mięśni. Na tym etapie skóra staje się obrzęknięta poprzez zastój płynów.


Kolejny etap to dosłowne tworzenie pomarańczowej skórki. W tkance kształtują się małe guzki, skóra staje się twarda i mało elastyczna. Pojawiają się coraz większe nierówności.

W ostatniej fazie następuje degradacja tkanki tłuszczowej. Nasilają się dolegliwości bólowe w miejscach zmienionych chorobowo. Grudki są już dużych rozmiarów.

Najłatwiej jest oczywiście zacząć zwalczanie cellulitu w tej pierwszej, początkowej fazie. W miarę postępu jego rozwoju, walka staje się coraz trudniejsza.

Pierwszym krokiem w walce z cellulitem jest na pewno zmiana naszych nawyków żywieniowych. Prawidłowe odżywianie ma kolosalne znaczenie w profilaktyce i redukcji cellulitu. Ponadto odpowiednia dieta zapobiegnie jego nawrotom. A więc:

  • Pij 1,5- 2 litrów wody mineralnej niegazowanej, najlepiej o niskiej zawartości sodu - dzięki czemu oczyszczamy organizm i pozbywamy się toksyn.
  • Wyeliminuj ze swojej diety wszelakie używki: ogranicz kawę, unikaj alkoholu i papierosów.
  • Unikaj tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów ( fast foody, chipsy, słodycze itp.) - tłuszcze zwierzęce możesz zastąpić roślinnymi, ale także uważaj z ich ilością.
  • Pamiętaj o pięciu posiłkach dziennie, najlepiej, gdy są spożywane regularnie, o tych samych porach - zapobiegnie to odkładaniu się nadmiaru posiłków w postaci tkanki tłuszczowej.
  • Wybieraj tylko produkty lekkostrawne: ryby, chude mięso, ryż brązowy. Takie produkty przyśpieszą proces trawienia.
  • Pamiętaj o owocach i warzywach. Powinny stanowić podstawę naszych posiłków, gdyż są źródłem witamin, antyoksydantów i błonnika, który daje uczucie sytości, wypełnia żołądek, poprawia perystaltykę jelit, ponadto pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.
  • Unikaj produktów wysoko przetworzonych takich jak: wędliny, zupy i sosy w proszku, konserwy itp. Takie produkty zawierają konserwanty, sztuczne barwniki, które gromadzą się w naszym organizmie. Ponadto dostarczają mnóstwo zbędnych kalorii.
  • Zmniejsz ilość używanej soli, gdyż powoduje obrzęki i uczucie ciężkości, bo jej nadmiar zatrzymuje wodę w naszym organizmie. Sięgaj raczej po mieszanki ziołowe.
  • Unikaj smażenia. Najodpowiedniejszy sposób przyrządzania potraw to: gotowanie w wodzie i na parze, grillowanie, pieczenie w folii.
  • Pij zieloną herbatę, przyśpiesza trawienie, oczyszcza nasz organizm, pomaga w usunięciu szkodliwych toksyn. Inne herbatki ziołowe o podobnych właściwościach to napary na bazie: skrzypu polnego, pokrzywy, lipy, kopru włoskiego. Warto także do codziennego menu włączyć napój z zielonej natki pietruszki.
  • Białe pieczywo zastąp ciemnym, gdyż zawiera dużo więcej błonnika.


Rozpoczynając walkę z cellulitem musimy wprowadzić ruch do naszego życia. Najbardziej odpowiednią jego formą będą ćwiczenia aerobowe, np. aerobik, jazda na rowerze, szybki spacer czy jogging. Czas ich trwania powinien wynosić minimum pół godziny. Ruch pomaga nam nie tylko wymodelować sylwetkę, ale także zwiększa możliwość usunięcia zalegających w organizmie toksyn.

W walce z cellulitem sprawdza się także masaż, ponieważ poprawia krążenie krwi i limfy, a ponadto wspomaga usuwanie złogów toksyn z organizmu, poprawiając właściwe funkcjonowanie skóry. Gabinety kosmetyczne oferują bogatą ofertę masaży. Taki zabieg możemy także wykonywać sami w domu. Wystarczy wykorzystać miękką szczotkę do masowania obszarów, które zaatakował cellulit. Stosowanie dodatkowo odpowiednich kremów i żeli z pewnością wspomoże cały proces i zapewni lepszy efekt.

Cellulit to problem, z którym zmaga się prawie każda kobieta. Wystarczy kilka chwil w ciągu dnia na ćwiczenia, odpowiednią dietę, trochę ruchu i kosmetyki, aby zwalczyć pomarańczową skórkę. Jeśli nic nie zrobimy w tym kierunku, problem na pewno się nasili.

Dietetyk Naturhouse
Anna Marciniec
Natur House Krakowie,
ul. Wielopole 30
(012)4225047




Komentarze do: Cellulit - przyczyny oraz zapobieganie właściwą dietą (1)

natalija32
natalija32 05-02-2014 16:59

Body wrapping

1

Woda również pomaga w zgubieniu cellulitu. A jeżeli już przy tym jesteśmy, to czy polecacie body wrapping na cellulit? Ostatnio na cellulitowo.pl wyczytałam, że ten oto sposób cudownie sprawdza się w pozbyciu się celluli... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze