Szukaj

Szczepienie kobiet w ciąży może zapobiec hospitalizacji niemowląt chorych na grypę

Podziel się
Komentarze0

Trzyletnie badania przeprowadzone przez naukowców z Yale School of Medicine wykazały, że szczepienie ciężarnych kobiet przeciwko grypie o 90 procent zwiększa ochronę niemowląt na tę chorobę przez pierwsze sześć miesięcy ich życia. Wyniki badań opublikowane 15 grudnia w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases oparte są na wstępnych danych zaprezentowanych przez zespół naukowców w ubiegłym roku.Grypa jest główną przyczyną poważnych chorób układu oddechowego u kobiet oraz hospitalizacji niemowląt. Mimo, że szczepienie przeciwko grypie zalecane jest dla wszystkich kobiet w ciąży oraz dzieci, nie ma żadnej zatwierdzonej szczepionki dla niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia. Strategie zapobiegawcze dla tej grupy wiekowej dzieci obejmują ogólną kontrolę zakażeń oraz szczepienie osób z najbliższego otoczenia.

Główni autorzy badania, Isaac Benowitz oraz Marietta Vazquez, wraz ze swoim zespołem badali skuteczność szczepionki przeciw grypie podawanej w trakcie ciąży w zapobieganiu hospitalizacji niemowląt. W badaniu udział brały niemowlęta ze szpitala Yale-New Haven, hospitalizowane z powodu grypy oraz podobna grupa zdrowych dzieci. Naukowcy porównali czy matki niemowląt były szczepione przeciw grypie w trakcie ciąży.


- Kiedy sprawdzaliśmy wskaźnik szczepień kobiet ciężarnych zauważyliśmy, że matki niemowlaków nie chorujących na grypę były szczepione - powiedziała Vazquez. - Zaszczepienie kobiety w trakcie ciąży skutkowało 91,5-procentową skutecznością w zapobieganiu hospitalizacji dzieci z powodu grypy.

Vazquez, adiunkt na Wydziale Pediatrii uniwersytetu w Yale, powiedziała, że wyniki badań mogą okazać się przydatne w opracowaniu skutecznej strategii ochrony niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia, dla których szczepionki nie są dostępne. Dodała również, że szczepienie w trakcie ciąży jest oszczędne, gdyż jedna szczepionka chroni dwie osoby.

Komentarze do: Szczepienie kobiet w ciąży może zapobiec hospitalizacji niemowląt chorych na grypę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz