Szukaj

Te antybiotyki jednak można zażywać w trakcie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Grupa ginekologów twierdzi, że stosowanie dwóch antybiotyków dotychczas przypisywanych do zwiększania ryzyka wad wrodzonych jest tak naprawdę bezpieczne w trakcie i po ciąży.


Mowa o sulfonamidach i nitrofuranach, zazwyczaj stosowanych w leczeniu zakażeń dróg moczowych - przynajmniej do 2009 roku, kiedy badania stwierdziły, że antybiotyki te mogą zwiększać ryzyko wad wrodzonych, jeśli są stosowane w pierwszym trymestrze ciąży.

Jednak po zapoznaniu się z istniejącymi badaniami American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) ustalił, że stosowanie tych antybiotyków w dalszym ciągu „jest stosowne i uzasadnione, gdy nie ma dla nich odpowiedniej alternatywy” - wynika z informacji prasowej ACOG.


Badanie z 2009 roku, które podniosło alarm, miało istotne ograniczenia, gdyż m.in. opierało się na pamięci kobiet w kwestii leków zażywanych w trakcie ciąży. Ponadto kolejne badania wykazały brak związku pomiędzy nitrofuranami i sulfonamidami a wadami wrodzonymi.

- Antybiotyki często przepisuje się w trakcie ciąży w przypadku różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych, dlatego też istnieje wiele danych na temat związku pomiędzy ich stosowaniem a wadami wrodzonymi - powiedział dr William H. Barth, Jr., przewodniczący Komisji Położnictwa przy ACOG.

- Badania z 2009 roku miały kilka istotnych ograniczeń - wliczając w nie niedokładność w określaniu stosowanych w przeszłości leków. Ponadto, badanie te były natury obserwacyjnej, dlatego nie możemy wiedzieć, czy wady wrodzone były spowodowane przez antybiotyk czy przez zakażenie lub jakiś inny czynnik - dodał.

Opinię komitetu ACOG opublikowano w czerwcowym wydaniu czasopisma Obstetrics & Gynecology.

Komentarze do: Te antybiotyki jednak można zażywać w trakcie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz