Szukaj

Frustracja czy radość? Skąd biorą się zmiany nastrojów w ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Kobiety w ciąży przechodzą przez poważną huśtawkę nastrojów. W tej samej chwili potrafią być szczęśliwe i radosne by zaraz wpaść w złość lub rozpacz. Są to normalne objawy, którymi nie należy się zanadto przejmować, ponieważ po ciąży ustępują.

Frustracja czy radość? Skąd biorą się zmiany nastrojów w ciąży?


Skąd się biorą huśtawki nastrojów?

Huśtawki nastojów występujące u kobiet w ciąży związane są przede wszystkim ze wzrostem poziomu hormonów. Wzrasta poziom endorfin, noradrenaliny, czy adrenaliny. Zmieniają się poziomy hormonów takich jak: estrogen i progesteron. W czasie trwania ciąży kobiecie mogą towarzyszyć różnego rodzaju wahania nastrojów od radości aż po płacz.

Jest to zupełnie normalne i tak jak zostało to już wcześniej wspomniane ma swoje źródło w czynnikach biologicznych. Sporo zależy w tym przypadku od organizmu kobiety a także od tego czy zmienne nastroje towarzyszyły jej również podczas trwania miesiączki. Jeżeli kobieta podczas miesiączki odczuwała duże wahania nastrojów to jest niemal pewne, że również w czasie trwania ciąży huśtawka nastrojów jej nie ominie.

Ciąża to taki czas podczas którego ciało kobiety bardzo się zmienia, a organizm wymaga rzeczy innych niż zazwyczaj, począwszy od dziwnych zachcianek kulinarnych po właśnie duże wahania nastrojów. W sytuacji gdy kobieta spodziewa się swojego pierwszego dziecka to uczucia takie jak strach, niepewność, czy obawa przed nadchodzącą przyszłością występują zazwyczaj ze wzmożoną siłą.


Jak sobie radzić ze zmianami nastrojów w ciąży?

Zadbaj o zaufanego lekarza, który poprowadzi Twoją ciąże;
  • nie martw się na przyszłość, skup się na tym co jest;
  • pamiętaj, aby w ciąży zadbać o to by mieć chwilę tylko dla siebie;
  • dużo odpoczywaj, ponieważ to zapewni, że będziesz w dobrej formie fizycznej;
  • zapisz się do szkoły rodzenia gdzie będziesz mogła otrzymać fachowe wskazówki co do postępowania w ciąży;
  • nie duś w sobie narastających emocji;
  • odpowiednio się odżywiaj;
  • nie skupiaj całej swojej uwagi na ciąży, postaraj się normalnie żyć.

Jak zmiany nastrojów wyglądają w poszczególnych trymestrach ciąży?

  • I trymestr to czas, który szczególnie obfituje w wahania nastrojów od stanów euforii po płacz. Jest to najbardziej newralgiczny moment dla przyszłej matki.
  • II trymestr to okres względnego spokoju kiedy kobieta już wie czego może się spodziewać po swoim organizmie. Ciążowe przypadłości nie są już tak uciążliwe jak w trakcie I trymestru ciąży.
  • III trymestr to czas kiedy kobieta jest szczególnie narażona na zmęczenie, a temu zmęczeniu najczęściej towarzyszy podekscytowanie, wielkie oczekiwanie oraz niecierpliwość.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Frustracja czy radość? Skąd biorą się zmiany nastrojów w ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz