Szukaj

Alergia w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli masz skłonność do uczuleń, a spodziewasz się dziecka, to twoja alergia będzie ci sprawiać podwójny problem. Z alergiami bywa bowiem różnie – czasami stan błogosławiony je minimalizuje, a czasami nasila jeszcze bardziej. Zdarza się także, że objawy alergii pojawiają się dopiero, kiedy kobieta zajdzie w ciążę. Warto  informować lekarza o zmianach skórnych, gdyż mogą one być objawem choroby lub reakcją na alergen. Uczulenia nie można bagatelizować, szczególnie w czasie ciąży.

Alergia w ciąży

Unikaj tego, co cię uczula

Najlepszym sposobem walki z alergią jest unikanie substancji, które mogą wpływać na pojawienie się alergii. Jeżeli jesteś uczulona na kurz, to po prostu poproś kogoś o pomoc przy sprzątaniu, staraj się też dobrze wysypiać i nie denerwować się, bo stres i zmęczenie wpływa na rozwój  alergii. Z kolei jeśli masz alergię pokarmową, to nie jedz tego, co powoduje u ciebie uczulenie. Unikaj czynników, które wywołują u ciebie wzdęcia, zgagę czy rozwolnienia. Uważaj również na ewentualne niedobory. Staraj się nie wybierać gotowych produktów spożywczych, gotuj sama (w ten sposób wiesz jakich produktów używasz). Bez względu na to, jaki masz rodzaj alergii, to w ciąży oraz w czasie karmienia piersią ostrożnie wybieraj produkty, który wykazują właściwości uczulające, na przykład owoce cytrusowe, mleko, kakao, jajka, orzechy, ryby i owoce morza. Dodatkowo powinnaś unikać spalin samochodowych oraz chemicznych wyziewów, które pochodzą z farb  czy dywanów. Ogranicz też produkty do pielęgnacji ciała, najlepiej stosuj kosmetyki naturalne.

Odżywiaj się zdrowo

W ciąży pij dużo wody, nawet 8-10 szklanek dziennie i stosuj urozmaiconą dietę – pełną ziaren zbóż, warzyw i owoców. Unikaj cukru rafinowanego, margaryn,  białej mąki, białego chleba i ryżu. Ogranicz także spożywanie truskawek i surowych pomidorów.  Zrezygnuj z kawy, czarnej herbaty i sztucznych napoi. Nie spożywaj produktów mrożonych i konserwowanych.  Słuchaj swojego organizmu, który daje ci znak, że potrzebuje danego składnika. Nie pal papierosów i nie przebywaj w otoczeniu palaczy. Lecz infekcje grzybiczne całego ciała, a przy tendencji do takich infekcji zredukuj użycie cukru.

Objawy alergii w ciąży

Najczęstszą postacią alergii w okresie ciąży jest alergia wziewna (na pyłki roślin, sierść zwierzęcą lub roztocza kurzu domowego ). Jeżeli alergia wziewna ma lekki przebieg, to nie jest groźna, ale  jej zwiększone objawy  prowadzą do ataku astmy. Jet to bardzo niebezpieczne dla kobiety w ciąży, ponieważ  może powodować niedotlenienie płodu. Atak astmy w  stanie zaawansowanej ciąży może doprowadzić do  przedwczesnego wywołania porodu. Dziecko posiada wtedy niską masę urodzeniową, mogą występować także zaburzenia neurologiczne. Innym rodzajem alergii w czasie ciąży są alergie skórne. Nie bagatelizuj wszelkiego rodzaju rumieni, krostek, obrzęków, pokrzywki czy swędzących miejsc  na skórze, gdyż mogą być spowodowane alergenami pokarmowymi. W takich przypadkach konieczne będzie wyeliminowanie z diety pewnych produktów.

Kiedy musisz sięgnąć po leki

Nie zawsze udaje się unikać kontaktu z alergenem. Tylko alergolog może zdecydować, które preparaty i w jakich dawkach powinnaś  przyjmować. Nie lecz się na własną rękę. Pochopnie zastosowany lek nie rozwiąże problemu, a dodatkowo może źle wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego kobieta w ciąży,  powinna być pod stałą opieką  ginekologa oraz alergologa. Jeśli jednak chcesz leczyć się sama, to dobrze jest wiedzieć, jakich środków na pewno musisz unikać. Są to przede wszystkim leki antyhistaminowe, np. Claritina, Zyrtec, Allertec, tabletki udrażniające nos, np. Sudafed oraz maści z inhibitorami kalcyneuryny, np. Elidel czy Protopic. Część z wymienionych leków jest wydawana w aptekach bez recepty. Nie są one zalecane, ponieważ dotąd nie zbadano, jak mają wpływ  na płód. Korzystaj także ostrożnie z inhalatorów dooskrzelowych. Możesz także wypróbować płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej przy alergicznym nieżycie nosa. Z kolei przy atopowej skórze używaj kojących kremów i maści ( Alantan, Nanobaza, Lipobaza). Przy alergii wziewnej oraz kontaktowej pij wapno (do 100mg dziennie).

Odczulanie w ciąży

Alergolodzy stanowczo odradzają przeprowadzania odczulania w czasie ciąży. Immunoterapia polega na podawaniu określonych dawek alergenów przez okres kilkunastu miesięcy. Pod  stałą kontrolą lekarza organizm nabywa umiejętności odpowiedniego reagowania na substancje uczulające. Z upływem czasu objawy alergii słabną. Jednak na początku terapii dawki są uderzeniowe i mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny, który jest  groźny dla ciężarnej i rozwijającego się dziecka, dlatego nie stosuje się odczulania podczas ciąży i późniejszego karmienia piersią. Jeśli rozpoczęłaś kurację przed ciążą i otrzymujesz obecnie dawki podtrzymujące to możesz kontynuować terapię. Pamiętaj o wizytach kontrolnych u alergologa - w czasie ciąży konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych w celu sprawdzenia stanu zdrowia twojego i dziecka.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Alergia w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz