Szukaj

Przygotowania do porodu

Podziel się
Komentarze0

O porodzie krąży wiele mitów. Z jednego źródła możemy usłyszeć, że jest to najpiękniejsza chwila w życiu kobiety pomimo rozmaitych nieprzyjemności. Z kolei inni twierdzą, że nie chcieliby tego przeżywać po raz kolejny. Bardzo dużo zależy tutaj od nastawienia psychicznego i poczynienia odpowiednich przygotowań, do tej chwili.

Przygotowania do porodu

Wiele osób bardzo boi się porodu, jednak jest to nieunikniona część macierzyństwa. W dzisiejszych czasach na ogół poród nie wiąże się z zagrożeniem życia. Z tego też powodu to, co nas najbardziej przeraża, to nowa sytuacja w jakiej się znajdujemy.

Ćwiczenia

Kobiecie, nawet w bardzo zaawansowanej ciąży, jak każdej żywej istocie, potrzebna jest odpowiednia dawka ruchu. Oczywiście nie należy się przemęczać ani też podnosić zbyt dużych ciężarów. Jednak ciągłe leżenie przed telewizorem nie zagwarantuje zdrowia ani matce ani nienarodzonemu dziecku. Przeciwnie – odpowiednie ćwiczenia mogą zdecydowanie zwiększyć szansę na szybki, bezproblemowy i przede wszystkim bezpieczny poród.

Do takich ćwiczeń zaliczamy wszelkiego rodzaju rozciągania i techniki relaksacyjne. Spokojna matka to szczęśliwe i zdrowe dziecko. Dlatego też zdecydowane zalecane są ćwiczenia oparte na jodze. Dodatkowo bardzo dobrze działają spacery oraz pływanie. Oprócz ćwiczeń ważna jest również dobrze zbilansowana dieta, zawierająca dużo warzyw i owoców, a także nabiału i mięsa – doskonałych źródeł białka.

Bardzo ważne jest również ćwiczenie mięśni Kegla. Ćwiczenia te mają na celu wzmocnienie mięśni miednicy, a w szczególności pochwy i krocza. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko ewentualnego pęknięcia krocza oraz zwiększymy szansę na bezproblemowy poród. Aby ćwiczyć mięśnie Kegla najpierw musimy je wyczuć. Można to zrobić podczas opróżniania pęcherza – w momencie kiedy zatrzymamy strumień moczu używamy właśnie mięśni Kegla. Jednak nie jest to odpowiedni sposób ich ćwiczenie. Najbardziej zalecane jest włożenie palca do pochwy i zaciśnięcie na nim mięśni. Takie ćwiczenie należy powtarzać kilka razy dziennie w seriach po 5. Ćwiczenie nie powinno być zbyt wyczerpująca, jednak jego efekty podczas porodu mogą być fantastyczne.

Szkoły rodzenia

Fakt, że szkoły rodzenia stają się ostatnio bardzo popularne, są swoistym zbawieniem dla dzisiejszego położnictwa. Dzięki takim zajęciom kobieta może oswoić się z tematyką porodu, a także nauczyć diagnozować pewne objawy oraz zachowywać w określonych sytuacjach. Dzięki temu kobieta może lepiej współpracować z lekarzem oraz położnymi, a często sama jest w stanie zminimalizować ból porodowy. Dodatkowo, zaletą szkół rodzenia jest współpraca obojga rodziców. Ojciec dziecka może uczęszczać na zajęcia wraz z ciężarną. Jest to bardzo ważne, ponieważ kobieta w ten sposób może odczuć wsparcie osoby bliskiej, z kolei przyszły tatuś uczy się, jak pomóc matce jego dziecka podczas porodu.

Szkoły rodzenia są również bardzo dobre dla kobiecej psychiki. Matka może spotkać inne osoby będące, tak samo jak ona, w błogosławionym stanie. Mogą wymieniać się poglądami oraz stawać się dla siebie wzajemnie wsparciem. Młode matki często mają problem ze zmianami, jakie zachodzą w ich ciele. Mogą czuć się nieatrakcyjne w związku z czym bardzo cierpi ich samopoczucie. W sytuacji kiedy widzimy, że nie dotyczy to tylko nas, zaczynamy rozumieć, że taka jest naturalna kolej rzeczy. Kobiety takie doskonale wiedzą, jak pomóc podłamanej koleżance. Pozwala to czekać na rozwiązanie z radością, a nie strachem czy też żalem.

Kompletowanie wyprawki

Wiedząc, że zbliża się termin rozwiązania warto mieć w zanadrzu najpotrzebniejsze rzeczy spakowane w małej torbie lub walizce. Nie trzeba od razu wkładać tam wszystkiego, jednak dobrze mieć takie rzeczy, które w szpitalu okażą się niezbędne - zarówno dla matki, jak i dla maleństwa. Zapewnia to pewien komfort psychiczny oraz jest stanowczym ułatwieniem w finalnym momencie ciąży. Ważne jest, aby kobieta po odejściu wód została jak najszybciej przetransportowana do szpitala i otoczona fachową opieką. Dlatego też nie ma w tym momencie czasu na kompletowanie wyprawki. Zadziałajmy więc w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” i bądźmy przygotowani, choćby na kilka tygodni przed planowanym terminem rozwiązania.

Regularne wizyty ginekologiczne

Bardzo ważne są również regularne wizyty u lekarza. Ginekolog może w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości oraz patologie ciąży i w efekcie w porę im zaradzić. Również dzięki temu poznamy z bardzo dużym prawdopodobieństwem dokładny dzień porodu. Dodatkowo, dzięki badaniom USG lekarz może obserwować rozwój dziecka. Dzięki temu płód mogą obejrzeć również przyszli rodzice. Jest to ważny moment budowania relacji i świadomości młodej matki. Oczywiście, zadaniem ginekologa jest nie tylko sprawowanie pieczy nad dzieckiem, ale również nad matką. W wypadku złego samopoczucia lekarz może przepisać odpowiednie środki, które pomogą przetrwać kobiecie ten okres czasu. Może to mieć zbawienny wpływ również na psychikę matki. Jeżeli będzie miała świadomość, że znajduje się pod fachową opieką, a z jej nienarodzonym dzieckiem jest wszystko w porządku, będzie zdecydowanie spokojniejsza co przełoży się na lepsze samopoczucie.

Rozwiązanie

Wiemy zatem, jak odpowiednio przygotować się do tego wyjątkowego momentu. Dzięki regularnym ćwiczeniom,  zdrowej diecie oraz uczestniczeniu w zajęciach szkoły rodzenia możemy poradzić sobie w tej (dla wielu z nas nowej) sytuacji. Ważne jest też, aby w momencie rozpoczęcia porodu nie wpaść w panikę. Oczywiście ciężko jest zachować spokój, a krzyki mogą dać doskonały upust bólowi fizycznemu, jednak dobrze jest pamiętać o zaleceniach szkoły rodzenia i stosować się do poleceń osób poród odbierających. Mimo wielkiego strachu przed tyym momentem, większość matek zgodnie twierdzi, że warto jest chwilę pocierpieć, aby obserwować cud nowego życia.

Komentarze do: Przygotowania do porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz